Olimpiada Przedsiębiorczości jest cieszącym się popularnością konkursem przyciągającym co roku kilkanaście tysięcy uczniów. W roku 2013/2014 liczba zgłoszonych uczestników wynosiła aż 23 287. Jednak to eliminacje centralne są momentem rywalizacji setki najlepszych uczniów z Polski w danym roku. Jest to mniej niż 1 % wszystkich zawodników. Spotykają się oni na wielkim finale, który odbywa się tradycyjnie w kwietniu. Miejscem ostatecznych zmagań zwyczajowo jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Stanowi ona jednocześnie obiekt aspiracji edukacyjnych wielu uczniów biorących udział w olimpiadzie.
Źródło: www.unsplash.com
Zanim jednak przyjrzymy się przebiegowi zawodów centralnych, warto by było dowiedzieć się, kto jest uprawniony do wzięcia w nich udziału. Zawody okręgowe przechodzi łącznie 100 najlepszych osób, które wzięły udział w części pisemnej oraz zadaniu sytuacyjnym (tzw. case).
Większość zawodników, bo równo ¾, a więc 75 osób, jest wyłanianych na podstawie sumy punktów z obydwu części zawodów i kwalifikuje się dalej w standardowej puli. Oprócz tego jest również dodatkowa grupa osób zwanych „lucky losers”, którzy stanowią pozostałe 25 osób. Są to olimpijczycy, którym nie udało się dostać do standardowej puli i są wybierani na podstawie wyniku z części pisemnej Olimpiady.
System ten daje możliwość awansu do finału dla uzdolnionych zawodników pomimo niekorzystnego rezultatu zadania sytuacyjnego, co może się zdarzyć w przypadku wylosowania zespołu, z którym trudno się zgrać, lub po prostu stresu związanego z wystąpieniem publicznym. Tak wybrani zawodnicy mają szanse walczyć o tytuły laureatów w kwietniowych zawodach.
Finał Olimpiady Przedsiębiorczości, pomimo swojej formuły składającej się z trzech mniejszych paneli, odbywa się jednego dnia. W pierwszej kolejności uczniów czeka test składający się z zadań pisemnych, na który przeznaczona jest godzina zegarowa. Rozpoczyna się on o godzinie 10:00, natomiast na potrzeby rejestracji oraz potwierdzenia tożsamości należy pojawić się na miejscu odpowiednio wcześniej. Dzięki temu nie przyczynisz się do opóźnienia procesu lub dyskwalifikacji z zawodów.
Test zawiera w sobie zarówno pytania zamknięte, o podwyższonym poziomie trudności względem eliminacji okręgowych, jak i polecenia otwarte, w których zawodnik musi wykazać się zdolnością zrozumiałego i zwięzłego formułowania swojej wiedzy na papierze. Za wszystkie pytania można uzyskać maksymalnie 75 punktów. Zadania mogą wymagać sprawności obliczeniowej, wiedzy dotyczącej modeli z zakresu zarządzania oraz marketingu, jak i praktycznej interpretacji posiadanych informacji.
Po zakończeniu tego etapu zawodnikom przysługuje czas na posiłek oraz regenerację sił przed ogłoszeniem listy 25 zawodników, którym udało się dostać do drugiej części zawodów, wraz z liczbami punktów przez nich uzyskanymi. Zadaniem osób, którym udało się awansować jest uczestnictwo w tzw. „elevator pitch”, czyli krótkim wystąpieniu mającym na celu zachęcenie potencjalnych inwestorów do wsparcia finansowego prezentowanego przez nas pomysłu biznesowego. W drodze losowania zawodnik otrzymuje branżę, z której wywodzić ma się pomysł. Dalej następuje trzydziestominutowy okres przygotowań, podczas którego istnieje możliwość zwizualizowania części swojej koncepcji na flipchartach, które następie można wykorzystać podczas prezentacji.
Po upływie wskazanego czasu zawodnik jest wzywany do odpowiedzi oraz przedstawienia swojego pomysłu w pięć minut przed komisją. Kolejnych pięć minut jest zarezerwowanych na obronę swojego pomysłu, czyli odpowiedź na trzy pytania zadane przez komisję. Całość wystąpienia może być oceniona na maksymalnie 45 punktów.
Po zakończeniu tej części zawodów przez wszystkich z 25 zawodników komisja przystępuje do sumowania punktów z testu oraz elevator pitch i wyłania 10 zawodników z najwyższymi wynikami. To właśnie oni awansują do ostatecznego etapu finału – konkursu typu „jeden z dziesięciu”. Tam zawodnicy udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego i mają możliwość zdobycia maksymalnie 30 punktów.
Osoba z najwyższym łącznym wynikiem punktowym ze wszystkich części finału zostaje ogłoszona zwycięzcą Olimpiady Przedsiębiorczości danej edycji. Oficjalna publikacja wyników następuje zazwyczaj w dniu po finale.
Źródło: www.unsplash.com
Nauka do Olimpiady Przedsiębiorczości może się odbywać poprzez czytanie lektur polecanych przez organizatorów lub rozwiązywanie zadań i testów interaktywnych dostępnych na stronie Olimpiady. Taki sposób przygotowań jednak często bywa zbyt czasochłonny lub powtarzalny i nudny, a tym samym nie gwarantuje sukcesu. Z tego powodu niezastąpioną metodą na odpowiednie przygotowanie jest nauka z Indeksem w Kieszeni.
Zajęcia w formie regularnych spotkań lub nauki własnej pod okiem nauczyciela dają zwiększone szanse na najlepsze wyniki w zawodach. Zajęcia swoim zakresem obejmują wszystkie dziedziny wymagane przez organizatorów, przedstawione w zrozumiały sposób przez laureatów najlepszych miejsc w ubiegłych edycjach. Dzięki temu uczeń nie musi się obawiać pominięcia ważnego zagadnienia lub omówienia go zbyt powierzchownie. Doświadczeni weterani olimpiad są w stanie perfekcyjnie wskazywać najistotniejsze obszary oraz zwracać uwagę na częste pułapki zastawiane na nieuważnych uczestników.
Oprócz przekazania najważniejszej wiedzy należy również przygotować się do zadań przedstawianych przed komisją, które często bywają stresujące. Zajęcia oferują ćwiczenia imitujące prawdziwe zadania oraz możliwość doświadczenia na własnej skórze emocji z nimi związanych. Tego typu trening często działa uspakajająco na nerwy olimpijczyków będących tuż przed swoimi prezentacjami. Kursanci dzięki temu wiedzą, czego powinni oczekiwać i posiadają już pewne doświadczenie z wystąpieniami publicznymi.
Uczniowie wolący pracę na własną rękę zamiast w grupie zajęciowej znajdą w ofercie również pakiet e-learningowy. Pozwala on na przygotowania w indywidualnym tempie za pomocą profesjonalnych materiałów oraz z prowadzącym służącym radami podczas nauki.
Czy jesteś gotowy zawalczyć o tytuł finalisty, laureata lub zwycięzcy Olimpiady Przedsiębiorczości? Jeśli masz odwagę sięgnąć po prestiżowe tytuły oraz zdobyć indeks na studia oraz inne nagrody, sprawdź naszą ofertę już dziś.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl