Etap okręgowy Olimpiady Biologicznej to najtrudniejsza jej część. Statystycznie duża ilość osób, która się do niego kwalifikuje (ok. 45%) ma przed sobą bardzo trudne zadanie pokonania ogromnej ilości innych uczestników, bowiem do finału kwalifikuje się jedynie około 13% piszących II etap. W skutecznym opanowaniu materiału znaczną pomoc stanowi także kurs przygotowujący do Olimpiady Biologicznej Indeksu w Kieszeni. Między innymi z tego względu zapraszamy do lektury przybliżającej tę część Olimpiady Biologicznej.
Źródło: www.pexels.com
Kwalifikacja do etapu okręgowego to oczywiście powód do dumy. Nikt, kto solidnie nie przerobił całej podstawy programowej (często wyprzedzając tempo nauki w liceum), nie zakwalifikuje się do niego. Na nim także zaczynają się już wymagania wykraczające poza zakres matury.
Każdy uczestnik, który chce przystąpić do egzaminu, musi, na około dwa tygodnie przed nim, dostarczyć samodzielnie napisaną pracę biologiczną. Wymagania względem niej zmieniają się co kilka lat, jednak obecnie została ona okrojona do maksymalnie trzech kartek A4, które zawierają nie więcej niż 1000 słów.
Ważnym elementem wypracowania jest analiza statystyczna, która wymaga umiejętności opracowywania danych w wybranym programie komputerowym (np. Excel). Pisanie jej lepiej zacząć z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu proces ten nie zabiera za dużo czasu na przygotowania zaraz przed zawodami okręgowymi.
Etap okręgowy odbywa się w drugiej połowie stycznia w dziesięciu Komitetach Okręgowych (wymienionych na stronie olimpiady). Test II etapu składa się z 60 zadań, z których wszystkie w ciągu ostatnich lat były zamknięte (regulamin nie wyklucza jednak możliwości, aby 10% pytań zawierały zadania otwarte).
Podczas etapu szkolnego największym problemem większości piszących jest czas, a porównując go do „sprintu”, etap okręgowy można z czystym sumieniem nazwać „maratonem”. Trzygodzinny test wymaga ciągłej koncentracji, jednak znaczna część osób wyrabia się z wszystkimi pytaniami jeszcze przed upływem limitu czasowego. Jeśli występują jakiekolwiek problemy ze zmieszczeniem się w czasie, to dotyczą jedynie nielicznej grupy piszących.
Etap okręgowy to walka o miejsca w finale, na którym niedużo już brakuje do osiągnięcia wymarzonego tytułu. Stąd bardzo dobre napisanie tego testu często nagradzane jest przez poszczególne Komitety Okręgowe. Nagrody różnią się pomiędzy komitetami, jednak ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w niektórych z nich możecie liczyć na drukarki, kamery czy książki biologiczne. Jest więc to dodatkowa motywacja do solidnej nauki.
Problem opracowania statystycznego pracy został już wspomniany w pierwszych akapitach. Teraz chciałbym dodać jedynie swoją radę, aby zrobić to solidnie – nauka statystyki przyda się pod kątem jednej z pracowni na finale, a porządnie przygotowane wykresy zawsze skutkują dodatkowymi punktami za recenzję pracy badawczej.
Bardzo dużą zaletą pracy będzie także opracowanie wykresów w języku R. Jest to narzędzie programistyczne dostępne na pracowni statystycznej (do wykonywania obliczeń). Na stronie Olimpiady zamieszczone są także wyczerpujące poradniki dotyczące jego obsługi. Autentyczny fragment jednej z recenzji podczas mojego pierwszego podejścia do olimpiady brzmiał: „Praca przedstawiająca szczególne zaangażowanie autora. Praca zawiera pogłębioną analizę statystyczną z uwzględnieniem poprawnych testów statystycznych z wykorzystaniem języka R”.
Innym problem uczestników jest wysoki poziom zagubienia w materiale, który mają opanować. Zgodnie z regulaminem Olimpiady uzyskanie 80% na etapie okręgowym równoważne jest ocenie celującej z biologii – i to jest prawda!
Błędem jest uczenie się do etapu okręgowego ze specjalistycznych książek akademickich. Biologia Campbella lub Villego zdecydowanie wystarczy, a ewentualne internetowe artykuły (lub pojedyncze strony z podręczników uniwersyteckich) spokojnie zagwarantują niezbędną wiedzę.
Etap ten wymaga opanowania do perfekcji podstawy programowej, a nie nauczenia się jednego działu biologii na poziomie studiów licencjackich. Ponadto lepiej mieć opanowane kilka działów na 95% niż wszystkie na 60% – na tym etapie nie ma już pytań ogólnych. Każde z nich będzie wymagało szczegółowej wiedzy, bez której nic na etapie okręgowym nie ugrasz.
Etap okręgowy, choć jest trudnym testem, pozwala dostać się do finału jednej z najtrudniejszych olimpiad w kraju. Pomoże w tym także nasz kurs przygotowujący do OB. Nagrody tam czekające wynagrodzą z pewnością trud w nią włożony, a w szczególności – zapewnią Indeks w Kieszeni!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl