Udział w Olimpiadzie nie tylko poszerzy Twoją znajomość literatury i rozwinie umiejętności pisania prac na wybrany temat, ale także pozwoli zdobyć wartościowe nagrody Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, wśród których najważniejszą jest oczywiście indeks na studia. Poniżej możesz przeczytać o szczegółach dotyczących uprawnień finalistów i laureatów, a także o innych nagrodach dla uczestników.
Źródło: www.unsplash.com
Nie ma wątpliwości, że najważniejszą nagrodą i największą motywacją dla wielu uczestników jest możliwość uzyskania indeksu na studia. Status laureata, a na niektórych uczelniach także finalisty, uprawnia do wolnego wstępu na wiele polskich uczelni na kierunki humanistyczne i nie tylko. Uniwersytet Warszawski przyjmuje laureatów Olimpiady m.in. na prawo, ekonomię i Międzywydziałowe Studia Humanistyczne i Społeczne. Pozwalają one indywidualnie dostosować plan zajęć do zainteresowań. Natomiast Uniwersytet Jagielloński zapewnia laureatom wolny wstęp na wszystkie kierunki, które wymagają języka polskiego w rekrutacji, a finalistom ułatwiają wstęp preferencyjnym obliczaniem punktów rekrutacyjnych.
Nie ulega wątpliwości, że wysokie miejsce w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego pozwala dostać się na wymarzone studia na najlepszych uniwersytetach w kraju, lecz ułatwienia wynikające z tytułu laureata i finalisty różnią się w zależności od uczelni.
Uczniowie, którzy uzyskali tytuł finalisty bądź laureata, mogą cieszyć się zwolnieniem z egzaminu maturalnego z języka polskiego. Otrzymują oni 100% możliwych do zdobycia punktów bez przystępowania do testu. Dzięki temu olimpijczycy mają jeden dzień stresu mniej w trakcie maturalnego maratonu. Otrzymują najwyższy wynik w kraju, który w normalnych warunkach jest prawie niemożliwy do zdobycia.
Źródło: www.unsplash.com
Otrzymanie maksymalnej liczby punktów może również ułatwić wstęp na zagraniczne uczelnie. Wiele z nich prowadzi rekrutację opartą o wyniki matur i wymaga konkretnego poziomu średnich z matur. 100% punktów z języka polskiego znacznie ułatwi osiągnięcie odpowiedniego poziomu.
Laureaci Olimpiady Literatury i Języka Polskiego mogą otrzymywać nagrody książkowe, rzeczowe lub inne. Oprócz tego Komitet Główny może przyznać nagrody specjalne:
– językoznawczą za najlepsze prace i wypowiedzi z zakresu nauki o języku;
– im. prof. Aliny Brodzkiej-Wald – za najlepszą rozprawkę napisaną na III etapie OLiJP;
– za najlepszą interpretację porównawczą napisaną na III etapie OLiJP;
– za interesujące opracowanie tematu konkursowego w danym roku;
– inne nagrody przyznawane przez instytucje i organizacje współpracujące z Olimpiadą w danym roku.
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do finału mogą ubiegać się o stypendia naukowe przyznawane przez szkoły, władze województwa, a także organizacje pozarządowe i fundacje. Najlepsi uczestnicy mogą nawet otrzymać Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Oprócz tego, wiele uczelni przyznaje Olimpijczykom stypendium rektora już od pierwszego roku studiów. Jego wysokość często pozwala pokryć koszty życia w mieście akademickim i ułatwić skupienie się na nauce!
Jak widzisz, Olimpiada Literatury i Języka Polskiego może zagwarantować Ci dobry start w przyszłość akademicką. Nagrody poszerzające wiedzę, miejsce na studiach i finansowanie kosztów życia to coś, o co zdecydowanie warto zawalczyć. Aby osiągnąć jak najlepszy wynik, przygotowaliśmy dla was wyjątkowy kurs e-learningowy, prowadzony przez laureatów poprzednich edycji Olimpiady. Dzięki tej formie kursu każdy może dostosować go do swoich zajęć, niezależnie od miejsca zamieszkania i czasu trwania lekcji. Zaufaj nam, wśród naszych podopiecznych mamy już wielu finalistów i laureatów!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl