Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Jak wyglądała 26. edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie?

Podsumowanie 26. edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie

26. edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie dobiegła końca. Niezmiennie zawody te są dla uczniów szkół średnich sporym wyzwaniem naukowym, ale jednocześnie bardzo atrakcyjnym z uwagi na korzyści jakie niesie za sobą zostanie jej laureatem lub finalistą oraz tematykę, która szczególnie zainteresować może uczniów planujących studia prawnicze. Wyjściowy wymóg merytoryczny, jaki stawiany jest uczniom, to znajomość podstawy programowej do matury z Wiedzy o Społeczeństwie, natomiast dodatkowo wymagana jest ponadprogramowa i szczegółowa znajomość zagadnień prawnych. Kompleksowe przygotowanie jest niezbędny, by osiągnąć w niej sukces. Jeżeli marzy Ci się tytuł laureata Olimpiady Wiedzy o Prawie, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą kursów!


26. edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie - wszystko, co musisz wiedzieć!

Źródło: www.pexels.com


Tendencje w zadaniach na Olimpiadzie Wiedzy o Prawie


Widoczną tendencją na Olimpiadzie w ostatnich latach jest coraz większa ilość pytań z dziedzin typowo prawniczych, kosztem materii „WOS-owej”. Było to szczególnie widoczne w ostatniej edycji na pierwszym i drugim etapie. Dziedziny prawa, które na podstawie analiz ostatnich edycji, można uznać za priorytetowe, to z pewnością: prawo konstytucyjne, karne, cywilne czy administracyjne. Pewnym elementem zaskoczenia w ostatniej edycji był stopień szczegółowości pytań z prawa karnego, cywilnego i administracyjnego. Znacząco wykraczał on bowiem poza maturalną podstawę programową z Wiedzy o Społeczeństwie. Może być to dla uczniów pewne utrudnienie, bowiem do sprawnego poruszania się po meandrach dziedzin typowo prawniczych punktem wyjścia jest ich zrozumienie, a pierwsze zetknięcie z prawem dla wielu uczestników bywa dość przytłaczające.

Na naszych kursach priorytetyzujemy najważniejsze dziedziny prawnicze oraz dostarczamy uczniom wiedzę w formie przystępnych materiałów, z praktycznym omówieniem i sporą dawką ciekawych przykładów. Prawo jest w tym aspekcie dziedziną bardzo pasjonującą. Można tłumaczyć i poznawać je poprzez niezliczone przykłady z otaczającego nas świata.


26. edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie – co zaskoczyło uczniów?


Największe zaskoczenie w minionej edycji Olimpiady Prawniczej stanowiły dla uczniów arkusze pierwszych dwóch etapów. Zdaniem wielu, zaprezentowały wyraźnie wyższy poziom trudności pytań od tych z poprzednich edycji. Znalazło to też swoje odbicie w ogólnej liczbie uczestników, którzy awansowali do drugiego i trzeciego etapu. Na szczęście finał Olimpiady odbył się już w znanej od dawna i sprawdzonej formule ustnej. Pytania nie różniły się w nim szczególnie poziomem od tych z lat poprzednich. Uczniowie, którzy do finału awansowali, niejako mogli odetchnąć z ulgą.


26. edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie - zadania

Źródło: www.pexels.com


Poziom trudności poszczególnych etapów


Od wielu lat analizujemy każdą edycję konkursu oraz rozmawiamy z laureatami i finalistami. Dzięki temu można postawić dość śmiałą tezę, iż w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie im dalej tym łatwiej. Oczywiście jest to pewne uproszczenie. Natomiast na pewno Olimpiada Prawnicza jest mocno odmienna od standardowej formuły olimpijskiej w zakresie poziomu trudności. Idąc od początku – pierwszy etap z racji obszernej tematyki oraz niewielkiego marginesu błędu jest sporym wyzwaniem. Oczywiście osoby dobrze przygotowane nie powinny mieć powodów do obaw. Niestety wśród niektórych uczniów panuje przekonanie, jakoby pierwszy etap Olimpiady był niemal formalnością. Na pewno nie jest tak na Olimpiadzie Wiedzy o Prawie.

Do pierwszego etapu Olimpiady należy podejść z pokorą i przygotować się do niego jak najlepiej. Natomiast „dzięki” temu, że na pierwszym etapie sporo uczestników kończy swoją przygodę z Olimpiadą, to na drugim etapie jest już nieco łatwiej. Często, jeśli ktoś przejdzie jego pierwszą z dwóch części, to znajduje się już bardzo blisko finału. W 26. edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie doszło do bardzo nietypowej sytuacji. Z uwagi na szczególnie wysoki poziom trudności drugiego etapu i pierwotnie bardzo niewielką liczbę uczniów, którzy uzyskali minimalną liczbę punktów niezbędną by awansować do finału, Komitet Główny zdecydował się obniżyć próg punktowy. Każda osoba, która awansowała do drugiej części drugiego etapu (egzaminu prawniczego) weszła do finału. Odbył się on standardowo w formie ustnej i tu poziom trudności z poprzednich edycji został zachowany.


26. edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie - droga na studia prawnicze

Źródło: www.pexels.com


26. edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie – podsumowanie


Wpisując się w obserwowane tendencje i zmiany na Olimpiadzie Wiedzy o Prawie przygotowujemy uczniów na naszych kursach na różne ewentualności. Minimalizujemy ryzyko tego, że jakiekolwiek zadanie może ich zaskoczyć. W tym celu z jednej strony przekazujemy obszerną bazę materiałów, a z drugiej organizujemy dziesiątki próbnych Olimpiad. Przeprowadzamy również symulacje potencjalnych, finałowych pytań ustnych z indywidualnym feedbackiem dla każdego ucznia. Istotne jest również bycie na bieżąco ze wszelkimi zmianami w prawie, które zawsze sygnalizujemy naszym kursantom.

Dzięki kompleksowemu przygotowaniu nasi uczniowie wyszli obronną ręką nawet z ostatniej edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie. Były to zawody określane przez wielu jako najtrudniejsze w historii, a mimo to nasi kursanci zajęli wysokie miejsca w finale. Uczniowie klas maturalnych niedawno z zadowoleniem raportowali nam o rozpoczęciu studiów prawniczych. Swoją przygodę z prawem kontynuować będą na Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim i innych wydziałach prawa w Polsce. Może to właśnie Ty powtórzysz ich sukces w nadchodzącej edycji? Dołącz do naszych kursów i zdobądź indeks, przekonując się po drodze, jakie prawo może być ciekawe!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl