W tym roku rozpocznie się XXVII edycja Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Wzięcie udziału w olimpiadzie, jak co roku, może przynieść uczestnikom liczne korzyści, łącznie z ułatwieniem rekrutacji na wybrane kierunki uczelni wyższych. Jest jednak pewna kwestia, która w tegorocznej edycji ulega zmianie – to nazwa olimpiady. Do tej pory olimpiada była znana jako Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności. W tym roku nazwa ta została zmieniona: nowa nazwa to Olimpiada Wiedzy o Żywieniu. Olimpiada zyskała też nową stronę internetową, na której znajdują się informacje dotyczące nowej, XXVII edycji. Poprzednia strona wciąż istnieje i jest źródłem wielu informacji, jednak wpisy dotyczą ubiegłych edycji. Regulamin i formuła olimpiady pozostają takie same, w praktyce więc prawie nic się nie zmienia. Warto jednak pamiętać o nowej nazwie i stronie, żeby nie poczuć się zagubionym przy natrafieniu na dwie różne nazwy jednej olimpiady.
Etap szkolny jest pierwszym etapem Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Jest to etap, na którym większość uczestników mierzy się z olimpiadą po raz pierwszy. Z tego powodu wielu już na długo przed etapem szkolnym zastanawia się, co może ich na nim spotkać. Niniejszy tekst może pomóc rozwiać pewne wątpliwości, a może nawet zachęci do olimpiady osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na udział.
Nie ma limitu uczestników etapu szkolnego. Mogą w nim wziąć udział wszystkie chętne osoby, więc ilość uczestników tak naprawdę zależy od szkoły. Są szkoły, w których w tym etapie bierze udział kilkanaście lub więcej osób. Jednak zdarzają się też placówki, w których zgłosi się jeden czy dwóch uczestników. Regulamin olimpiady określa za to, ile osób może przejść z etapu szkolnego do kolejnego etapu – są to maksymalnie 2 osoby. Oznacza to, że jeżeli w danej szkole do udziału w olimpiadzie zgłosi się wiele osób, konieczne jest przeprowadzenie eliminacji. Natomiast jeśli zgłosi się dwóch lub mniej ochotników, mogą oni automatycznie przejść ten etap. Warto jednak wspomnieć, że czasami mimo zgłoszenia się takiej ilości osób, dla której eliminacje nie są konieczne, nauczyciel wymaga, by osoby chętne do wzięcia udziału w olimpiadzie napisały wybrany przez niego test. W regulaminie olimpiady jest mowa, że do zakwalifikowania się do kolejnego etapu konieczne jest uzyskanie 80% punktów możliwych do zdobycia na etapie szkolnym. W praktyce zazwyczaj wystarczy zdobyć najlepszy lub drugi najlepszy wynik w szkole.
Zgodnie z regulaminem etap szkolny powinien zostać przeprowadzony w drugiej dekadzie października. Dokładny termin przeprowadzenia eliminacji zależy od Szkolnej Komisji Konkursowej. Są to osoby, które w danej szkole zajmują się przygotowaniem i udziałem uczniów w olimpiadzie. Jako że konkretny termin nie jest odgórnie narzucony, czasami zdarza się, że etap szkolny zostaje przeprowadzony nieco wcześniej, na przykład na początku października. Warto też wspomnieć, iż regulamin olimpiady mówi, że szkoła musi zgłosić chęć udziału w zawodach do 30 września. Może to być ważna informacja dla uczniów, którzy chcieliby wziąć udział w olimpiadzie, a których szkoła do tej pory tego nie robiła. Warto wtedy przekazać tę informację nauczycielowi.
O przebiegu etapu szkolnego decydują Szkolne Komisje Konkursowe. Zazwyczaj eliminacje polegają na rozwiązaniu testu pisemnego – tak z resztą mówi regulamin olimpiady, jednak zdarzają się wyjątki. Jednym z takich wyjątków jest wspomniana wcześniej sytuacja, w której z powodu małej ilości uczestników szkoła decyduje o automatycznym „przepuszczeniu” uczniów dalej, bez pisania żadnych testów. Z drugiej strony, niektóre szkoły nie wybierają najlepszych uczniów na podstawie jednego testu, a przeprowadzają eliminacje złożone z kilku testów, których łączny wynik decyduje, kto przechodzi dalej. Regulamin nie określa, jak test ma wyglądać, dlatego w każdej szkole może być on inny. Niektóre szkoły dają uczniom do rozwiązania test lub wybrane zadania z poprzednich edycji olimpiady. Inne placówki same tworzą test, na przykład na podstawie książki o tematyce wiodącej, której egzemplarz szkoła co roku otrzymuje. Są też szkoły, które tworzą test nieco luźniej powiązany z tematyką olimpiady, na przykład dotyczący zagadnień biologicznych lub chemicznych. Jako że etap szkolny może wyglądać naprawdę bardzo różnie, warto spytać swojego nauczyciela o to, jak zazwyczaj przebiega on w konkretnej szkole.
Jako że w każdej szkole etap szkolny wygląda inaczej, staramy się przygotować kursantów na różne sytuacje. Dlatego w czasie kursu przerabiamy zadania z poprzednich edycji olimpiady – a jest co przerabiać, naprawdę ich sporo. Pomagamy też przerobić i zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z olimpiadą, z jakimi uczniowie mogą się spotkać na szkolnych eliminacjach. Materiały przygotowane pod etap szkolny wprowadzają w tematykę żywienia, by pomóc stworzyć solidną podstawę pod kolejne, bardziej szczegółowe treści. Dlatego pierwsze porcje materiałów do przerobienia zawierają wiadomości dotyczące samego układu pokarmowego, budowy i funkcji podstawowych składników pożywienia oraz ogólniejsze informacje dotyczące poszczególnych grup produktów spożywczych. We wszystkich tych zagadnieniach staramy się brać pod uwagę zarówno aspekty biologiczne jak i chemiczne, aby etap szkolny nie okazał się zaskoczeniem. Lista zagadnień, jakie porusza olimpiada jest bardzo obszerna. Z tego powodu łatwo się w tym wszystkim zagubić, zwłaszcza na początku, kiedy przed etapem szkolnym nie wiemy jeszcze dokładnie, co nas czeka i na czym warto się skupić, żeby nie tracić czasu na mniej przydatne informacje. W tym wszystkim możemy Wam pomóc – pokazując, co jest ważne i potrzebne staramy się ułatwić Wam przygotowania i sprawić, żeby były przynajmniej odrobinę mniej stresujące. Dlatego zapraszam do przygotowań z Indeksem w Kieszeni!
Zapraszamy na kurs przygotowujący do Olimpiady Wiedzy o Żywieniu z Indeksem w Kieszeni!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl