37. edycja Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, porównując do poprzednich lat, miała zróżnicowany poziom. Temat zmienny cieszył się nieszczególną popularnością wśród uczestników. Wpłynęła na to między innymi mniejsza ilość opracowań naukowych czy mniej wymiernych danych, które można było zastosować – w przeciwieństwie do na przykład inflacji lub bezrobocia. Temat kolejnej edycji Olimpiady, dotyczący bilansu w Unii Europejskiej, z pewnością korelować będzie z bardziej namacalnymi danymi. Chcesz wziąć udział w następnych edycjach Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej? Zapoznaj się z naszą ofertą kursów i zadbaj o kompleksowe przygotowanie!
Zagadnienie związane z Unią Europejską da zapewne zdecydowanie szersze pole do zastosowania makroekonomicznych praw i twierdzeń. Istotny jest również potencjał do poruszania zagadnień mikroekonomicznych. O ile dla kapitału społecznego trudno o odpowiednik w skali mikro (czasem rozważa się kapitał ludzki), to członkostwo naszego kraju w UE obfitować będzie między innymi w takie zagadnienia, jak brak realnych granic celnych i osobistych. Na przestrzeni minionych edycji Olimpiady rzadko następowały znaczące zmiany. Natomiast ciekawym i widocznym procesem jest zadawanie pytań o kwestie rynku kredytowego. W 37. edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zwłaszcza o rynek kryptowalut. Antycypować można dalsze zyskiwanie na znaczeniu tych właśnie zagadnień. Wydaje się, że z czasem wykorzenione z Olimpiady zostaną szczegóły prawno-techniczne dotyczące na przykład bankowości czy ubezpieczeń.
Źródło: www.pexels.com
Etap szkolny nie był wielkim zaskoczeniem. Poziom zadań testowych był podobny do poprzednich lat. Temat zmienny dotyczył zakładanych zagadnień. Poruszał kwestie związków między wzrostem gospodarczym i kapitałem społecznym. Natomiast pytanie na etapie szkolnym nie należało do typowych, ponieważ poruszało zagadnienie makroekonomiczne – dokładniej dochodu dyspozycyjnego. Zazwyczaj charakterystyczne dla listopadowego testu było zadanie z zakresu mikroekonomicznego.
Etap okręgowy nie był zaskakujący pod względem pytania esejowego, które dotyczyło roli państwa – bardzo typowe dla tego zagadnienia. Nie zaskoczyło też pytanie analityczne, pochodzące z „Analizy Finansowej” Gabrusewicza. Test został uznany raczej za wyjątkowo łatwy, czego skutkiem w tej kategorii była podwyższona punktacja wśród uczestników.
Etap finałowy wiązał się z zaskakującym tematem zmiennym. Odnosił się on do roli kapitału społecznego jako czynnika produkcji. Temat mógł sprawić trudności uczestnikom 37. edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, ponieważ w samych opracowaniach naukowych rzadko zdarza się przedstawienie kapitału społecznego w tej kategorii. W tej sytuacji z pewnością pomagała znajomość innych modeli, tj. Solowa. Zadanie analityczne, podobnie jak w poprzednich latach, było mało przewidywalne i dotyczyło w tym roku optymalizacji działalności przedsiębiorstw. Jego trudność była raczej umiarkowana. Poziom testu był porównywalny do poprzednich lat.
Źródło: www.pexels.com
Kurs Indeksu w Kieszeni, podobnie jak w ubiegłych latach, zawierał obszerny materiał dotyczący wszystkich kategorii wchodzących w zakres Olimpiady. Tradycyjnie, jak co roku, opracowana została literatura bloku zmiennego, co pozwoliło uczestnikom na zaoszczędzenie czasu i kompleksowe przygotowanie do najważniejszych zagadnień. Jeżeli Tobie również zależy na osiągnięciu sukcesu w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursu!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl