Biorąc udział w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym można zwrócić uwagę na pewną prawidłowość. O ile zazwyczaj dla osób, które poświęciły trochę czasu na przygotowania, etap szkolny nie stanowi zbyt wielkiego wyzwania, a potem zdobywają one dużo punktów w części pisemnej etapu okręgowego, o tyle część ustna bardzo często wywraca listę wyników do góry nogami. Podobnie dzieje się na etapie centralnym – wiele osób z dobrymi wynikami po części pisemnej ostatecznie plasuje się na znacznie niższym miejscu po części ustnej. Niewątpliwie zatem część ustna stanowi duże wyzwanie nawet dla osób teoretycznie dobrze przygotowanych. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym ma swoje pułapki, ale dzięki lekturze tego wpisu, nauka będzie dużo łatwiejsza!
Źródło: www.pexels.com
Zapraszamy do zapoznania się ze wpisem przygotowanym przez zespół Prowadzących Indeksu w Kieszeni, zajmujący się przygotowaniami do OWOPiSW! Po zakończonej lekturze koniecznie zajrzyjcie na dedykowaną podstronę, na której opisujemy możliwość wspólnych przygotowań z laureatami poprzednich edycji!
Etap okręgowy i finał Olimpiady Wiedzy Polsce i Świecie Współczesnym wyglądają dość podobnie. Najpierw zawodnicy rozwiązują pisemny test, a następnie najlepsi z nich przechodzą do części ustnej (warunkiem koniecznym jest zdobycie co najmniej 50% punktów). W części tej odpowiadają na dwa pytania – jedno z bloku stałego, jedno z bloku zmiennego. Na przygotowanie odpowiedzi mają 10 minut, po 10 minut mają też na odpowiedź na każde z pytań. Odpowiedź oceniana jest przez trzyosobową komisję, przy czym można dostać 50, 45, 40, 35, 30 lub 0 punktów. Zatem łącznie do zdobycia jest 100 punktów, aż połowa których pochodzi właśnie z części ustnej. Jednak o ile po części pisemnej różnice punktowe między zawodnikami są bardzo niewielkie (1-2 punkty), o tyle, ze względu na przyjęty system oceniania, po części ustnej stają się one znacznie większe. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby, które przedostały się do części ustnej praktycznie „na progu”, zajmują potem jedno z czołowych miejsc.
Jak widać nawet dobry wynik części pisemnej nie daje gwarancji awansu do finału czy tytułu laureata. Dla wielu uczestników konieczność odpowiadania na pytania przed komisją jest nowym, często stresującym doświadczeniem. By dobrze wypaść w części ustnej konieczna jest nie tylko wiedza, ale też umiejętność przekazania jej. Znajomość nie tylko istoty danego zagadnienia, którego dotyczy pytanie, ale też szerszego kontekstu. Kwestii z nim powiązanych, tak, aby być w stanie stworzyć spójną, kilkuminutową wypowiedź.
Zatem jak się do tego przygotować? Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy starszych kolegów, którzy sami musieli stawić czoła części ustnej. Właśnie taką pomoc oferujemy w Indeksie w Kieszeni. Nasz kurs, prowadzony przez laureatów Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, obejmuje nie tylko zagadnienia do części pisemnej, ale też jak najlepsze przygotowanie do części ustnej. Nasi uczniowie otrzymują wiele wskazówek oraz wykonują liczne zadania mające na celu oswojenie się z formułą pytań w części ustnej. Zatem jeśli chcecie dobrze przygotować się do całej olimpiady, a nie tylko do części pisemnej, zachęcam do skorzystania z pomocy Indeksu w Kieszeni.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl