fbpx

Etap okręgowy Olimpiady Matematycznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Etap okręgowy Olimpiady Matematycznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Co musisz wiedzieć o etapie okręgowym Olimpiady Matematycznej Juniorów?

Źródło: www.pixabay.com


Już samo przejście do etapu okręgowego świadczy bardzo dobrze o poziomie Twoich kompetencji. Należysz do TOP 1000 najlepszych matematyków w szkołach podstawowych! Z pewnością jednak wszyscy zawodnicy pragną nie poprzestać na samym wzięciu w nim udziału – tytuł finalisty brzmi dużo lepiej, prawda? Z Indeksem w Kieszeni etap okręgowy Olimpiady Matematycznej Juniorów pójdzie Ci znacznie łatwiej!

Udział w drugim etapie OMJ wiąże się dla większości uczniów z mnóstwem stresu. W istocie jednak nie ma się czego bać – trzeba przede wszystkim zaufać swoim kompetencjom oraz zdobytej wiedzy! Z pewnością panowanie nad emocjami ułatwi również dobra znajomość zasad rządzących zawodami okręgowymi, o których powiemy w niniejszym artykule.


Kiedy z reguły odbywa się etap okręgowy Olimpiady Matematycznej Juniorów?


Drugi etap Olimpiady Matematycznej Juniorów odbywa się zawsze w połowie stycznia, około miesiąca po publikacji wyników pierwszego etapu, a około dwóch miesięcy przed finałem. Organizuje się go w kilkunastu/kilkudziesięciu szkołach w całej Polsce. Może więc się zdarzyć, że aby go napisać, będziesz musiał pojechać do najbliższego miasta wojewódzkiego.


Jak przebiega etap okręgowy OMJ?


Do zawodów drugiego stopnia awansuje zwykle nieco ponad tysiąc osób.

Forma zawodów okręgowych wygląda podobnie jak formuła finału – uczestnicy otrzymują trzy godziny na rozwiązanie pięciu zadań.

Zadania na etapie okręgowym są bardzo podobne to tych na pierwszym etapie. Ze względu na ograniczony czas są jednak zazwyczaj mniej czasochłonne (co nie znaczy, że łatwiejsze!). Aby rozwiązać zadanie zwykle wystarczy jeden sprytny pomysł, jest też trochę mniej obliczeń czy „przypadkologii”. 


Po jakim czasie znane są wyniki etapu okręgowego Olimpiady Matematycznej Juniorów?


O tym, kto dostał się do finału, dowiadujemy się zwykle miesiąc po drugim etapie.

Zwykle próg wynosi około dwóch i pół zadania (musimy więc uzyskać np. sześć, pięć i dwa punkty z pewnych trzech zadań). Może się jednak zdarzyć, że przy bardzo łatwych zadaniach jedynie osoby, które zrobią co najmniej trzy zadania, będą mogły cieszyć się finałem. Czasem mogą wystarczyć nam do tego tylko dwa zadania.


Jak przygotować się do finału?


Jak przygotować się do finału Olimpiady Matematycznej Juniorów?

Źródło: www.pixabay.com


Aby uzyskać jak najwyższy wynik konieczne jest przede wszystkim poświęcenie Olimpiadzie jak największej ilości czasu. Bez tego trudno nam będzie osiągnąć sukces. W przypadku zadań olimpijskich możemy śmiało powiedzieć, że praktyka jest istotniejsza od teorii, dlatego rozwiązywanie zadań z poprzednich konkursów jest najważniejszą częścią przygotowań. 

Na pewno warto więc zaplanować sobie przećwiczenie co najmniej etapów okręgowych od VII do XVI edycji OMJ (pamiętając, że im starszy zestaw zadań, tym bardziej może różnić się pojawiającymi się zagadnieniami). Mimo wszystko poznawanie nowej teorii może się okazać bardzo pomocne, warto więc poznawać różne nowe metody, sztuczki, twierdzenia czy motywy. 


Jak nauka z IWK pozwala osiągnąć wysoki wynik na drugim etapie?


Dzięki kursowi oferowanemu przez Indeks w Kieszeni uczestnik drugiego etapu dostanie stałe wsparcie w przygotowaniach od prowadzącego, który sam ma wieloletnie doświadczenie z OMJ jako uczestnik i jako korepetytor. Każdy uczeń ma z nim nielimitowany indywidualny kontakt online! 

Z pomocą osoby prowadzącej kurs oraz kompleksowo przygotowanych materiałów, kursant zostanie pokierowany aż do finału tak, aby jak najwydajniej wykorzystać czas na naukę i osiągnąć możliwie najwyższy wynik na finale. Jest on prowadzony przez liczący piętnaście modułów kurs. Każdy (oprócz ostatniego!) składa się z prezentacji, tłumaczącej omawiane zagadnienie teoretyczne i pokazującej przykłady opartych na nim zadań. 

Ponadto znajduje się w nim karta pracy. Składa się z około dziesięciu zadań wraz ze wskazówkami oraz pracy domowej składającej się z czterech lub pięciu zadań. Uczestnik ma za zadanie rozwiązań je i starannie spisać odpowiedzi tak, aby prowadzący kurs mógł ocenić zadanie, tak jak robi się to na olimpiadzie, i zwrócić uwagę na ewentualne błędy, nieścisłości czy też niepoprawną redakcję. 

Na każdym kroku kursant może liczyć na pomoc, zwłaszcza jeżeli jakieś zagadnienia okażą się dla niego zbyt wymagające. Liczymy na to, że z naszą pomocą zrealizujesz swój cel, a przy okazji utwierdzisz się w swej miłości do matematyki. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Indeksu w Kieszeni!

4.7/5 - (na podstawie 14 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl