Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności – wywiad

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności – wywiad

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, grafika Indeksu w Kieszeni

Wywiad z laureatką Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności!

 

Dziś rozwialiśmy z Oliwią Andrasz, laureatką oraz zdobywczynią 3. miejsca w XXIII edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Zapraszamy do lektury!

Indeks w KieszeniCześć! Dzięki, że zgodziłaś się na wywiad 🙂 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

OA: Wzięłam udział w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności, ponieważ zawsze interesowała mnie biologia, ciało człowieka. Dodatkowo olimpiada stała się też dla mnie ułatwieniem w dostaniu się na wymarzone studia.

IwKA Ciebie co najbardziej interesuje z zagadnień poruszanych na olimpiadzie?

OA: Wśród wszystkich zagadnień, jakie porusza olimpiada najbardziej ciekawe dla mnie były te dotyczące człowieka – układu pokarmowego, chorób dietozależnych, procesów zachodzących w organizmie.

IwKCzy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

Tak, odkąd pamiętam marzyłam, by zostać lekarzem, a od 4 czy 5 klasy szkoły podstawowej moim celem było dostanie się na kierunek lekarski na Uniwersytecie Jagiellońskim.

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

OA: Jako że moje liceum od wielu wielu lat brało udział w tej olimpiadzie, otrzymałam od szkoły wszystkie potrzebne materiały i cenne wskazówki – pozostało tylko przebrnąć przez stos książek i zapamiętać z nich jak najwięcej.

IwKCo uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

OA: Myślę, że zadecydowała o tym sumienność, ambicja i determinacja – wiedziałam, czego chcę, jakie korzyści może przynieść mi olimpiada – nie chciałam zmarnować takiej szansy.

IwKJakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

OA: Według mnie częstym błędem jest skupianie się na zagadnieniach mniej ważnych, kosztem tych, których opanowanie jest kluczowe. OWoŻiŻ obejmuje tak wiele tematów, że bez wsparcia osób, które miały styczność z tą olimpiadą ciężko jest stwierdzić, co trzeba umieć naprawdę szczegółowo.

IwKPowiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności?

OA: Wymaga to sumienności i determinacji – jeśli uczestnikowi tego nie brakuje i uzyska wskazówki osób „bardziej doświadczonych”, zdobycie tytułu jest na wyciągnięcie ręki.

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

OA: Studia dopiero zaczęłam, więc na razie przerabiamy „podstawy”, ale myślę, że przyjdzie czas, w którym przypomną mi się zagadnienia nauczone przy okazji olimpiady.

IwKNo dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza żywnością?

OA: W wolnym czasie lubię czytać książki, oglądać filmy, spotykać się z przyjaciółmi – jest to dla mnie bardzo ważne. Poza tym lubię czasami coś upichcić, przejść się w góry, wyjść pobiegać czy pojeździć na rowerze.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami?

OA: Przede wszystkim wiedzą, jak się uczyć – na co zwracać uwagę, jaki rodzaj pytań mogą zobaczyć na olimpiadowym teście, czego się spodziewać. Myślę, że dzięki opiece starszych kolegów uczestnikom też łatwiej się zmotywować do systematycznej nauki.

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do OWoŻiŻ korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe?

OA: Przygotowania do OWoŻiŻ to tak naprawdę samodzielna nauka – nikt się za uczestników nie nauczy. E-learning zapewnia wszystko to, co tą naukę przyspiesza i ułatwia. – materiały, testy, opracowania. W razie wątpliwości możliwość uzyskania szerszych wyjaśnień od prowadzących, nadzór nad postępem nauki.

IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym?

OA: OWoŻiŻ porusza zagadnienia bliskie nam wszystkim, obecne na co dzień – przecież wszyscy codziennie jemy, gotujemy. Dlatego wiele jej zagadnień może zaspokajać ciekawość, wyjaśnić procesy, które widzimy cały czas. Nauka z Indeksem dodatkowo oferuje dość przyjemny sposób nauki – są to kolejne moduły, każdy dotyczący innych zagadnień, co ułatwia dzielenie materiału. Jeszcze bardziej przygotowania uprzyjemniają bogate w ilustracje i schematy prezentacje, które streszczają omawiany materiał.

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!
5/5 - (na podstawie 16 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl