Etap okręgowy Olimpiady Geograficznej – co musisz o nim wiedzieć?

Etap okręgowy Olimpiady Geograficznej – co musisz o nim wiedzieć?

Etap okręgowy Olimpiady Geograficznej to niemałe wyzwanie dla każdego, komu uda się do niego dostać. W związku z tym warto zadbać o dobre przygotowanie, które często przysparza niemałych problemów uczestnikom. Z pomocą przychodzi wtedy zespół Indeksu w Kieszeni oferujący kompleksowe kursy zawierające cały niezbędny materiał do Olimpiady Geograficznej. Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się, czego możesz spodziewać się na etapie okręgowym to zapraszamy do lektury!


Jak przygotować się na etap okręgowy Olimpiady Geograficznej?

Źródło: www.pexels.com


Etap okręgowy Olimpiady Geograficznej – najważniejsze informacje


Etap okręgowy OG poprzedzony jest etapem szkolnym, który polega na napisaniu pracy badawczej na temat związany ze znanym Ci rejonem. Jeśli więc udało Ci się napisać taką pracę i wiesz, że została ona zakwalifikowana (uzyskała minimum 75 punktów), to na pewno zastanawiasz się teraz, jak wygląda następny etap OG. 


Kiedy i gdzie odbywa się etap okręgowy OG?


Zawody okręgowe odbywają się zazwyczaj na początku lutego i trwają trzy dni. Komitet okręgowy wybiera miejsce konkursu i znajduje się na jego terenie, zazwyczaj w największych miastach, ale nie jest to regułą. 


Dzień pierwszy etapu okręgowego


Pierwszego dnia uczestnicy przybywają do określonego miejsca i zostają zakwaterowani. Następnego dnia zaczynają się właściwe zawody. Rano, w okolicach godziny 8:00, rozpoczyna się etap pisemny. Składa się on z trzech podejść. Na rozwiązanie każdego przeznaczono od 45 do 60 minut. 

Podejścia są zróżnicowane, w każdym pojawiają się inne zadania, ale zazwyczaj ujawniają się w nich pewne tendencje, np. rokrocznie pojawia się zadanie z „młodym geografem” czy zadania obliczeniowe z astronomii. Oczywiście pomiędzy podejściami są kilkunastominutowe przerwy, z których warto skorzystać. Dobrze też wiedzieć, jakie przedmioty można mieć przy sobie podczas rozwiązywania zadań. 

Po napisaniu części testowej bardzo często uczestnicy zabierani są na wycieczkę po regionie, w którym odbywają się zawody, bądź na ciekawy wykład prowadzony w tym samym miejscu. Po wszystkim wraca się do miejsca zakwaterowania i oczekuje na wyniki, które powinny pojawić się według regulaminu w okolicach godziny 20:00, jednak praktycznie zawsze okres oczekiwania wydłuża się. Może to potęgować stres, jednak nie warto się denerwować – wyniki na pewno prędzej czy później pojawią się w ustalonym miejscu. 


Co musisz wiedzieć o etapie okręgowym Olimpiady Geograficznej?

Źródło: www.pexels.com


Dzień drugi


Następnego dnia rano zakwalifikowani najlepsi uczestnicy (jest to około 20 osób) biorą udział w etapie ustnym i części quizowej. Pierwsza jest część quizowa, która składa się z 20 pytań z odpowiedziami do wyboru. Całość odbywa się w tym samym miejscu, co w przypadku części testowej. 

Po quizie ma miejsce etap ustny. Najlepsi uczestnicy zostają odizolowani od świata zewnętrznego i zgodnie z kolejnością wylosowanych numerów odpowiadają przed komisją i publicznością. Zanim uczestnik odpowie na pytanie, zostaje zaproszony do specjalnej sali. Losuje tam obszar, o którym będzie opowiadać. Dostaje około dziesięciu minut na przygotowanie. Podczas przygotowania może korzystać z kartki, na której robi notatki, oraz atlasu, który jest dla niego źródłem wiedzy. 

Odpowiedź przed komisją trwa pięć minut, nikt nie zadaje pytań, uczestnik sam musi opowiedzieć o wylosowanym obszarze, mając do dyspozycji swoje notatki oraz mapę fizyczno-geograficzną. Zazwyczaj większość uczestników otrzymuje maksymalną notę – 20 punktów

Później oficjalnie zostają przedstawione wyniki etapu okręgowego. Z grona najlepszych osób tylko część kwalifikuje się później do etapu finałowego. Na próg punktowy dopuszczający do etapu finałowego należy poczekać kilka tygodni. 


Etap okręgowy Olimpiady Geograficznej – dlaczego warto przygotowywać się z Indeksem w Kieszeni?


Przygotowując się z nami masz możliwość wyboru zajęć grupowych lub indywidualnego kursu e-learningowego. Podczas trwania przygotowań otrzymujesz dostęp do kompleksowo przygotowanych materiałów zawierających wszystkie zagadnienia, które mogą pojawić się na konkursie. Nasi prowadzący z chęcią odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane zarówno z udostępnianymi paczkami materiałów, jak i na inne wątpliwości odnośnie do Olimpiady Geograficznej lub zagadnień z tego zakresu.

Indeks w Kieszeni oferuje kompleksową pomoc w przygotowaniu do etapu okręgowego OG, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

4.9/5 - (na podstawie 20 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl