VII edycja Olimpiady Statystycznej już za nami! Na początek krótka informacja – jak przebiegała tegoroczna Olimpiada: od kilku lat format czasowy Olimpiady nie uległ zmianie. W przyszłym roku moim zdaniem nie zmieni się. Sprawdź, jak możesz przygotować się na finał Olimpiady Statystycznej z Indeksem w Kieszeni!
Etap szkolny odbył się w dniu 9 listopada 2022 r. we wszystkich zgłoszonych szkołach jednocześnie. Z reguły etap szkolny odbywa się w listopadzie. Przed rozpoczęciem testu należy pamiętać, aby uczestnicy mieli ze sobą login i hasło zapisane na kartce (które uzyskują przy zgłoszeniu). Uczestnicy powinni zalogować się do aplikacji na 10-15 minut przed rozpoczęciem testu. Test on-line rozpoczyna się o godzinie 11:00 i trwa 60 minut.
Etap okręgowy odbył się 7 grudnia 2022 r. w miejscach wskazanych przez Komitety Okręgowe. Z reguły etap okręgowy odbywa się w grudniu, około miesiąc po etapie szkolnym. Dlatego naszym zdaniem warto poświęcić dużo czasu na naukę w tym okresie roku. Test on-line rozpoczyna się o godzinie 11:00 i trwa 90 minut, komputery są zapewnione na miejscu.
Etap centralny jest dwuczęściowy, do części drugiej kwalifikuje się 30 najlepszych uczestników części I. Zawody Centralne (etap I) odbyły się 28 lutego 2023 r. w siedzibach Komitetów Okręgowych lub innych wskazanych przez Komitet miejscach. Rzeczywiście najczęściej pierwsza część etapu centralnego odbywa się na przełomie lutego i marca. Test on-line rozpoczyna się o godzinie 11:00 i trwa 75 minut.
Część druga etapu centralnego VII edycji Olimpiady Statystycznej odbyła się 15 marca 2023 r. w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego. Test pisemny polegający na rozwiązaniu 3 zadań otwartych rozpoczyna się o godzinie 11:00 i trwa 75 minut. Około godziny 14:30 są udostępnione wyniki indywidualne. Zaraz potem będzie możliwość wglądu do prac i 15 minut przewidziane na zgłaszanie odwołań. UWAGA: Nie ma możliwości utrwalania prac (np. wykonywania zdjęć).
Źródło: www.unsplash.com
Na pewno należy zwrócić uwagę na etap szkolny. Od kilku lat obserwujemy tendencję wzrostową jeśli chodzi o trudność zadań obliczeniowych. Przykładowo, w tym roku pojawiło się zagadnienie związane z klasycznym współczynnikiem asymetrii, które kilka lat temu było obecne tylko na etapie okręgowym/centralnym. Dlatego, już na etapie szkolnym warto znać już podstawy nawet trudniejszych zagadnień. Na szczęście, kursy prowadzone przez Indeks w Kieszeni pokrywają również te zagadnienia. W tym roku na tym etapie pojawiło się również stosunkowo mało zagadnień związanych z definicjami statystycznymi. Jednak trudno określić, czy jest to jakaś tendencja.
Etap okręgowy – w części pierwszej testu (część A o strukturze identycznej z etapem szkolnym) nie odnotowano istotnego wzrostu poziomu trudności względem roku poprzedniego, jednak podobnie jak w przypadku etapu szkolnego obserwujemy wzrost poziomu trudności względem testów sprzed kilku lat. W przypadku części drugiej powtórzyła się tendencja z roku 2021/22, gdzie podpunkty posiadały różną liczbę punktów. W poprzednich latach każde zadanie składało się z 5 podpunktów po 2 pkt, teraz w każdym z zadań również jest 5 podpunktów, ale sumarycznie zadanie jest warte 15 pkt, a bywają podpunkty warte po 6 pkt. Dlatego, tym większą wagę ma poprawne rozwiązywanie zadań obliczeniowych.
Etap centralny – w części pierwszej testu (część A o strukturze identycznej z etapem szkolnym) nie odnotowano istotnego wzrostu poziomu trudności względem roku poprzedniego.
Nie przewiduję istotnych zmian w samej strukturze (liczba etapów, czas trwania). Coraz częściej na etapie szkolnym będą pojawiać się zagadnienia bardziej złożone, takie jak np. schemat Bernouliego. Olimpiada położy również nacisk na część B etapu okręgowego – tendencja 15 pkt za zadanie w części B pozostanie utrzymana, dlatego szczególnie warto przyłożyć się do części obliczeniowej. W przypadku etapu centralnego nie pojawią się istotne zmiany w porównaniu z poprzednimi latami. Zakres zagadnień wymaganych przez Olimpiadę nie ulegnie zmianie. Jeżeli chcesz kompleksowo przygotować się do zmagań, to koniecznie zajrzyj na podstronę z naszymi kursami!
Owocnej pracy i powodzenia w kolejnej, VIII już edycji Olimpiady!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl