fbpx

Etap okręgowy Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Etap okręgowy Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Podejrzewamy, że po wakacjach, pozostających w pamięci jedynie jako przyjemne wspomnienie, wszyscy już przystosowaliście się do ferworu szkolnej pracy – także olimpijsko-konkursowej. Etapy szkolne konkursów kuratoryjnych i olimpiad już w większości za nami, warto więc przyjrzeć się przebiegowi etapu okręgowego, który kryje wiele niespodzianek i nietypowych wyzwań. Jeżeli jednak nie wiesz do końca, jak przygotować się na etap okręgowy Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów to koniecznie sprawdź nasze kursy IwK. Z naszą pomocą zapoznasz się ze wszystkimi zagadnieniami, które możesz napotkać na etapie okręgowym!


Jak przygotować się na etap okręgowy Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów?

Źródło: www.pexels.com


Jak przebiega etap okręgowy Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów?


Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów, nieco bardziej skomplikowana niż konkursy kuratoryjne już na etapie szkolnym, nie odstępuje od tej zasady także podczas przebiegu etapów okręgowych. Olimpiada, znana z kreatywnych i nietuzinkowych wyzwań, obejmuje bowiem aż trzy różne rodzaje zmagań podczas tych eliminacji. Na najlepszych uczniów w rejonie czekają prawdziwe wyzwania z języka angielskiego. Obejmują zadania pisemne z gramatyki i słownictwa, nagranie krótkiego filmu w języku angielskim, a także przeprowadzenie rozmowy ustnej z komisją. 


Kto może wziąć udział w etapie okręgowym?


Jednak zacznijmy od początku. Kto może w ogóle wziąć udział w etapie okręgowym Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów? Będą obejmować one wszystkich uczestników, którzy otrzymają łącznie w etapie szkolnym 65% lub więcej punktów możliwych do zdobycia. 


Pierwsza część etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów – test pisemny


Szczęśliwych zawodników czeka wtedy przygotowanie do etapu pisemnego części okręgowej, który odbywa się w styczniu oraz lutym, z podziałem na województwa. Część ta ma format testu on-line wykonywanego na szkolnym komputerze. Na sprawdzian składać się mogą zadania z gramatyki, słownictwa, a także czytania. 

Na wykonanie testu przeznaczono 45 minut i składać się on będzie z 75 pytań, każde za jeden punkt. Choć ilość zadań może wydawać się przytłaczająca, już 75% maksymalnej liczby punktów zapewnia awans do części drugiej etapu okręgowego. Zatem należy udzielić poprawnej odpowiedzi na około 57 pytań.


Druga część – kilkuminutowy filmik ze swobodną wypowiedzią


Jak przygotować się na etap okręgowy Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów?

Źródło: www.pexels.com


Kolejny etap olimpiady jest właściwie konkursowym ewenementem. To także okazja, żeby popisać się nie tylko perfekcyjną znajomością języka angielskiego, ale także kreatywnością i pomysłowością. Zadaniem konkursowym jest bowiem nagranie kilkuminutowego filmiku na podany temat. 

Po ogłoszeniu wyników 9 lutego 2023 roku masz pięć dni na przygotowanie naturalnej wypowiedzi w języku angielskim. Ma ona odnosić się do narzuconego tematu. Niedozwolone jest czytanie z kartki, a także montowanie filmiku. Ma on być reprezentacją swobodnej, spontanicznej wypowiedzi. 

Nie martw się, jeśli nie jesteś specem komputerowym – efekty specjalne czy skomplikowany montaż jest mocno niewskazany. Wystarczą bardzo podstawowe umiejętności i sprzęt. Jeśli chodzi o tematykę nagrań zmienia się ona znacznie z roku na rok. Poprzednie etapy olimpiady zakładały przykładowo przygotowanie wypowiedzi podsumowującej historię Polski w celu opowiedzenia o niej podróżnikowi w czasie czy przygotowanie własnego wydania wiadomości telewizyjnych. Jak więc widać, przygotowanie do tego etapu może być też świetną zabawą!

Warunkiem kwalifikacji do ostatniej części etapu okręgowego, jest uzyskanie łącznie co najmniej 75% punktów z części pisemnej, a także filmu. Najlepsi z najlepszych już 4 marca zostaną zaproszeni na osobistą rozmowę z komisją. Będzie ona przypominać etap ustny licealnej Olimpiady Języka Angielskiego – świetne przygotowanie do przyszłych zmagań! 


Trzecia i ostatnia część etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów – etap ustny


Podczas etapów ustnych, przeprowadzonych od 6 do 17 marca, za pośrednictwem wybranego przez organizatorów komunikatora internetowego, można się będzie spodziewać pytań z różnych dziedzin. Zwykle w poprzednich latach pojawiały się zarówno pytania z wiedzy ogólnej „na rozgrzewkę”, jak i również pytania kulturowe z wiedzy o Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Zwykle uprzednio można było znaleźć listę przykładowych pytań na stronie internetowej olimpiady. 

Niejednokrotnie także etap ustny zawierał pytanie z literatury. Trzeba było uprzednio przeczytać i omówić narzuconą książkę z kanonu prozy brytyjskiej lub amerykańskiej. Nie wiadomo jednak jeszcze, co czeka tegorocznych uczestników tej części zmagań. Pewne jest jednak, że warunkiem kwalifikacji do finału Olimpiady jest uzyskanie łącznie ponad 75% punktów ze wszystkich trzech części etapu okręgowego. Lista osób zakwalifikowanych znajdzie się na stronie olimpiady 20 marca 2023 roku.


Jak przygotować się do etapu okręgowego OJAJ?


Choć Olimpiada wydawać się może potężnym przedsięwzięciem, przy przyjęciu efektywnej taktyki może okazać się prostym i przyjemnym zadaniem! Podczas kursu przygotowującego do zmagań etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów nauczysz się nie tylko tricków i potrzebnych umiejętności, ale także odnajdziesz świetne metody nauki języka, które znajdą uniwersalne zastosowanie nie tylko w kontekście konkursowym. 

Wierzymy, że nauka powinna przede wszystkim bawić i fascynować, żeby przynieść jak najlepsze efekty. Doskonałym tego przykładem są nasi doświadczeni mentorzy, którzy sami posiadają na swoim koncie tytuły laureatów OJAJ i kiedyś także stali przed wyzwaniem, z którym Ty mierzysz się dzisiaj. To co, wchodzisz w to?

5/5 - (na podstawie 15 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl