Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Jak uzyskać 100% z matury z języka angielskiego?

It is a truth universally acknowledged… że Olimpiada Języka Angielskiego może dać Ci 100% z matury z angielskiego!

Olimpiada Języka Angielskiego jest jedną z bardziej specyficznych olimpiad. Oprócz dużych umiejętności językowych wymaga także wyczucia tłumaczeniowego i wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych, a przede wszystkim – samodzielnej pracy. Zdecydowanie nie jest to najłatwiejsza z olimpiad, gdyż zainteresowanie nią jest ogromne, a do drugiego etapu dostaje się zaledwie trzy procent uczestników z pierwszego. Jak więc można podejść do niej bez stresu i zwiększyć swoje szanse na sukces? Co wyróżnia te trzy osoby na sto?

Źródło: www.freepik.com

Olimpiada Języka Angielskiego – jak osiągnąć sukces?

Odpowiedź jest prosta – obycie z językiem. Nie oznacza to zdecydowanie przerabiania niezliczonych ilości podręczników gramatycznych, wykuwania milionów słówek czy czytania encyklopedii na temat kultury krajów anglojęzycznych. Obycie z językiem najłatwiej można sobie zapewnić podchodząc do angielskiego jako do przydatnego narzędzia. 

Czytanie książek, bez względu na ich długość i tematykę, pomaga nam zaznajomić się z konstrukcjami gramatycznymi czy słownictwem w bardzo naturalny i przyjemny sposób, umieszczając wzorce językowe w naszej podświadomości. Podobnie działa oglądanie filmów i seriali po angielsku, szczególnie z napisami – w przyjemny sposób uczyć się możesz zarówno zasad języka, jak i pisowni razem z wymową. 

Są to najbardziej naturalne sposoby przyswajania języka angielskiego, gdyż okazują się maksymalnie zbliżone do doświadczeń native-speakerów oraz zapewniają żywy i angażujący kontakt z językiem. Dużo prostsza dzięki temu staje się nawet nauka skomplikowanych zasad językowych, gdyż masz świadomość, że przyczynia się to do pogłębienia Twojego zrozumienia języka i kultury, które przydają się przy czynnościach  dostarczających nam endorfin! W ten sposób najłatwiej jest zapewnić sobie zróżnicowane i angażujące doświadczenie językowe, które później niesamowicie procentuje przy olimpiadzie oraz na maturze.

Jak wygląda Olimpiada Języka Angielskiego na etapie szkolnym?

Jak więc wyglądają początkowe zmagania olimpijskie? Gdy w listopadzie uczniowie zasiadają przy arkuszach pierwszego etapu, czeka na nich osiem typów zadań. Wśród nich znajdują się zarówno wyzwania językowe, jak i gramatyczne. Olimpiada opiera się przede wszystkim na testowaniu umiejętności efektywnego tłumaczenia fragmentów z języka angielskiego na polski i vice versa. Choć na pierwszy rzut oka dla większości uczestników arkusz wygląda jak czarna magia, wystarczy odrobina wprawy, żeby złamać skomplikowany szyfr. Podstawą sukcesu jest bowiem znajomość typów zadań i obycie z ich wykonywaniem, które to łatwo można zdobyć przez odpowiednie przygotowanie.

Olimpiada Języka Angielskiego składa się z kilku segmentów. Testy A, B, C, D i E są wyzwaniami ze słownictwa. Mają one za zadanie ocenić ogólny zasób słów uczestnika, a także jego wyczucie językowe w tworzeniu jak najtrafniejszych przekładów. 

Na czym polegają poszczególne testy?

Test A obejmuje zadania z zakresu tłumaczenia fragmentów zdań z języka polskiego na angielski z uwzględnieniem konkretnego słownictwa. Np. zdanie “Pierwszym zadaniem lekarza było zatrzymać krwawienie” musimy tak przekształcić w języku angielskim, aby pasowało do podanego już wzoru – “The doctor’s first task was to stop ______.” 

Z kolei test B opiera się na zgadywaniu, jakie angielskie słówko ukrywa się pod pozornie skomplikowanymi definicjami. “His fear that his girlfriend might fancy another man destroyed their relationship.” Doświadczony uczestnik olimpiady zgadnie, że chodzi o słowo “jealousy”. 

Test C zawiera zadania, w których w miejsce brakującego słowa znajdują się kreski reprezentujące pojedyncze literki. Wówczas z kontekstu należy wywnioskować, jakie słowo najlepiej będzie pasowało do reszty zdania – np. “She frowned in a clear sign of _ _ _ _ _ _ r _ _ _ _. ‘I don’t like it.’”. 

Wydaje się, że to test D sprawia olimpijczykom najwięcej problemów, gdyż oprócz znajomości skomplikowanego słownictwa angielskiego ocenia on także trafność tłumaczenia na język polski. Pojawiają się tam zdania typu “She’s something of a hoarder”. Oprócz znajomości niekoniecznie powszechnego określenia ‘hoarder’ od uczestnika wymaga się logicznego tłumaczenia na język polski. 

Ostatnim typem zadań ze słownictwa jest test E, na który składają się nieco bardziej złożone tłumaczenia z języka polskiego na język angielski. Mimo bardziej skomplikowanej formy zadanie często jest oceniane przez uczniów jako najprzyjemniejsze, gdyż daje im sporo swobody tłumaczeniowej, a ocenie podlega tylko część odpowiedzi, czyli ujęcie najważniejszego określenia. Poza tym autorzy zadań często dają uczestnikom podpowiedzi w postaci słów, które trzeba zastosować w swojej odpowiedzi – “Niepewny, ile to może trwać [=TAKE], Danny zasugerował: ‘Czwarta po południu?’”. 

Testy F, G i H oceniają przede wszystkim wiedzę gramatyczną uczestnika, choć nieraz wymagają również ogólnego obycia z angielskim. Prawda jest taka, że zaznajomiony ze sposobem układania arkusza olimpijczyk nie powinien mieć większych problemów z tą częścią.

Test F zawiera sporo elementów wspólnych z testem E, jednak ocenie oprócz znajomości słownictwa podlega także użycie najtrafniejszej konstrukcji gramatycznej. Zwykle poprawne uzupełnienie zdania konkursowego wymaga przetworzenia wypowiedzenia wyjściowego w logiczny sposób. Zdanie “Coping ________ what Lynn still has to learn if she _______ a star” trzeba uzupełnić w taki sposób, aby miało identyczny sens jak “As an aspiring tennis star, Lynn has to learn how to behave after a defeat”. 

Test G olimpiady ocenia z kolei stricte poziom znajomości czasów gramatycznych u uczestnika. Wymagane jest przetworzenie podanych w zdaniu czasowników w taki sposób, aby tworzyły spójną i logiczną całość. Często ocenie podlega także znajomość czasowników nieregularnych. Dużym wyzwaniem jest uzupełnienie wszystkich luk w danym fragmencie w poprawny sposób, gdyż dopiero wtedy przyznany zostaje punkt. Jednak nie ma co się martwić – przy odrobinie wprawy i zastanowienia zadanie to nie sprawia większych problemów.

Z kolei test H olimpiady opiera się na typie zadań wielokrotnego wyboru. Uczestnik musi wybrać jedną opcję spośród podanych, która najlepiej będzie pasowała do sensu podanego zdania. Czy do zdania “My sincere thanks go to my deputies and to ______ who have never lost faith in my honesty and integrity” będzie bardziej pasowała opcja “the others” czy może “those other”? Przy odpowiednim poziomie obycia z językiem angielskim rozwiązywanie tego rodzaju zadań staje się wręcz naturalne.

Źródło: www.freepik.com

Choć na pierwszy rzut oka polecenia wydają się bardzo skomplikowane, to warto wziąć pod uwagę, że według regulaminu olimpiady już prace, które uzyskały 50% punktów, zostają wysłane do komitetu okręgowego. Zwykle próg przejścia do kolejnego etapu plasuje się w granicach 35 – 38 punktów na 60 możliwych do zdobycia. 

Olimpiada Języka Angielskiego z Indeksem w Kieszeni

Lista osób zakwalifikowanych do stopnia okręgowego ogłaszana jest zwykle na początku grudnia, około miesiąc po kwalifikacjach szkolnych, dzięki czemu uczestnicy mają jeszcze mnóstwo czasu na przygotowanie się do kolejnego etapu, który ma z reguły miejsce w pierwszej połowie stycznia.

Jakie pułapki czekają na ucznia na etapie szkolnym OJA? Przede wszystkim utrudnieniem jest ilość czasu na wykonanie zadań – w przypadku tego etapu jest to jedynie jedna godzina. Poza tym przytłaczający może być natłok materiału, a także same zasady funkcjonowania olimpiady. Marzenie o finale może wydawać się niezwykle dalekie, kiedy nie mamy odpowiedniego dopingu i wsparcia w czasie przygotowań.

Decydując się na przygotowanie się do Olimpiady Języka Angielskiego z Indeksem w Kieszeni, zyskujesz opiekę prowadzącego kursu, dawnego doświadczonego olimpijczyka z tytułem OJA, który rejestruje Twój postęp, a także pilnuje, abyś regularnie wykonywał zadania uwzględniając Twoje indywidualne oczekiwania i ograniczenia czasowe. Za sprawą regularnej pracy, a także dostępowi do najlepiej wyselekcjonowanych materiałów stworzonych na wzór zadań olimpijskich Twoje szanse na wyróżnienie się spośród tysięcy uczestników olimpiady gwałtownie rosną! 

Dzięki kursowi Indeksu w Kieszeni poznasz dogłębnie typy zadań, sposoby ich poprawnego rozwiązywania, nowe zaawansowane słownictwo i konstrukcje gramatyczne, a także tricki, jak uczyć się angielskiego poprzez rozrywkę. Dzięki temu już dzisiaj możesz zacząć przygotowania na przyszłość i zbliżyć się do upragnionego maksymalnego wyniku z matury z języka angielskiego, a także niezapomnianych przeżyć olimpijskich!

Zapraszamy na kurs przygotowujący do Olimpiady Języka Angielskiego z Indeksem w Kieszeni!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl