Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Jak wyglądała matura 2024 z geografii?

Podsumowanie matury 2024 z geografii

Maturzyści co roku próbują przewidzieć co pojawi się na arkuszach, co chwila atakowani są artykułami czy filmami, w których znajdują się tak zwane pewniaki maturalne. Jeżeli chodzi o maturę z geografii, to zawsze staramy się powtarzać naszym kursantom, że w arkuszu znajdzie się wszystko to, co do tej pory przerabiali. Tak też było w tym roku, matura 2024 z geografii opierała się na bardzo podobnych zadaniach co w zeszłych latach. Zamierzasz podejść do egzaminu z geografii w przyszłym roku? Nie czekaj dłużej i już teraz zacznij kompleksowy kurs z Indeksem w Kieszeni!


Mimo wszystko duża część uczniów była zaskoczona zadaniami na maturze. Widać to po wynikach w skali kraju, ponieważ mimo że tegoroczny egzamin z geografii spośród innych egzaminów miała jedną z najwyższych średnich w skali ogólnopolskiej, to wyniosła ona tylko 41%. Z tego powodu właśnie odpowiednie przygotowanie i wsparcie merytoryczne może okazać się decydujące. W rekrutacji na studia mogą mieć znaczenie niewielkie różnice procentowe między zdającymi i nawet jeden punkt może zdecydować o przyjęciu na wymarzony kierunek.


Matura 2024 z geografii - wszystko, co musisz wiedzieć!

Źródło: www.pexels.com


Struktura matury z geografii


Matura z geografii jest o tyle uniwersalna, że co roku opiera się na tych samych zagadnieniach, które obejmują przekrój całego materiału ze szkoły średniej. Tematy ułożone są w podobnej kolejności, zaczynając zawsze od zadania z mapą, przechodząc przez zadania z meteorologii i geologii, po których mają miejsce zadania dotyczące demografii, rolnictwa i przemysłu. Ostatnie są zadania dotyczące problemów społecznych. 


Matura 2024 z geografii – nowy typ zadań i maturalne pewniaki


W ostatnich latach można zaobserwować coraz więcej zadań dotyczących problemów współczesnego świata, przede wszystkim z zakresu problematyki ochrony środowiska. Dotyczą one między innymi ponownego wykorzystania terenów poprzemysłowych czy odnawialnych źródeł energii. Tego typu zadania oraz problemy bardzo dokładnie omawiamy na zajęciach z uczniami. Wszelkie przyczyny oraz skutki tych problemów są bardzo klarownie wyjaśnione w udostępnianych prezentacjach.

Oprócz tego w arkuszu nie brakowało pewniaków, które znajdują się co roku na maturze z geografii. Są to zadania obliczeniowe polegające na obliczaniu odległości przy pomocy skali oraz przekroju geologicznego. Te typy zadań udało nam się przepracować bardzo dokładnie na zajęciach oraz w ramach samodzielnych kart pracy. Opanowanie tych zagadnień jest ogromnie ważne, bo właśnie na nich maturzyści zazwyczaj tracą punkty. To one najczęściej różnicują końcowe wyniki egzaminowanych. Ponadto nie obyło się również bez zadań dotyczących zjawisk związanych z ruchem obrotowym i obiegowym ziemi. Pojawiło się między innymi zadanie dotyczące widnokręgów, które praktycznie zostało skopiowane z karty pracy z naszego kursu. Nie zabrakło także zadania z obliczeniem wysokości górowania słońca. Zagadnienie to jest swoistym „must have” jeśli chodzi o egzamin maturalny z geografii. 


Matura 2024 z geografii - zadania

Źródło: www.pexels.com


Formuła egzaminu


Egzamin maturalny z geografii zmienia swoją formułę. Stopniowo odchodzi się od zadań, w których chodzi o znajomość suchych faktów, na rzecz bardziej skomplikowanych poleceń. Polegają one na wykorzystaniu wiedzy o zachodzących procesach na świecie w celu scharakteryzowania skutków jakie przynoszą lub znajdowania ich rozwiązań. Dlatego właśnie w Indeksie w Kieszeni stawiamy ogromny nacisk na ten aspekt przygotowań. W ramach zarówno kursu stacjonarnego, webinarowego, jak i e-learningu uczymy kursantów poprawnego formułowania odpowiedzi na tego typu zadania. W związku z tym, nie stanowiły one dla naszych podopiecznych większego problemu. 


Matura 2024 z geografii – podsumowanie


Kiepska średnia ogólnopolska może być świadectwem tego, że uczniowie często popełniają jeden znaczący błąd jeśli chodzi o maturę z geografii. Jest to mianowicie zbyt ogólnikowe formułowanie odpowiedzi na pytania. Centralna Komisja Egzaminacyjna oczekuje od zdających konkretnych odpowiedzi pokazujących ich wiedzę w danym zakresie. Niestety wielu maturzystów odpowiada na pytania nieprecyzyjnie, co skutkuje niepełną punktacją za zadanie. W IwK zawsze przykładamy do tego dużą wagę oraz podpowiadamy, jak powinno się prawidłowo formułować odpowiedzi w arkuszu maturalnym.

Obecnie czekamy na pełen informator dotyczący zmian na maturze 2025 z geografii. Natomiast z tego co się obecnie słyszy, to zmiany te nie będą raczej drastyczne. Obserwujemy sytuację na bieżąco i na pewno dostosujemy kurs do nowych wymagań. Wszystkim maturzystom gratulujemy oraz życzymy powodzenia w dalszej edukacji, a przyszłorocznych maturzystów serdecznie zapraszamy do zapisania się na nasz kurs!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl