Finał Olimpiady Historycznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Finał Olimpiady Historycznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Pora na największe wyzwanie, jakie przedstawia Olimpiada, ale i potencjalnie najciekawsze. Samo dostanie się do etapu centralnego jest sukcesem, z którego warto jest się ucieszyć. Dość powiedzieć, że kwalifikują się do niego jedynie 4 osoby z każdego okręgu z najwyższymi wynikami (poza Warszawą, z której przechodzi 6). Nie jest to łatwe zadanie, więc jeśli udało Wam się je zrealizować to powinniście poradzić sobie także z końcowymi eliminacjami. Jeżeli chcesz kompleksowo przygotować się na finał Olimpiady Historycznej Juniorów to koniecznie sprawdź, jakie kursy oferuje Indeks w Kieszeni!


Jak wygląda finał Olimpiady Historycznej Juniorów?

Etap centralny odbywa się w jednym konkretnym miejscu i trwa ok. 3 dni. Ostatnio był to Poznań. Same okoliczności finałów Olimpiady są bardzo przyjemne, bowiem organizowane są one zawsze w jakimś hotelu, a uczestnicy mają zapewnione pełne wyżywienie oraz całkiem sporą liczbę ciekawych punktów programów – od zwiedzania przez wykłady historyków po granie w gry planszowe.  


Jak wygląda finał Olimpiady Historycznej Juniorów?

Źródło: www.pexels.com


Etap centralny składa się z dwóch części (do których niezależnie od wyników przystępują wszyscy uczestnicy). Pierwsza to test, druga to odpowiedź ustna. Ważnym elementem końcowych eliminacji jest tzw. temat przewodni. Jest to pewne wąskie zagadnienie historyczne z jednej z epok podawane z pewnym wyprzedzeniem przez komitet. Podane są do niego źródła w postaci materiałów tekstowych, audio czy wideo. To właśnie tematu przewodniego dotyczy test. Jak zwykle test składa się z zadań dotyczących pracy nad materiałami źródłowymi. Trwa on 60 minut. Część ustna polega na odpowiedzi przed trzyosobową komisją. Zawierają się w niej pytania dotyczące specjalizacji z epoki wybranej przez uczestnika oraz zgłoszonych przez niego lektur. 


Jak zostać laureatem i finalistą?

Najpierw o finaliście, bo do tego tytułu potrzebne jest łączne uzyskanie z obu części 30 punktów na 100 możliwych (po 50 z obu części). Natomiast, żeby zostać laureatem trzeba zgromadzić przynajmniej 75 punktów. Aby przygotować się do finału oraz pozostałych etapów zachęcamy skorzystać z przygotowania Indeksu w Kieszeni. Na kursie nie tylko dowiesz się wszystkich niezbędnych zagadnień, ale także otrzymasz pomoc ze strony doświadczonego prowadzącego. 

5/5 - (na podstawie 16 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl