W 2024 roku po raz ostatni przeprowadzono egzamin ósmoklasisty w uproszczonej formie, związanej z pandemią koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że zaczną obowiązywać wszystkie reguły, jakie przewiduje reforma z 2019 roku. Czego w takim razie mogą się spodziewać ósmoklasiści? Sprawdź, jakie zmiany na egzaminie ósmoklasisty z polskiego przewidziała CKE.
Egzamin ósmoklasisty to ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia kończącego szkołę podstawową. Często jego wynik decyduje o przyjęciu do lokującej się wysoko w rankingu szkoły średniej, a w dalszej konsekwencji – na wymarzony kierunek studiów. Dlatego warto przygotować się do niego jak najlepiej, co oznacza także – zgodnie z wytycznymi, jakie dla zdających przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Źródło: www.pexels.com
Decyzją nowej ministry edukacji, Barbary Nowackiej, listę lektur obowiązkowych omawianych w szkole podstawowej okrojono o około dwadzieścia procent. CKE zdecydowała się wprowadzić dodatkowe udogodnienie dla ósmoklasistów i postanowiła, że od uczniów nie będzie wymagana znajomość tekstów omawianych w klasach IV – VI we fragmentach bądź krótkich utworów prozatorskich czy poezji.
Choć oficjalna lista lektur, obowiązująca na przyszłoroczny egzamin ósmoklasisty, zostanie dopiero opublikowana, to łatwo już przewidzieć, jak będzie się prezentować.
z klas IV–VI | z klas VII–VIII |
1) Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa; 2) Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks); 3) Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa; 4) Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni; 5) John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem. | Lektury obowiązkowe (pozycje książkowe poznawane w całości): 1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna; 2) Aleksander Fredro, Zemsta; 3) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; 4) Adam Mickiewicz, Dziady część II; 5) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę; 6) Juliusz Słowacki, Balladyna. Krótkie utwory literackie poznawane w całości, utwory literackie poznawane we fragmentach i utwory poetyckie: 1) Jan Kochanowski, wybór fraszek, wybrana pieśń, treny VII i VIII; 2) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Świtezianka, Pan Tadeusz (księgi: I, II, IV, X, XI, XII); 3) Sławomir Mrożek, Artysta; 4) Henryk Sienkiewicz, Latarnik, Quo vadis (fragmenty); 5) Stefan Żeromski, Syzyfowe prace (fragmenty); 6) wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto wybrane wiersze: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, oraz aforyzmy Stanisława Jerzego Leca. |
Jak dotąd uczniowie nie mieli obowiązku, aby umieć wykazać się na egzaminie znajomością lektur obowiązkowych z klas IV–VI. Od 2025 roku na egzamin powrócą takie kultowe utwory jak choćby Chłopcy z Placu Broni, Opowieści z Narnii czy Hobbit. Nietypową pozycją na liście jest komiks Kajko i Kokosz. Szkoła latania – jak dotąd ten gatunek praktycznie nie pojawiał się w arkuszach egzaminacyjnych.
Pośród lektur z klas VII–VIII zwraca uwagę powrót do łask Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego, których to znajomość nie była niezbędna na egzaminie w poprzednich latach. Ograniczono natomiast obligatoryjną znajomość Pana Tadeusza Adama Mickiewicza do kilku wybranych ksiąg, podczas gdy wcześniej ósmoklasista musiał znać epopeję narodową w całości.
W Indeksie w Kieszeni dokładamy starań, aby być stale na bieżąco z listą lektur obowiązujących na egzamin. Dlatego też gwarantujemy, że na kursach w nowym roku szkolnym omówimy wszystkie niezbędne utwory, aby żaden z nich nie okazał się dla naszych podopiecznych trudny na samym egzaminie.
Źródło: www.pexels.com
W samym arkuszu egzaminacyjnym modyfikacje są tak naprawdę kosmetyczne. Nadal w części pierwszej uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem w przypadku dwóch tekstów o zróżnicowanym charakterze – literackiego i nieliterackiego. Zadania w tej części będą przy okazji sprawdzać także znajomość lektur obowiązkowych.
Istotna zmiana ma miejsce w drugiej części egzaminu. Oprócz znanych z ostatnich lat dwóch form wypowiedzi pisemnej – opowiadania twórczego oraz rozprawki, uczniowie będą mieli również do wyboru przemówienie. Dzięki temu na egzaminie będą mogli wykazać się także zdający z zacięciem retorycznym.
Warto też wspomnieć o tym, że choć lista lektur, która obowiązuje na egzamin ósmoklasisty, jest mocno ograniczona, to w wypracowaniu uczeń może się odwołać do każdej lektury, która widniała jako obowiązkowa na liście lektur z 2017 roku.
Oznacza to w praktyce, że zdający może np. odwołać się do zbioru gawęd Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza w wypracowaniu i zostanie to uznane za odniesienie do tekstu obowiązkowego, jednak znajomość tego utworu nie będzie sprawdzana w części testowej. Wydaje się skomplikowane? Nie trzeba się tym martwić – wszystkie lektury i to, jak można się do nich odwoływać, zostaną zamieszczone w arkuszu.
Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku nie będzie się diametralnie różnił od tych przeprowadzanych w poprzednich latach. Jest jednak kilka wartych odnotowania zmian, do których zdający powinni się rzetelnie przygotować.
W Indeksie w Kieszeni przewidzieliśmy te zmiany i oferujemy uczniom kursy przygotowujące w pełni przystosowane do nowych wymogów. Dzięki temu każdy z naszych podopiecznych uzyska wiedzę na tyle szeroką, aby zdać egzamin na w pełni zadowalający dla siebie wynik, a zarazem nie będzie uczyć się tego, co nie okaże się koniec końców przydatne. Zachęcamy, aby skorzystać z naszego doświadczenia!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl