Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Wywiad z Nikodemem Kiełbasą - laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie WspółczesnymWywiad z Nikodemem Kiełbasą - laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – wywiad z laureatem

Wywiad z Nikodemem Kiełbasą - laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Wywiad z laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Dzisiaj rozmawiamy z Nikodemem Kiełbasą, laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Indeks w Kieszeni: Cześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Nikodem: Wiedza o Polsce i Świecie Współczesnym, czyli inaczej WOS to był mój konik już od czasów gimnazjum. Właśnie wtedy na olimpiadzie kuratoryjnej udało mi się uzyskać pierwszy tytuł laureata. Zachęcony sukcesem zdecydowałem wystartować w olimpiadzie także w liceum. WOS jako dziedzina nauki jest najbliżej naszego życia i to w nim lubię.

IwK: A Ciebie co najbardziej interesuje w WOSie?

Nikodem: To jak bardzo się zmienia, tu nie można wykuć na blachę podręczników sprzed dekad. Trzeba być cały czas na bieżąco z tym co dzieje się w kraju i na świecie, a ja uwielbiam to robić.

IwK: Czy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

Nikodem: Nie, nawet na sam kierunek zdecydowałem się dość późno, mimo iż teraz nie wyobrażam sobie, że miałbym nie studiować prawa. To samo tyczy się uczelni, długo wahałem się między UW, a UJ. Jednak zdecydowałem się na studia w stolicy i jestem z tej decyzji zadowolony.

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

Nikodem: Skrupulatna analiza wymagań zamieszczonych na stronie olimpiady połączona z przerobieniem wszystkich dostępnych testów i materiałów powiązanych z olimpiadą z poprzednich lat. Nie mogę nie wspomnieć też o mojej nauczycielce, która cały czas trzymała rękę na pulsie i podsyłała kolejne materiały do nauki.

IwK: Co uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

Nikodem: Zaangażowanie, ale pewnie też i pewne szczęście, że akurat tematy z edycji olimpiady w której brałem udział bardzo mi podpasowały.

IwK: Jakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

Nikodem: Nie mają poglądu tego jak tak naprawdę taka olimpiada wygląda. Przez to są zmuszeni tworzyć własne wizje, które często odbiegają od rzeczywistości.

IwK: Powiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym?

Nikodem: Nie ma co się łudzić, że jest to proste zadanie. Nie jest to też coś niemożliwego, im bardziej będzie wam na tym zależeć, tym macie większą szansą na odniesienie sukcesu. Wybór przygotowań z IwK jest pierwszym krokiem w dobrą stronę.

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

Nikodem: Przydaje mi się chociażby podczas prowadzenia zajęć IwK, mogę dzielić się nią z moimi kursantami.

IwK: No dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza WOSem?

Nikodem: Żaden ze mnie muzyk, ale dla rozładowania emocji i relaksu lubię pograć sobie na gitarze. Jeśli nawet na to nie mam już sił to zamiast grania wybieram słuchanie, przede wszystkim rocka.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami? 

Nikodem: Niezwykle cenną wiedzę praktyczną, którą laureaci mają z własnego doświadczenia. Tym samym kursanci będą wiedzieli na co zwracać szczególną uwagę podczas nauki i jak olimpiada przebiega krok po kroku.

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe?

Nikodem: Dla niektórych wręcz przeciwnie będzie to najefektywniejsza forma nauki, wszystko zależy od człowieka. Ja sam podczas nauki do olimpiady komunikowałem się z moją nauczycielką w formie bardzo zbliżonej do e-learningu i wiele z tego wyniosłem.

IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym?

Nikodem: W IwK nie pracujemy przy pomocy topornych podręczników albo obszernej wielotomowej literatury. Używamy prezentacji przygotowywanych przez grono ludzi znających się na rzeczy i wiedzących jaka wiedza będzie wam niezbędna i jak przekazać wam ją w jak najciekawszy sposób.

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!

Nikodem: Dzięki!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl