Jakie nagrody można otrzymać startując w Olimpiadzie Biologicznej?

Jakie nagrody można otrzymać startując w Olimpiadzie Biologicznej?

Olimpiada Biologiczna od lat cieszy się wysokim zainteresowaniem wśród uczniów, szczególnie w klasach biologiczno-chemicznych. Uczniowie doskonale wiedzą, że wysoki wynik może zagwarantować im miejsce na wymarzonych studiach medycznych oferowanych przez najlepsze uczelnie w Polsce. O tym, kto może skorzystać z prawa do wstępu na studia bez etapu rekrutacji, a także jakie inne nagrody otrzymują uczestnicy Olimpiady Biologicznej, dowiecie się poniżej.


Źródło: www.unsplash.com


Nagrody Olimpiady Biologicznej – indeks na studia


Niezaprzeczalnie najważniejszą nagrodą jest możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków rekrutacji. Laureaci i finaliści, w zależności od regulaminu danej uczelni, mogą zostać przyjęci na studia lub konkretny kierunek poza procesem rekrutacyjnym. Kandydat otrzymuje od razu maksymalną liczbę punktów, bez uwzględniania wyników z matur. 

Najczęściej uczniowie po Olimpiadzie Biologicznej decydują się na studia medyczne, takie jak kierunek lekarski, psychologia lub ratownictwo medyczne. Najpopularniejsze uczelnie medyczne oferujące wolny wstęp dla laureatów to m.in.: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Natomiast finaliści, w zależności od uczelni, mogą liczyć na maksymalną liczbę punktów rekrutacyjnych z biologii, a czasem i na inne ułatwienia.

Olimpiada Biologiczna ułatwia wstęp na studia również na innych kierunkach związane z biologią. Należą do nich kierunki takie jak biotechnologia, ochrona środowiska, lub inżynieria biomedyczna. Dodatkowo, wiele polskich uniwersytetów oferuje laureatom miejsca na kierunkach pokrewnych, a nawet całkowicie niezwiązanych z tą dziedziną wiedzy. Uniwersytet Jagielloński, Warszawski czy Poznański, a także Politechnika Warszawska gwarantują miejsca na kierunkach np. matematycznych.

Zwolnienie z matury


Finaliści oraz laureaci Olimpiady Biologicznej są zwolnieni z pisania egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Otrzymują 100% możliwych do zdobycia punktów. Jest to istotne zwłaszcza dla uczniów rekrutujących na studia za granicą, w przypadku których do rekrutacji wymagany jest określony wynik z matur.


Udział w olimpiadzie międzynarodowej


Jakie nagrody możesz zdobyć na Olimpiadzie Biologicznej?

Źródło: www.unsplash.com


Komitet Główny Olimpiady Biologicznej co roku wybiera spośród laureatów cztery osoby, a także uczestników rezerwowych, którzy będą reprezentować Polskę w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej. Uczestnicy mogą liczyć na pokrycie wszystkich kosztów związanych z udziałem w Olimpiadzie, w szczególności kosztów transportu oraz rejestracji na zawody. W poprzednich latach, w związku z epidemią SARS-Cov-2, uczestników wybrano spośród finalistów Olimpiady Biologicznej.


Nagrody rzeczowe


Co roku liczni sponsorzy Olimpiady Biologicznej przygotowują dla uczestników wyjątkowe nagrody. Tegorocznymi głównymi sponsorami Olimpiady są m.in.: Adamed i Adamed Smartup oraz Delta Optical. Dodatkowo patronat honorowy sprawują Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN oraz tygodnik Polityka. Sponsorem nagród jest natomiast firma Sanprobi.

Nagrodami cieszącymi się największą popularnością są od lat książki o tematyce biologicznej, a także najlepsze światowe podręczniki biologii. Najlepsze polskie wydawnictwa chętnie dzielą się z uczestnikami ciekawymi pozycjami związanymi z otaczających nas światem. Warto zaznaczyć, że nagrody są przyznawane już na etapie okręgowym, a ich budżet jest zróżnicowany. W zeszłym roku zwycięzca etapu okręgowego w swoim regionie otrzymywał sprzęt elektroniczny o wartości nawet tysiąca złotych.


Weź udział w Olimpiadzie!


Jak już zdążyliście zauważyć, Olimpiada Biologiczna przynosi znaczne korzyści, zwłaszcza finalistom i laureatom. Zespół Indeksu w Kieszeni pomoże Ci zarówno w nauce do testów, jak i w przygotowaniu pracy badawczej. Prowadzimy zajęcia w formie stacjonarnej i online. Przekonaj się razem z nami, że udział w Olimpiadzie to najlepsza decyzja w Twoim licealnym życiu!

5/5 - (na podstawie 18 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl