Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Przygotowanie do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości

Jak dostać się na SGH? Przygotowanie do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a w skrócie SGH to najprawdopodobniej najlepsze uczelnia ekonomiczna w Polsce. Wskazują na to praktycznie co roku rankingi (np. Perspektyw), jak również tabelaryczne zestawienia zarobków absolwentów. Nie dziwi zatem, że liczba chętnych wielokrotnie przekracza tę, która odzwierciedla liczbę dostępnych miejsc. Zasadnicze pytanie zatem brzmi – jak dostać się na SGH?

Jak dostać się na SGH? Przygotowanie do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości

Kariera finansisty czy pracownika międzynarodowej korporacji uwodzi wiele młodych osób. Drogą do niej są studia na SGH!

Kuszą wysokie wynagrodzenia, prestiż, czy wysoki poziom motywacji połączony z ciągłym zdobywaniem nowych umiejętności w dynamicznym środowisku pracy. Rozpoczęcie studiów na SGH to trampolina do świata audytu, konsultingu, czy ogólnie pojętego biznesu. Nie dziwi więc wzrastający rokrocznie próg punktowy przyjęć kandydatów, czy co rusz pojawiające się kryteria, wymogi, które musi spełnić kandydat. Jednym z nim jest wprowadzony niedawno test z wiedzy o przedsiębiorczości, będący tak naprawdę egzaminem wewnętrznym, któremu musi sprostać prawie każdy ubiegający się o przyjęcie w poczet studentów.

No właśnie, „prawie” każdy…

Wyjątkową grupę osób wstępujących w październiku w mury Szkoły Głównej Handlowej stanowią olimpijczycy, laureaci i finaliści takich konkursów jak:

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

Olimpiada Przedsiębiorczości

Od zeszłego roku zmianie uległy ułatwienia w procesie rekrutacji dla uczestników obu konkursów. W przypadku Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej laureaci pierwszych 6 miejsc otrzymują indeks na uczelnię oraz maksymalną ilość punktów w procesie rekrutacji (433/433). Nie muszą zatem w ogóle podchodzić do testu z wiedzy o gospodarce (chociaż po zdobyciu olimpijskiej wiedzy żaden temat ekonomiczny czy okołoekonomiczny nie stanowiłby dla nich problemu). Pozostali laureaci i finaliści otrzymują 333 punkty na 433 możliwe do zdobycia i przystępują do egzaminu wewnętrznego z którego mogą zdobyć pozostałe 100 punktów.

Olimpiada Przedsiębiorczości jeszcze hojniej nagradza swoich uczestników – indeks na studia i całkowite zwolnienie z postępowania rekrutacyjnego otrzymują wszyscy finaliści, czyli 50 najlepszych osób w Polsce.

Jak dostać się na SGH – a co z egzaminem wstępnym?

Warto nadmienić, że kandydaci na studia licencjackie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, decyzją władz uczelni, oprócz przystąpienia do matur muszą podejść również do egzaminu wstępnego. Nosi on nazwę „test z wiedzy o przedsiębiorczości”. Zakres tematyczny pokrywa się w znacznej mierze z zagadnieniami przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości”, niekiedy poza nie wykraczając i to nawet w znacznym stopniu. Znaczne podobieństwo zauważymy również względem obszarów tematycznych (organizowanej nota bene również przez SGH) Olimpiadzie Przedsiębiorczości! Konkluzja jest zatem taka, że niezależnie od tego, czy starając dostać się na SGH postawisz na „drogę” olimpijską czy maturalną – opanowanie zagadnień związanych z przedsiębiorczością Cię nie ominie. Dlaczego by zatem nie zacząć od olimpiady? W najgorszym razie będzie się miało już za sobą naukę do egzaminu wstępnego, a w najlepszym pominięcie postępowania rekrutacyjnego oraz sowite nagrody!

Czy zdobycie tytułu w którejś z tych dwóch olimpiad oznacza zatem, że można przestać martwić się maturą? Na dobrą sprawę tak!

Jedyny wymóg przed którym będzie postawiony taki kandydat to poświadczenie zdania (czyli otrzymania przynajmniej 30%) trzech przedmiotów na poziomie podstawowym. Jest to matura z matematyki, języka polskiego i jednego języka obcego nowożytnego oraz podejścia do dowolnego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

I to właśnie co roku przyciąga tysiące osób do spróbowania swoich sił w olimpijskich zmaganiach. Wielu osiąga laury olimpijskie już w drugiej klasie, dzięki temu ostatnią, w teorii „maturalną” może poświęcić w większym stopniu np. swoim hobby. Inni z kolei stawiają wszystko na ponowny start w olimpiadach. Dlaczego licealiści startują w nich kilkukrotnie? Bo to się zwyczajnie opłaca! Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiada Przedsiębiorczości słyną z bardzo atrakcyjnych nagród rzeczowych i materialnych. Są one fundowane przez organizatorów, partnerów i sponsorów, wśród których znajduje się chociażby Narodowy Bank Polski. Wystarczy wspomnieć, że właśnie Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej każdego laureata nagradza laptopem i kwotą kilku tysięcy złotych, a w przypadku zwycięzcy jest to nawet 15.000 złotych!

Niezależnie od tego w której klasie szkoły średniej jesteś – nie jest za późno by zainteresować się olimpiadami ekonomicznymi. Jeśli interesuje Cię inna uczelnia niż SGH, np. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego czy Akademia Leona Koźmińskiego. Tam również tytuł olimpijski ułatwi lub w całości umożliwi Ci wstęp.

Jak dostać się na SGH – podsumowanie

Jeśli udało nam się Ciebie zachęcić to mamy dobrą wiadomość! Indeks w Kieszeni od ponad 10 lat prowadzi przygotowania do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości. Uczymy zarówno w formie zajęć stacjonarnych na terenie Warszawy jak i w ramach kursów e-learningowych. W tym czasie udało nam się wyszkolić setki finalistów i laureatów.

Sukces jest na wyciągnięcie ręki! Nie zmarnuj swojej szansy – napisz do nas na fanpage lub w formularzu na stronie internetowej i rozpocznij swoje przygotowania do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości! 🙂

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl