Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości – co musisz wiedzieć, zanim wystartujesz?

Szkolna olimpiada przedsiębiorczości na przykładzie grafiki biznesowej

Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości to świetna droga rozwoju dla wszystkich uczniów szkół podstawowych, zainteresowanych ekonomią. Ponadto konkurs łączy w sobie zagadnienia teoretyczne i praktyczne, dzięki temu każdy, niezależnie od początkowego stanu wiedzy i predyspozycji, może wziąć w nim udział!

W tym artykule, w skondensowanej formie przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na wzięcie udziału!

Historia Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości

Pierwsza edycja Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości została przeprowadzona w roku szkolnym 2014/2015 i od razu zyskała ogólnokrajowy rozgłos. Organizatorem Szkolnej OP jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, która dba o jej poziom merytoryczny oraz sprawną logistykę zawodów.

Formuła Zawodów Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości

Etap szkolny

Typ: pytania ABCD

Czas trwania: 45 minut

Forma: 15 zadań „łatwiejszych” po 1pkt. oraz 15 zadań „trudniejszych” po 2 pkt.

Liczba punktów do zdobycia: 45

Kwalifikacja do kolejnego etapu: do kolejnego etapu zostaje wybranych 100 trzyosobowych reprezentacji szkolnych z placówek które osiągnęły najlepszy sumaryczny wynik będący zliczeniem punktów uczestników, którzy z największym powodzeniem rozwiązali test.


Etap okręgowy

Typ: rywalizacja zespołowa z wykorzystaniem interaktywnej aplikacji

Czas trwania: odbywa się 7 rund zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Organizatorów na stronie Olimpiady

Forma: 3-osobowe reprezentacje szkół biorą udział w interaktywnej grze menedżerskiej. Celem jest podejmowanie trafnych decyzji dotyczących rozwoju przedsiębiorstwa.

Kwalifikacja do kolejnego etapu: po 3 drużyny z każdego okręgu, które uzyskały najlepsze wyniki. Łącznie w finale znajdzie się 90 uczestników


Etap finałowy

Ostatni etap zawodów składa się z dwóch faz: rozwiązania testu wiedzy oraz indywidualnym udziale w rozgrywkach, które mają formułę turnieju 1 z 30.

Test wiedzy

Typ: pytania prawda/fałsz

Czas trwania: 30 minut

Forma: arkusz zawiera 20 poleceń, z których każde składa się z czterech stwierdzeń. Zadaniem uczestnika jest wskazać, które z nich są prawdziwe. Za każdy dobrze określony podpunkt przydzielane jest 0,01 punktu oraz dodatkowo 1 punkt za każde w pełni poprawnie rozwiązane zadanie.

Liczba punktów do zdobycia: 20,8 punktów

Kwalifikacja do kolejnej fazy: 30 zawodników o łącznie najwyżej liczbie zdobytych punktów

Turniej 1 z 30

Typ: pytania jednokrotnego wyboru

Czas trwania: aż do wyłonienia zwycięzcy

Forma: turniej w którym każdy pozostały w grze uczestnik udziela odpowiedzi na aktualnie zadawane pytanie. Po udzieleniu nieprawidłowej odpowiedzi uczestnik odpada z turnieju

Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości – tematyka

Zadania formułowane na Szkolnej Olimpiadzie Przedsiębiorczości pokrywają zagadnienia ekonomiczne znajdujące się w podstawie programowej przedmiotu „wiedza o społeczeństwie”. W kolejnych etapach mogą pojawiać się zadania formułowane na podstawie literatury zalecanej, wykraczającej poza wiadomości ze szkoły podstawowej.

Przede wszystkim szczególnie istotne podczas przygotowań do Szkolnej OP są zagadnienia takie jak:

  • Zarządzanie
  • Marketing
  • Finanse przedsiębiorstwa
  • System finansowy gospodarki rynkowej
  • Podstawy mikroekonomii i makroekonomii

Nagrody

Laureaci i finaliści Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości mogą liczyć na wiele cennych nagród. W ciągu ostatnich edycji były to między innymi:

  • Sprzęt elektroniczny: drony, tablety, czynniki e-booków
  • Biżuteria: zegarki marki Apart
  • Literatura i inne pomoce naukowe
  • Certyfikowane szkolenia z branżowymi ekspertami

Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości – jak się przygotować?

Skuteczne przygotowanie do Szkolnej OP wymaga opanowania sporej ilości teoretycznych wiadomości jak również wyrobienia u uczestnika intuicji biznesowej.

Nasi kursanci biorący udział w zajęciach otrzymują dostęp do obszernej bazy materiałów, w skład której wchodzą: prezentacje multimedialne, kartkówki, karty pracy, zadania domowe i wiele innych! Dodatkowo, podczas przygotowań realizujemy symulacje etapu 1 z 30 oraz gry menedżerskiej poprzez duży zestaw zadań sytuacyjnych (case study).

Wszyscy nasi uczniowie oprócz dopracowanych treści dydaktycznych mają również bieżący kontakt z Prowadzącym – zwycięzcą lub laureatem najwyższego miejsca licealnej Olimpiady. Odpowiada on na wszelkie pytania natury merytorycznej, jak również motywuje, wspiera podczas nauki i służy własnym doświadczeniem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego artykułu formuła Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości nie skrywa już przed Wami tajemnic. Jak sami widzicie, rywalizacja dostarczy Wam świetnych doświadczeń oraz wymiernych korzyści, jeśli uda się dotrzeć do etapu finałowego! Napiszcie do nas i już teraz rozpocznijcie przygotowania pod okiem zwycięzców i laureatów najwyższych miejsc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed