Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Ciekawa miara nierówności - nauka do OWE i OP

Ciekawa miara nierówności – nauka do OWE i OP a otaczający nas świat

Ostatnie wpisy na blogu dotoczyły dziedzin na pierwszy rzut oka mało spokrewnionych z ekonomią, a bardziej kojarzących się z codzienną rozrywką i kulturą. Jako autorzy bloga zdajemy sobie sprawę, że nie samą rozrywką żyje człowiek. Dlatego postanowiliśmy podjąć temat nieco bardziej naukowy, przez wielu ekonomistów uznawany za jeden z większych problemów współczesnego świata. Temat nierówności społecznych.

Ciekawa miara nierówności – nauka do OWE i OP a otaczający nas świat

Jeśli podobne zagadnienia są dla Was interesujące to szczególnej uwadze polecamy oferowane przez Indeks w Kieszeni kompleksowe przygotowania do Olimpiady Przedsiębiorczości i Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Od ponad 10 lat, co roku pomagają one dziesiątkom uczniów na osiąganie tytułów zwycięzcy, laureata i finalisty!

Nierówności społeczne w debacie publicznej

Zagadnienie nierówności społecznych (dochodowych, majątkowych, płciowych) w ostatnich latach jest coraz częściej podejmowane przez specjalistów z dziedziny nauk społecznych. Ze względu na to, że problem ten dotyka narastające rzesze ludzi, a zatem i wyborców, to przestaje on być obcy także politykom. Stąd też jest on jednym z głównych tematów poruszanych na corocznej konferencji World Economic Forum w Davos. Jednak pomimo podejmowanych starań zarówno przez różnej maści organizacje jak i rządy poszczególnych krajów, problem nierówności ekonomicznych w skali świata nasila się.

Nierówności społeczne a Oxfam

Brytyjska organizacja pożytku publicznego Oxfam International zajmuje się walką z nierównościami i biedą na świecie, działając aktywnie w ponad 90 krajach. Rokrocznie publikuje ona raporty i sprawozdania na temat bieżącego stanu nierówności, w tym także tych majątkowych. Rok temu organizacja alarmowała, że majątek 62 najbogatszych ludzi na Ziemi był wyższy niż majątek biedniejszej połowy globu. Z tych 62 osób tylko 9 to kobiety. Ponadto od 2010 r. do 2016 r. majątek biedniejszej połowy ludności zmalał o 38%. Miało to miejsce wraz ze wzrostem populacji o około 400 milinów w tym okresie. Warto zaznaczyć, że spadek majątku netto biedniejszej połowy świata nie wynikał z bogacenia się ludzi najbardziej majętnych. Przyczyn tak dużego negatywnego szoku należy szukać we wzroście populacji. Większość tego wzrostu przypadła na biedniejszą część ludności, wypychając najbardziej majętnych z biedniejszej połowy do połowy bogatszej. Ponadto szacunki co do biedy w Chinach i Indiach okazały się być zbyt łagodne. Ich urealnienie doprowadziło do dużego spadku wartości majątku biedniejszej połowy ludzkości. W ramach dosadnego pokazania jak duża jest luka w majętności najbogatszych i najbiedniejszych Oxfam postanowił opublikować interesującą infografikę, którą zamieszczam poniżej.

Dowiadujemy się z niej, że najbogatsze 62 osoby mogłyby zmieścić się w typowym londyńskim autobusie miejskim, zostawiając część miejsc wolnych. Już wtedy to porównanie wywołało duże poruszenie. Niestety rok później, na początku stycznia 2017 r. jazda najbogatszej części naszej planety londyńskim autobusem byłaby – o ironio – zdecydowanie nieekonomiczna. Z tego prostego powodu, że aktualnie tylko 8 najbogatszych osób posiada majątek tej samej wartości co biedniejsza część globu. Więc z powodzeniem wystarczy im wózek golfowy.

nierówności społeczne Oxfam

Podsumowanie

Choć przedstawione statystyki brzmią szokująco, to zawsze warto spojrzeć na „drugą stronę medalu”. Czy badanie tylko i wyłącznie nierówności majątkowych w pełni oddaje sedno zagadnienia nierówności? W analizach Oxfamu nie uwzględnia się ogromu charytatywnej działalności, w jaką angażują się ludzie najbogatsi, tacy jak Bill Gates, czy Mark Zuckerberg. A przecież obaj należą do najbogatszej ósemki na Ziemi. Ponadto majątek jaki zgromadzili często wynika nie z faktu, że zostali w jakiś sposób uprzywilejowani. Po prostu ich pomysły na przedsiębiorstwo rozwinęły się w niewyobrażalnym tempie. Dlatego jestem zdania, że efektywniejszą miarą nierówności dobrobytu są nierówności dochodowe. Jak z nimi walczyć? Do jakiego stopnia są one akceptowane, a kiedy wywołują zbyt duże napięcia społeczne? Jak oddziałują na wzrost gospodarczy? Każdy kto interesuje się ekonomią, ma na ten temat własne zdanie. Do odpowiedzi na te pytania gorąco zachęcam Czytelników, zwłaszcza że temat nierówności często jest im już dobrze znany z Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, do której przygotowywali się wspólnie z Indeksem w Kieszeni. Tym z Was, którzy są bardziej dociekliwi, polecam przestudiowanie raportu Oxfam pt. „An Economy for the 1%”. Można go znaleźć na ich stronie internetowej.

To już koniec naszego artykułu poświęconego tematyce nierówności. To i podobnie ważne zagadnienia społeczne i gospodarcze poruszane są wśród zagadnień wymaganych na Olimpiadę Przedsiębiorczości i Olimpiadę Wiedzy Ekonomicznej. Gorąco zachęcamy do zajrzenia na dedykowane im zakładki i sprawdzenia w jaki sposób model nauki Indeksu w Kieszeni co roku pomaga w osiąganiu tytułów laureata dziesiątkom startujących w OWE i OP uczniów!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl