Nauka słówek jest jedną z najważniejszych części przygotowań poprzedzających podejście do matury z angielskiego – zarazem też należy do tych najtrudniejszych. Powód jest prosty: liczba mogących pojawić się słówek jest gigantyczna, ich zakres jest szeroki, a uczący się często nie wie nawet, od czego zacząć. Nie można się więc dziwić, że ich nauka jest jedną z najczęściej wyszukiwanych w internecie przez maturzystów kwestii. Całe szczęście z nami odkryjesz, że jednak nie taki wilk straszny, jak go malują. A więc co z tymi słówkami?
Słówka pojawiają się w arkuszach maturalnych na kilka sposobów. Mogą być to zadania z wypełnianiem luk w zdaniach, tłumaczeniem na angielski (zadania typu translation) czy też polegających na wpisywaniu danych przekształconych słówek (zadania typu vocabulary).
Sposób wykorzystywania znajomości słownictwa i umiejętności operowania nim różni się zatem w zależności od zadania. Jedna sekcja wymaga od nas skojarzenia słowa na podstawie kontekstu; inna zaś nie obędzie się bez przytoczenia odpowiedniego słówka, ale także umiejętności wkomponowania go w zdanie. Niezależnie więc od rodzaju zadania, widoczne jest to, iż znajomość angielskich słówek jest absolutnie must have (pozwalając sobie na zapożyczenie).
Źródło: pl.freepik.com
Sposobów na ich naukę jest kilka i nie wykluczają się one wzajemnie. Nauka słownictwa wymaga skupienia, dobrze wytrenowanej pamięci, częstego powtarzania i umiejętności skojarzeń. Jest to ta część matury, która w przeciwieństwie do np. gramatyki nie posiada reguł czy struktury. Słówka po prostu są – i trzeba się ich nauczyć. Jednak nie ma się czego bać.
Jeśli chodzi o naukę słówek wyłącznie pod kątem przygotowania się na maturę, dobrym sposobem jest wypełnianie arkuszy lub kart pracy z zadaniami typu vocabulary i translation lub testami luk. Zasoby takie znaleźć można w naszej ofercie. Jest to dobry sposób na sprawdzenie swojego zasobu słówek, dowiedzenie się, na jakie sposoby pojawiają się one na maturze, i poszerzenie swojego słownictwa. Dzięki aktywnej nauce słownictwa poprzez zastosowanie w praktycznych zadaniach, możesz zapewnić sobie solidną podstawę, na której następnie oprzesz dalszą naukę słówek. Prawda jest taka, że słowa w języku angielskim nie istnieją w próżni, często ich zastosowanie zależy od kontekstu. Dzięki rozwiązywaniu takowych arkuszy będziesz w stanie wykorzystywać słówka nie tylko w izolacji, ale także w należytym kontekście.
Obydwie te umiejętności są niezwykle ważne przy podchodzeniu do matury, gdyż jest to egzamin skupiający się zarówno na teorii, jak i na praktyce. Dobrze też korzystać np. ze słownika przy pracy z takimi arkuszami – jest to oczywista, ale też pożyteczna pomoc dydaktyczna. Uczący się często zapominają o takich oczywistych pomocach (niektórzy też uważają je za staroświeckie – tym gorzej dla nich).
Innym dobrym, popularnym sposobem, są oczywiście fiszki, czyli kartki ze słówkiem na pierwszej stronie i jego definicją nsa drugiej. Najpierw czyta się definicje, później mówi się słówko, a następnie sprawdza. Sposób znany, czy lubiany nie wiem – mi osobiście pomogły. Fiszki mogą być efektywnym sposobem nauki do zadań typu vocabulary – pomagają w zapamiętywaniu i tworzeniu skojarzeń. Zapamiętywanie słówek jest w tych zadaniach kluczowe, a fiszki są zaprojektowane aby właśnie w tym pomagać. Nie powiedziałbym, że powinien być to jedyny sposób nauki – ale jest to dobry dodatek do np. nauki z arkuszy. Polecam także dodatkowo robienie fiszek od czasu do czasu z rodziną albo znajomymi. Luźniejsze otoczenie może być dla niektórych osób pomocne w przyswajaniu pamięciowym.
Ponieważ nauka słówek jest w sporej mierze nauką zapamiętywania, można korzystać także z metody skojarzeń. Łączenie słówek z innymi obiektami, słowami czy innymi ideami jest dobrym sposobem na zapamiętywanie słówek i późniejsze. Ludzie często lepiej zapamiętują rzeczy, które mogą połączyć z innymi rzeczami – przydaje się to do przytaczania słówek w zadania typu vocabulary.
Chciałbym też zaproponować sposób nauki poprzez interakcję z językiem – w formie filmów, filmików, podcastów, muzyki itd. Jest to, w mojej opinii, świetny sposób na organiczne poszerzanie swojego słownictwa, poznawanie słówek w ich kontekście. Pomaga to w zadaniach typu translation & use of english – czyli zadaniach, które przez wielu uważane są za trudne. Jest to też bodajże najprzyjemniejszych spośród dotychczas omawianych metod nauki. Oglądać lub słuchać można także pomiędzy standardową nauką lub w tle. Z moich doświadczeń takie organiczne wchodzenie w interakcje z językiem angielskim jest świetnym sposobem wsparcia nauki słownictwa. Sam korzystałem z takich rozwiązań w trakcie przygotowań do różnych egzaminów, olimpiad.
Źródło: pl.freepik.com
Podsumowując – nie ma co rozpaczać nad nauką słówek do matury. Sprawdzonych sposobów jest wiele i nie są one wcale skomplikowane – wystarczy trochę skupienia, determinacji i treningu pamięci.
Szukasz skutecznego przygotowania do egzaminu i chcesz znać wszystkie słówka na maturze z angielskiego? Jeżeli tak, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów! W Indeksie w Kieszeni wszystkie zagadnienia tłumaczymy w zrozumiały i przystępny dla ucznia sposób!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl