Etap okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości – co musisz o nim wiedzieć?

Etap okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości – co musisz o nim wiedzieć?

W tym artykule postaramy się Ci nieco przybliżyć tematykę drugiego etapu Olimpiady Przedsiębiorczości, czyli etapu okręgowego. Jest to część konkursu zarezerwowana dla tych, którym udało się pomyślnie przejść zmagania na poziomie szkolnym. Aby skutecznie się do niego przygotować należy bez wątpienia opanować niezwykle szeroki zakres materiału, w czym może pomóc Ci kurs Indeksu w Kieszeni. Zapraszamy do lektury!


Jak przygotować się do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości?

Źródło: www.pexels.com


Etap okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości – kiedy i gdzie się odbywa?


Przed etapem okręgowym Olimpiady Przedsiębiorczości, który tradycyjnie odbywa się na przełomie lutego i marca, zostaniecie poinformowani o miejscu jego przeprowadzenia. Zazwyczaj jest to uczelnia ekonomiczna odpowiednia dla Waszego okręgu. 

Uczniowie często traktują ten etap okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości jako najważniejszą część olimpiady, gdyż jest to ostatni krok oddzielający ich od upragnionego finału. W praktyce różni od się nieco od zmagań szkolnych, gdyż oprócz części testowej będziesz musiał zmierzyć się z zadaniem sytuacyjnym. W dalszej części opiszemy ze szczegółami przebieg obydwu części eliminacji okręgowych.


Jak przebiegają zawody?


W dniu zawodów okręgowych należy się udać w miejsce wskazane przez właściwy komitet okręgowy. Zazwyczaj jest to uniwersytet współpracujący z Olimpiadą Przedsiębiorczości. W ubiegłych latach zdarzyła się sytuacja, gdy zawody odbyły się w szkołach pod nadzorem nauczycieli. Decyzja ta była spowodowana epidemią wirusa COVID-19, lecz nie zmieniła ona znacząco formuły olimpiady. Jedyną różnicą jest fakt pisania olimpiady na komputerach z pomocą specjalnego linku zamiast w formule papierowej. 


Test pisemny


Zmierzysz się z 50 pytaniami jednokrotnego wyboru. Spośród nich 25 jest wartych po dwa punkty, a druga połowa po jednym punkcie. Zasady naliczania ujemnych punktów są takie same jak w przypadku poprzedniego etapu. Za zaznaczanie błędnej odpowiedzi w pytaniu za dwa punkty tracisz jeden punkt, a w pozostałych pytaniach tracisz po pół punktu. Pamiętaj też o odpowiedzi „e” oznaczającej rezygnację z udzielania odpowiedzi na pytanie. 

Po zakończeniu testu, na który mamy 60 minut, należy uzbroić się w cierpliwość. Podczas zawodów przeprowadzanych w trybie stacjonarnym zawodnikom często udostępniania jest przestrzeń do wypoczynku lub przekąski. W tym czasie komisja sprawdza prace oraz liczy uzyskane przez uczestników punkty. 

Po zakończeniu tego procesu następuje moment ogłoszenia wyników pierwszej części etapu okręgowego. Z każdego okręgu ogłaszanych jest 50 osób, które będą rywalizować w części polegającej na rozwiązaniu problemu biznesowego. 


Problem biznesowy


Uczestnicy są dzieleni w losowo wybierane drużyny składające się z pięciu osób, a następnie w 30 minut mają skonstruować rozwiązanie studium przypadku. W praktyce polega to na tym, że we wskazanym miejscu drużyna dostaje kartkę z treścią zadania i pod nadzorem komisji tworzy rozwiązanie. Wspierać się oni mogą flipchartem (w przypadku zawodów stacjonarnych) lub prezentacją online (w przypadku zawodów zdalnych). 

Po upłynięciu czasu drużyna ma 10 minut na prezentację swoich pomysłów oraz odpowiedź na ewentualne pytania. Bardzo ważne jest pokazanie wspólnego wysiłku włożonego w pracę oraz jedności zespołu. Łącznie można tu uzyskać 55 punktów, co stanowi istotną części łącznej ilości punktów. 


Etap okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości – kto przechodzi dalej?


O przejściu do etapu finałowego decyduje suma punktów z testu oraz zadania sytuacyjnego. Z każdego okręgu przechodzi 15 zawodników, co daje łącznie 75 osób. Dodatkowo, w celu wyeliminowania niesprawiedliwości, która mogłaby wyniknąć z wylosowania osób słabiej odnajdujących się w zadaniach ustnych, istnieje 25 miejsc umożliwiających awans w innym trybie. 

Jest to tzw. pula miejsc „lucky loosers”. Stanowią ją osoby o największej liczbie punktów z samego testu, którym nie udało się dostać do finału po zsumowaniu punktów w drugiej części etapu okręgowego. Jest więc możliwe, aby dostać się do finału pomimo braku płynności w zadaniach o charakterze miękkim oraz wymagających współpracy w zespole z innymi.


Jak się przygotować, aby osiągnąć sukces?


Jak przygotować się na etap okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości?

Źródło: www.pexels.com


Nauka do Olimpiady Przedsiębiorczości może się odbywać poprzez czytanie lektur polecanych przez organizatorów lub rozwiązywanie zadań i testów interaktywnych dostępnych na stronie olimpiady. Taki sposób przygotowań jednak często bywa zbyt czasochłonny lub powtarzalny i nudny, a tym samym nie gwarantuje sukcesu. 

Z tego powodu niezastąpioną metodą na odpowiednie przygotowanie jest nauka z Indeksem w Kieszeni. Zajęcia w formie regularnych spotkań lub nauki własnej pod okiem nauczyciela daje pewność zwiększonych szans na najlepsze wyniki w zawodach. 


Jak wyglądają przygotowania na etap okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości z Indeksem w Kieszeni?


Zajęcia swoim zakresem obejmują wszystkie dziedziny wymagane przez organizatorów. Poszczególne zagadnienia są przedstawione w zrozumiały sposób przez laureatów najlepszych miejsc w ubiegłych edycjach. Dzięki temu uczeń nie musi się obawiać pominięcia ważnego zagadnienia lub omówienia go zbyt powierzchownie. Doświadczeni weterani olimpiad są w stanie wskazać najistotniejsze obszary oraz zwrócić uwagę na częste pułapki zastawiane na nieuważnych uczestników. 

Oprócz przekazania najważniejszej wiedzy należy również przygotować się do zadań przedstawianych przed komisją, które często bywają stresujące. Zajęcia oferują ćwiczenia imitujące prawdziwe zadania oraz możliwość doświadczenia na własnej skórze emocji z nimi związanych. Tego typu trening często działa uspakajająco na nerwy uczniów będących tuż przed swoimi prezentacjami. Dzięki temu wiedzą oni, czego powinni oczekiwać, i posiadają już pewne doświadczenie z wystąpieniami publicznymi. 

Uczniowie wolący pracę na własną rękę zamiast w grupie zajęciowej znajdą w ofercie również pakiet e-learningowy pozwalający na przygotowania w indywidualnym tempie za pomocą profesjonalnych materiałów oraz z prowadzącym służącym radami podczas nauki.

Czy uzbrojony w wiedze dotyczącą przebiegu zawodów oraz sposobu przygotowania się do zmagań olimpijskich jesteś gotów(a) zawalczyć o najwyższe tytuły Olimpiady Przedsiębiorczości? Jeśli masz odwagę sięgnąć po atrakcyjne nagrody oraz indeksy na studia, sprawdź naszą ofertę już dziś!

4.8/5 - (na podstawie 18 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl