Musisz pamiętać o tym, że już sam fakt uczestnictwa w finale OMJ świadczy o bardzo wysokim poziomie twoich kompetencji! Z pewnością jednak wszyscy zawodnicy pragną nie poprzestać na samym wzięciu w nim udziału – tytuł laureata brzmi dużo lepiej, prawda? Z Indeksem w Kieszeni jego uzyskanie przyjdzie Ci znacznie łatwiej!
Udział w finale OMJ wiąże się dla większości uczniów z mnóstwem stresu, w istocie jednak nie ma się czego bać. Trzeba przede wszystkim zaufać swoim kompetencjom oraz zdobytej wiedzy! Z pewnością panowanie nad emocjami ułatwi również dobra znajomość zasad rządzących zawodami finałowymi. Sprawdź, jakie kursy Indeks w Kieszeni oferuje w ramach przygotowania do Olimpiady Matematycznej Juniorów!
Finał Olimpiady Matematycznej Juniorów odbywa się zawsze w drugiej połowie marca. Około dwóch miesięcy po drugim etapie, a około miesiąca po ogłoszeniu listy finalistów. Do czasu pandemii miał on miejsce w Szkole Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie. Obecnie spodziewamy się raczej kilkunastu ośrodków w całej Polsce (w OMJ 2020/2021 zawody rozdzielone były na jedenaście komitetów okręgowych).
Źródło: www.pexels.com
Do zawodów trzeciego stopnia awansuje około stu pięćdziesięciu osób. Między różnymi latami jest jednak dość spory rozrzut, czasami jest to sto dwadzieścia, a czasami dwieście uczestników.
Forma zawodów nie różni się od drugiego etapu. Uczestnicy otrzymują trzy godziny na rozwiązanie pięciu zadań, trzeba jednak zaplanować sobie dojazd do zwykle bardziej odległego miejsca finału.
Zadania na finale są tego samego typu co na drugim etapie, są jednak nieco trudniejsze. W przeciwieństwie do drugiego etapu, który da się rozwiązać z bardzo podstawową wiedzą (co nie znaczy, że znajomość większego zakresu teorii nam tego nie ułatwia), wymagają one czasami opanowania trochę szerszego materiału. Wyniki finału są już następnego dnia! Wtedy też następuje uroczyste rozdanie nagród. Przyznawane są tytuły laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.
Aby uzyskać jak najwyższy wynik konieczne jest przede wszystkim poświęcenie jak największej ilości czasu Olimpiadzie. Bez tego ciężko nam będzie osiągnąć sukces. W przypadku zadań olimpijskich możemy śmiało powiedzieć, że praktyka jest bardziej istotna od teorii. Rozwiązywanie zadań z poprzednich konkursów jest najważniejszą częścią przygotowania. Na pewno warto więc zaplanować sobie zrobienie co najmniej finałów z od VII do XVI edycji OMJ (pamiętając, że im starszy finał, tym bardziej może różnić się on pojawiającymi się zagadnieniami [na XV finał się nie odbył]). Mimo wszystko poznawanie nowej teorii może się okazać bardzo pomocne, a czasami konieczne w przypadku zadań z finału. Warto więc poznawać różne nowe metody, sztuczki, twierdzenia czy motywy.
Liczba laureatów zależy oczywiście od ilości uczestników, jednak orientacyjnie rozkłada się następująco:
I stopnia: 15 osób, około 4 zadań
II stopnia: 30 osób, około 3 zadań
III stopnia: 50 osób, około 2 zadań
Podane progi są bardzo orientacyjne i zależeć będą od trudności finału. Może się zdarzyć, że przy bardzo łatwych zadaniach jedynie osoby, które stracą maksymalnie jeden punkt będą się cieszyć tytułem laureata pierwszego stopnia. Czasem wystarczą nam do tego niepełne cztery zadania. Zwykle wynosić jednak będą właśnie odpowiednio 2, 3, 4 zadania z różnicą do dwóch punktów w jedną ze stron, zależnie od wyników. Należy podkreślić, że choć tytuł finalisty, dający gwarancję wyboru wymarzonej szkoły średniej jest najważniejszą nagrodą, warto walczyć o tytuł laureata. Możemy uzyskać w ten sposób stypendia, nagrody rzeczowe, uczestnictwo w obozie naukowym Olimpiady. W przypadku laureatów pierwszego stopnia, możliwość reprezentacji Polski na arenie międzynarodowej w Czesko-Polsko-Słowackich Zawodach Matematycznych Juniorów (CPSJ).
Źródło: www.pexels.com
Dzięki kursowi oferowanemu przez Indeks w Kieszeni uczestnik finału dostanie stałe wsparcie w przygotowaniach przez prowadzącego, który sam ma wieloletnie doświadczenie z OMJ jako uczestnik i jako korepetytor. Każdy uczeń ma z nim nielimitowany indywidualny kontakt online! Z pomocą jego oraz kompleksowo przygotowanych materiałów, kursant zostanie pokierowany do finału tak, aby jak najwydajniej wykorzystać czas na naukę i aby osiągnąć możliwie największy wynik na finale. Jest on prowadzony przez trwający piętnaście modułów kurs, przy czym każdy (oprócz ostatniego!) składa się z prezentacji, tłumaczącej omawiane zagadnienie teoretyczne i pokazującej przykłady zadań z niego korzystających, karty pracy składającej się z około dziesięciu zadań wraz ze wskazówkami oraz pracy domowej składającej się z czterech lub pięciu zadań, którą uczestnik ma za zadanie rozwiązań i starannie spisać tak, aby prowadzący kurs mógł ocenić zadanie, tak jak robi się to na olimpiadzie i zwrócić uwagę na ewentualne błędy, nieścisłości czy też niepoprawną redakcję.
Na każdym kroku kursant może liczyć na pomoc, zwłaszcza jeżeli jakieś zagadnienia okażą się dla niego zbyt wymagające. Liczymy na to, że z naszą pomocą zrealizujesz swój cel, a przy okazji utwierdzisz się w swej miłości do matematyki. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Indeksu w Kieszeni!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl