Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – wywiad

Przed Wami wywiad z dwukrotnym laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym!

Niedawno rozmawialiśmy z Filipem Nowakiem – również dwukrotnym laureatem OWoPiŚW, a dziś na nasze pytania odpowiadał Karol Piwoński! Zapraszamy do lektury po której Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym nie będzie skrywać przed Wami tajemnic.

Indeks w KieszeniCześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 🙂 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Karol Piwoński: Dla osoby zaciekawionej polityką i światem wybór Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie współczesnym był naturalny. Olimpiada pozwala swoje zainteresowania podbudować naukowo, ale także daje wymierne korzyści – w sumie za rozwijanie tych zainteresowań.

IwKA Ciebie co najbardziej interesuje w wiedzy o społeczeństwie?

KP: To, że pozwala lepiej rozumieć ten wycinek rzeczywistości, który – choćbyśmy bardzo się starali – jest stale i coraz bardziej obecny w życiu nas wszystkich.

IwKCzy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

KP: Tak, wybór kierunku studiów (prawo) wyklarował się dość wcześnie i chęć realizacji tego celu nie doznała wielu kryzysów.

IwKCo uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

KP: Praca, motywacja, trochę szczęścia – też jest potrzebne.

IwKJakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

KP: Błędy w teście (śmiech).

IwKPowiedz szczerze: trudno przygotować się do OWoPiŚW?

KP: Przygotowania do Olimpiady wymagają zaangażowania – nie wystarczy opanować materiał a później go utrwalać. Materia olimpijska OWoPiŚW nie jest niezmiennym zbiorem praw, których przyswojenie daje pewność sukcesu. Trzeba na bieżąco śledzić ważne wydarzenia, wnikliwie szukać informacji i sięgać po więcej.

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

KP: Tak, olimpiada to nie tylko dobry wstęp do studiów prawniczych, ale też do życia jako świadomy obywatel. 

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami?

KP: Myślę że nie ma jednej drogi by odnieść sukces w Olimpiadzie. Każdy ma swoje strategie związane z poszukiwaniem lub zapamiętywaniem informacji. Poznanie sposobów nauki laureatów najwyższych miejsc oraz możliwość wspólnej z nimi nauki ułatwia znalezienie swojej – koniecznej do końcowego sukcesu.

IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do OWoPiŚW sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym?

KP: Nauka w większej grupie umożliwia porównywanie swoich postępów,  można liczyć na pomóc w zrozumieniu czegoś lub znalezieniu literatury, łatwiej też utrzymać motywację i uczyć się systematycznie. Można też nabrać doświadczenia w odpowiedzi ustnej – przed audytorium zupełnie inaczej zbiera się i formułuje myśli, a od wypowiedzi przed komisją zależy sukces w całych zmaganiach olimpijskich.

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl