Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – fakty i mity

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – fakty i mity

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - przygotowania - wywiad

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – fakty i mity


Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, jest – jak dumnie podkreślają sami organizatorzy – jedną z najstarszych i najważniejszych olimpiad przedmiotowych. Nie sposób z opinią tą polemizować: o jej randze świadczą nie tylko cenne nagrody (jak choćby wyjazd zagraniczny z MSZ, laptopy, “wejściówki na studia”), ale i liczba uczestników – co roku tysiące licealistów przystępują do zmagań, z których ostateczny sukces odnosi niewielka grupa 30 osób, a drugie tyle uzyskuje sto procent z egzaminu maturalnego z WOSu. Rywalizacja jest więc zacięta, a poziom wiedzy wymaganej przez organizatorów nierzadko zbliża się do poziomu naukowego. To wszystko sprawia, że wokół Olimpiady narosło wiele mitów, z którymi spróbujemy w niniejszym tekście się zmierzyć.

„Nie zdążę przygotować się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym”


MIT!
Opanowanie całego programu i gruntowane przygotowanie do Olimpiady rzeczywiście jest zadaniem ambitnym. W praktyce jednak pewne zagadnienia są szczególnie bliskie organizatorom, w związku z czym pojawiają się na Olimpiadzie zdecydowanie częściej. Umiejętność selekcji tych zagadnień, w połączeniu z determinacją i ciężką pracą, umożliwia stosunkowo szybkie opanowanie takiej ilości materiału, by upragniony sukces olimpijski stał się rzeczywistością. Stąd warte polecenia są przygotowania pod opieką doświadczonych olimpijczyków.

„Przed komisją wystarczy lać wodę i będzie dobrze”


MIT!
Nie, nie będzie. Oczywiście zdolności retoryczne, w tym umiejętność poprawnego wysłowienia się, są atutem, należy jednak pamiętać, że odpowiedzi udziela się przed profesorami uniwersyteckimi, którzy “przepytali” już wielu studentów i kandydata z nikłą wiedzą rozpoznają bardzo szybko. Dlatego udaną odpowiedź ustną cechują dwa komponenty: przygotowanie merytoryczne i dobra struktura oraz spójność wypowiedzi. O jedno i drugie zadbamy na kursie IwK.

“Nie da się przeczytać wszystkich książek wymaganych przez organizatorów”.


FAKT!
Trudno się nie zgodzić. Sam program stały Olimpiady to ponad 30 podręczników akademickich. Naturalnie więc przeczytanie, a co dopiero opanowanie ich wszystkich, to mission impossible. Doświadczenie podpowiada jednak, że źródłem większości pytań testowych jest co najwyżej kilka upodobanych przez organizatorów książek. Dlatego też dobór odpowiedniej literatury to warunek sine qua non sukcesu na Olimpiadzie.

„Do Olimpiady z WOSu przygotuje mnie nauczyciel”


MIT!
Dobry nauczyciel może stanowić drogowskaz, który ułatwi pokonanie drogi na szczyt, jakim jest sto procent z matury i indeks na studia; może polecić odpowiednie książki, wyjaśnić trudne pojęcia, pomóc zrozumieć poprzez przykłady, wskazać popełniane błędy, przećwiczyć odpowiedź ustną.
Ale przygotować się możesz tylko Ty sam. Najważniejsza jest wewnętrzna motywacja, chęć osiągnięcia celu oraz wiara, że jest on możliwy. Dlatego oprócz kursu nie można zapominać o własnej pracy, utrwalaniu prezentowanych na kursie treści oraz rzeczywistym i aktywnym zaciekawieniu polityką i światem, bez których ostateczny sukces nie jest możliwy.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość wątpliwości stojących za przygotowaniem do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym! Jeśli wciąż poszukujecie odpowiedzi na jakieś pytania to koniecznie zajrzyjcie do naszej zakładki BAZA WIEDZY, gdzie dokładnie opisaliśmy każdą z olimpiad przedmiotowych.

Natomiast chętnych do nauki z nami zapraszamy do kontaktu przez fanpage lub odwiedzenia zakładki dedykowanej Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym i zapisu przez formularz!

Nie czekaj, już teraz zrób pierwszy krok by mieć INDEKS W KIESZENI!

5/5 - (na podstawie 13 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl