Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Etap szkolny Olimpiady Informatycznej Juniorów - co musisz o nim wiedzieć?

Etap szkolny Olimpiady Informatycznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Etap szkolny Olimpiady Informatycznej Juniorów to początek zmagań uczestników na drodze po tytuł laureata lub finalisty. Z roku na rok coraz więcej uczniów bierze udział w Olimpiadzie z racji wartościowych nagród oraz możliwości zdobycia doświadczenia w informatyce. Aby dobrze się przygotować nie wystarczy tylko uczenie się na blachę, ale także umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Sprawdź, jak Indeks w Kieszeni pomoże Ci w zdobyciu wymarzonego tytułu na Olimpiadzie Informatycznej Juniorów!


Etap szkolny Olimpiady Informatycznej Juniorów – przebieg

Etap szkolny OIJ podzielony jest na trzy tury:

– testową;

– otwartą;

– ukrytą.

Tura testowa

Tura testowa składa się z dwóch podejść. Pierwsze odbywa się w szkołach stacjonarnie, a drugie online. Tura ta polega na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę programistyczną z wybranego przez uczestnika języka (C++ lub Python) oraz wiedzę algorytmiczną.

Występują pytania dwóch typów: zamknięte wielokrotnego wyboru oraz otwarte, w których odpowiedzią jest pojedyncze słowo lub liczba. Pytań jest trzydzieści, a każde pytanie warte jest dziesięć punktów. Wynikiem podejścia jest suma punktów ze wszystkich pytań, a wynikiem tury lepsze podejście.

Na odpowiedzenie na wszystkie pytania uczestnicy mają sto minut. Łatwo więc zauważyć, że w tej turze maksymalnie można uzyskać trzysta punktów. Można by pomyśleć, że jest to względnie niedużo, ponieważ z dwóch pozostałych tur łącznie można zwykle uzyskać koło tysiąca punktów. Trzeba jednak pamiętać, że zadania z tamtych tur są znacznie trudniejsze niż pytania testowe, zatem warto się przyłożyć od początku, gdyż może to zaważyć na kwalifikacji do zawodów drugiego stopnia.

Tura ukryta

Tura ukryta polega na rozwiązaniu kilku zadań programistycznych w wybranym przez siebie języku, natomiast wybór języka w tej turze jest niezależny od tury testowej. Każde zadanie można zgłosić co najwyżej 25 razy poprzez System Informatyczny Olimpiady. Dodatkowo do każdego zadania przysługuje dziesięć odsłonięć pozwalających na poznanie wyniku za zgłoszenie przed zakończeniem tury.

Za każde zadanie można otrzymać od zera do stu punktów, przy czym wynikiem za zadanie jest wynik maksymalnego zgłoszenia, a wynikiem tej tury jest suma wyników ze wszystkich zadań. Zadania z tej tury zwykle można rozwiązywać przez nieco ponad miesiąc. Warto jednak zabrać się za nie jak najwcześniej, ponieważ są one w większości dosyć złożone i czasochłonne. Zrobienie ich wcześniej pozwoli również zaoszczędzić sobie nerwów pod koniec terminu.


Jak przygotować się an etap szkolny Olimpiady Infromatycznej Juniorów?

Źródło: www.unsplash.com


Tura zamknięta jest bardzo podobna do tury otwartej. Jedyną różnicą jest to, że w turze zamkniętej nie ma odsłonięć, zatem uczestnicy poznają swoje wyniki dopiero po zakończeniu tury.

Zadania w tej turze z reguły są trudniejsze od tych z tury otwartej, a ponadto trzeba je jeszcze samemu przetestować, aby upewnić się, że wszystko działa. Nie warto jednak się zniechęcać, lecz spróbować rozwiązać każde zadanie, przynajmniej częściowo. O kwalifikacji do zawodów drugiego stopnia mogą decydować nawet pojedyncze punkty.


Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak wygląda etap szkolny Olimpiady Informatycznej Juniorów. Aby skutecznie się przygotować zarówno do tego, jak i kolejnych etapów koniecznie zajrzyj na podstronę dotyczącą kursów olimpijskich z informatyki. Z roku na rok nasi kursanci zdobywają wysokie wyniki w zmaganiach oraz spełniają swoje informatyczne marzenia.

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl