Przedstawiamy przebieg oraz strukturę zawodów, zakres tematyczny treści sprawdzanych podczas olimpiady oraz najlepszy sposób na przygotowania. Zacznijmy od kilku informacji ogólnych, po których przejdziemy do bardziej szczegółowych zagadnień.
Olimpiada Przedsiębiorczości jest cieszącym się popularnością konkursem przyciągającym co roku kilkanaście tysięcy uczniów. W roku 2013/2014 liczba zgłoszonych uczestników wynosiła aż 23 287. Zakres tematyczny materiału goszczącego na Olimpiadzie jest związany z zarządzaniem, marketingiem, finansami zarówno na poziomie pojedynczych podmiotów gospodarczych jak i powiązań między systemami finansowymi, podstawami mikro- i makroekonomii.
Dodatkowo wraz z każdą edycją modyfikacjom ulega tzw. blok zmienny, który zawiera treści charakterystyczne dla danego roku zmagań olimpijskich, dla przykładu w XVII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości obejmuje obszary takie jak ryzyko obrotu papierami wartościowymi, zachowania inwestorów oraz inwestycji alternatywne.
Laureaci oraz Finaliści Olimpiady Przedsiębiorczości mogą cieszyć się atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi uzyskiwanymi od Partnerów oraz indeksami na studia. Indeksy oznaczają ułatwione postępowanie rekrutacyjne na wybrane uczelnie lub kierunki na wielu z polskich uczelni. To właśnie one bywają dla uczniów istotną motywacją do próbowania swoich sił w tym konkursie.
Zdobycie tytułu Laureata lub Finalisty może pozwolić uniknąć wielu zmartwień oraz stresu związanego z rekrutacją do szkół wyższych. Uczelnie udzielającego tego typu korzyści zwycięzcom to min. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Poznawszy już nagrody, warto przejść do zastanowienia się nad drogą, którą należy przebyć w celu ich zdobycia. Olimpiada ma formę trójstopniową. Zawody odbywają się w następujących po sobie etapach: szkolnym, okręgowym oraz finałowym. Do każdego kolejnego etapu kwalifikuje się odpowiednio mniej osób, co pozwala na awans jedynie najlepszym. Dziś skupimy się na opisie etapu szkolnego, a w kolejnych artykułach przyjrzymy się kolejnym częściom Olimpiady Przedsiębiorczości.
Źródło: www.pexels.com
Pierwszy etap Olimpiady Przedsiębiorczości odbywa się we wszystkich szkołach średnich prawidłowo zgłoszonych do zawodów. Za rejestrację szkół w Olimpiadzie odpowiada odpowiedni nauczyciel, w praktyce często nauczający podstaw przedsiębiorczości lub ekonomii. Zawody odbywają się zazwyczaj w pierwszym tygodniu grudnia, szczegółowa data jest wskazywana z wyprzedzeniem przez władze Olimpiady Przedsiębiorczości.
Pierwszy etap zmagań polega na rozwiązaniu testu składającego się z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru oraz przeniesieniu swoich rozwiązań na dedykowaną kartę odpowiedzi. Na sprostanie temu zadaniu uczestnicy mają 60 minut począwszy od godziny 9.00 w dniu zawodów.
Test składa się z pytań o dwóch poziomach trudności. Łatwiejsze pytania oceniane są w skali od -0,5 do 1 punktu. Ujemny wynik otrzymać można za zaznaczenie błędnej odpowiedzi lub niezaznaczenie żadnego pola. 0 punktów można dostać za zaznaczenie pola informującego o rezygnacji z odpowiedzi na pytanie („nie udzielam odpowiedzi”). 1 punkt uzyskuje uczeń, który zaznaczył prawidłową odpowiedź.
Podobnie zasady kształtują się w odniesieniu do kolejnych 25 pytań o wyższym poziomie trudności. Tym razem błędna odpowiedź skutkuje naliczeniem -1 punktu, brak odpowiedzi 0, a poprawna odpowiedź 2 punktami. Łączna ilość punktów do zdobycia wynosi 75 punktów. Trudność dla wielu uczestników stanowi powstrzymanie się przed ryzykowaniem oraz „strzelaniem” w odpowiedzi, które wydają im się być poprawne. Pomimo sporadycznej skuteczności okazuje się niekorzystne – zwłaszcza w przypadku nadużywania tego sposobu naraża on na utratę dużej ilości punktów.
Po zakończeniu testu zawodnikom nie pozostaje nic innego jak czekać na publikację wyników. Następuje ona zazwyczaj w przeciągu dwóch miesięcy od daty przeprowadzenia etapu szkolnego. Zawody pierwszego stopnia przechodzi łącznie 1250 uczniów z całej Polski, pochodzących z pięciu obszarów geograficznych zwanych okręgami.
Podział tysiąca miejsc jest stały i wynosi po dwieście na każdy z pięciu okręgów. Pozostałych 250 pozycji jest rozdzielanych na podstawie proporcji liczby zgłoszeń w poszczególnych regionach. System ten gwarantuje większą liczbę miejsc dla okręgów cieszących się większym zainteresowaniem wśród uczniów, a co za tym idzie występowaniem większej konkurencji. Tak wybranych 1250 zawodników ma szansę na awans do etapu finałowego po zakończeniu zawodów na stopniu okręgowym i stoczenie walki o najwyższe tytuły.
Nauka do Olimpiady Przedsiębiorczości może się odbywać na kilka sposobów. Między innymi należy do nich czytanie lektur polecanych przez organizatorów lub rozwiązywanie zadań i testów interaktywnych dostępnych na stronie Olimpiady. Taki sposób przygotowań jednak często bywa zbyt czasochłonny lub powtarzalny i nudny, a tym samym nie gwarantuje sukcesu. Z tego powodu niezastąpioną metodą na odpowiednie przygotowanie jest nauka z Indeksem w Kieszeni.
Zajęcia w formie regularnych spotkań lub nauki własnej pod okiem nauczyciela owocują zwiększeniem szans na najlepsze wyniki w zawodach. Przygotowania swoim zakresem obejmują wszystkie dziedziny wymagane przez organizatorów, które zostały przedstawione w zrozumiały sposób przez laureatów najlepszych miejsc w ubiegłych edycjach. Dzięki temu uczeń nie musi się obawiać pominięcia ważnego zagadnienia lub omówienia go zbyt powierzchownie. Doświadczeni weterani olimpiad są w stanie bez trudu wskazywać najistotniejsze obszary oraz zwracać uwagę na częste pułapki zastawiane na nieuważnych uczestników.
Oprócz przekazania najważniejszej wiedzy należy również przygotować się do zadań przedstawianych przed komisją, które często bywają stresujące. Zajęcia oferują ćwiczenia imitujące prawdziwe zadania oraz możliwość doświadczenia na własnej skórze emocji z nimi związanych. Tego typu trening często działa uspokajająco na nerwy uczniów będących tuż przed swoimi prezentacjami. Wiedzą, czego powinni oczekiwać i posiadają już pewne doświadczenie z wystąpieniami publicznymi.
Uczniowie wolący pracę na własną rękę zamiast w grupie zajęciowej znajdą w ofercie również pakiet e-learningowy. Pozwala on na przygotowania w indywidualnym tempie za pomocą profesjonalnych materiałów oraz z prowadzącym służącym radami podczas nauki. Jeżeli chcesz przygotowywać się z nami, koniecznie zajrzyj na podstronę dedykowaną przygotowaniom do Olimpiady Przedsiębiorczości.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl