Jaki jest przebieg finału Olimpiady Fizycznej?

Jaki jest przebieg finału Olimpiady Fizycznej?

Niewątpliwie finał jest najprzyjemniejszym spośród wszystkich etapów Olimpiady Fizycznej. Do zawodów III stopnia dopuszczanych jest nie więcej niż 80 uczestników, którzy uzyskali łączną ocenę nie mniejszą od części całkowitej 2/3 średniej arytmetycznej łącznych ocen trzech najlepszych prac, z zastrzeżeniem par. 4 ust. 4 pkt. 3.4.4.3. W szczególnych przypadkach KGOF może ustalić minimalną ocenę kwalifikującą do zawodów III stopnia według innego kryterium. Wstęp na wymarzoną uczelnię macie już najczęściej zagwarantowany wcześniej.

W tej części zawodów poznajecie grono ludzi podzielających Wasze pasje. Rywalizujecie o prestiż, nagrody i możliwość reprezentowania Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Jeżeli chcesz się dobrze przygotować do Olimpiady Fizycznej, to koniecznie zajrzyj na podstronę z kursami Indeksu w Kieszeni!


Źródło: www.unsplash.com


Finał Olimpiady Fizycznej – podstawowe informacje

Zawody odbywają się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w kwietniu. Wszystkie koszty związane z udziałem w finale pokrywają organizatorzy. Podobnie jak w trakcie etapu okręgowego właściwe zawody składają się z:

części doświadczalnej (jedno zadanie, na które przeznaczonych jest 4,5 godziny),

teoretycznej (trzy zadania, na które łącznie jest tyle samo czasu). 


Czym różni się finał Olimpiady Fizycznej od innych etapów?

Wszyscy uczestnicy piszą obie części i nie trzeba się do nich zakwalifikować, a nie jak w przypadku etapu okręgowego. Oba etapy następują dzień po dniu. Etap doświadczalny odbywa się w sobotę, a teoretyczny w niedzielę. 

Dodatkową odmiennością w stosunku do etapu okręgowego jest to, że przy układaniu zadań komitet wychodzi nieco poza to, czego uczycie się w szkole. Na kursach Indeksu w Kieszeni robimy jednak dokładnie to samo, więc na pewno wiadomości wymagane do rozwiązania zadań nie będą wam obce!


Jak przygotować się do finału Olimpiady Fizycznej?

Dobre przygotowanie do etapu finałowego Olimpiady Fizycznej wymaga ćwiczenia umiejętności na podstawie zadań z poprzednich olimpiad. Organizatorzy zawodów wprost piszą na swojej stronie, że zakres materiału szkolnego zostanie poszerzony o zagadnienia z archiwalnych edycji Olimpiady.

Szczęśliwie w trakcie nauki z IWK na tym etapie przygotowań właśnie na to kładziemy nacisk. Dodatkowo uzupełniamy wszystkie luki w wiedzy. Chcemy stworzyć możliwie kompletny obraz fizycznej rzeczywistości i osiągnąć „naukową nirwanę” (krótką, ulotną chwilę, w której wydaje nam się, że WSZYSTKO rozumiemy).

Podobnie jak w trakcie drugiego etapu na części teoretycznej możemy mieć niemal pewność, że pojawi się zadanie z mechaniki. Na pewno warto zadbać o to, aby sprawnie poruszać się w obrębie tego szerokiego działu. W drugiej kolejności lubianym przez organizatorów działem jest szeroko rozumiany elektromagnetyzm, a w trzeciej i dalszej optyka z termodynamiką.

Podsumowanie

Po trudnym, pracowitym weekendzie następuje lekki poniedziałek. Organizatorzy organizują w tym czasie wycieczkę po laboratoriach wydziału Fizyki. Jest też czas, żeby pozwiedzać Warszawę oraz poznać mnóstwo fascynujących osób.

Kiedy Wy wypoczywacie, Komitet ciężko pracuje. Następnego dnia (we wtorek) zostają ogłoszone wyniki i zostaje wyłonione grono laureatów Olimpiady Fizycznej, najczęściej w liczbie kilkunastu osób. Żeby uzyskać ten prestiżowy tytuł, łączna ilość punktów zdobytych przez uczestnika w trakcie zawodów finałowych musi być nie mniejsza niż średnia liczba punktów z trzech najlepszych prac, pomnożoną przez współczynnik 23.  Pięć najlepszych osób otrzymuje szansę udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Sprawdź, jak się przygotować żeby odnieść sukces!

4.9/5 - (na podstawie 16 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl