Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Wywiad z Michałem Łazarczykiem - laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – wywiad z laureatem

Wywiad z Michałem Łazarczykiem - laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Wywiad z laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Dzisiaj rozmawiamy z Michałem Łazarczykiem, wielokrotnym uczestnikiem i laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Indeks w Kieszeni: Cześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

W Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym brałem udział od pierwszej klasy liceum. Wcześniej uczestniczyłem w gimnazjalnym Konkursie Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej. Zainteresowania sprawami społecznymi i politycznymi towarzyszyły mi od dłuższego czasu, stąd moje uczestnictwo w zawodach.

IwK: Czy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

Wiedziałem, że chcę studiować prawo, natomiast dużo czasu zajęło mi wybór konkretnej uczelni – ostatecznie padło na Uniwersytet Warszawski. Na szczęście dzięki olimpiadzie mogłem cieszyć się tym komfortem, że czegokolwiek bym nie wybrał, tam będę studiował.

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym jest olimpiadą wyjątkową o tyle, że tak naprawdę uczy się do niej cały czas, nie mając tej świadomości. Wymaga ona obeznania w bieżącej sytuacji politycznej, a jej nie da się nabyć przy czytaniu podręczników, lecz poprzez śledzenie informacji ze świata. Niemniej poza tym oczywiście ważne było czytanie najważniejszej literatury.

IwK: Co uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

Wytrwałość w zdobywaniu wiedzy i trzymanie ręki na pulsie jeśli chodzi o aktualności ze świata. Ta olimpiada wymaga czasu, ale zapewniam, że satysfakcja z sukcesu jest ogromna.

IwKDo czego podczas przygotowań do olimpiady i jej samej może przydać się wsparcie ze strony starszych kolegów i koleżanek?

Literatura wskazana na stronie olimpiady jest ogromna, czytanie jej całej jest zajęciem karkołomnym. Warto w takiej sytuacji móc wiedzieć od kogoś doświadczonego, jakie książki bezwzględnie trzeba przeczytać, a jakie można sobie odpuścić. Poza tym warto chociażby dowiedzieć się od byłych uczestników, jak przebiega część ustna i jak prawidłowo formułować swoje odpowiedzi.

IwK: Powiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym?

Jest to dość trudna olimpiada, co rok posiada nowy blok tematyczny, który nie jest powiązany z podstawą programową z wiedzy o społeczeństwie, więc zawsze trzeba uczyć się czegoś nowego od podstaw. Natomiast systematyczne uczenie się znacznie ułatwia osiąganie sukcesów pod postacią tytułów finalisty i laureata.

 IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

Wiedza potrzebna pod kątem olimpiady przydaje się na początku studiów prawniczych i ze stosunków międzynarodowych. Opanowanie jej w szerokim zakresie czyni część przedmiotów z początku studiów o wiele łatwiejszymi.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami? 

Wielką wartością jest możliwość uczenia się od osób świeżo po olimpiadach, które pamiętają, jak się sami do nich przygotowywali i co doprowadziło ich do sukcesu. Tym sposobem wiedzą, co jest najważniejsze dla osób dopiero przygotowujących się do zawodów, a ze względu na niewielką różnicę w wieku potrafią przekazać to w przystępny i zrozumiały sposób.

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do  korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe? 

Dlatego że ostatecznie ta olimpiada i tak wymaga pracy samodzielnej, której nikt za nas samych nie wykona. Przy e-learningu ważny jest stały kontakt z opiekunem grupy, który stale monitoruje postępy w nauce kursantów i udziela im informacji zwrotnej co do niej.

IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym?

W zajęciach uczestniczą osoby o tych samych zainteresowaniach co my, więc zyskujemy możliwość dyskusji w wąskim gronie na interesujące nas tematy. Wspólnie poszerzamy naszą wiedzę i poznajemy współczesny świat.

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków! 

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl