Matura z matematyki – co dalej, jakie studia wybrać?

Matura z matematyki – co dalej, jakie studia wybrać?

Jeśli Twoim wyborem jest matura z matematyki rozszerzonej, to masz naprawdę prawie nieograniczony wybór jeśli chodzi o studia. Możesz wybrać takie kierunki jak matematyka czy informatyka, ale także finanse, ekonomia, biotechnologia, budownictwo, elektronika, elektrotechnika, bezpieczeństwo narodowe, kosmonautyka, mechatronika i jeszcze wiele innych. To ważny wybór, który zaważy na całym Twoim życiu, więc dobrze jest dokonać go w sposób przemyślany, nie emocjonalny.

matura z matematyki
Źródło: www.pixabay.com

Informatyka – matura z matematyki i nauka programowania idą ze sobą w parze.

 

Informatyka, to kierunek, który zapewnia spokojną przyszłość. To kierunek nowoczesny, bardzo dynamicznie się rozwijający. Informatyka wpływa na niemal każdą dziedzinę naszego życia. Wypłacamy pieniądze z bankomatu, dzięki pracy programistów, latamy w kosmos dzięki informatyce, jeździmy coraz nowocześniejszymi samochodami, dzięki pasjonatom tej dziedziny. 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku informatyka w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, informatyka, język obcy, matematyka.

Przeróżne analizy rynku wykazują, że w przeciągu najbliższych trzydziestu lat, zapotrzebowanie na programistów na pewno nie będzie maleć. A jakie inne specjalności możesz wybrać studiując informatykę?

Analityk IT, Tester oprogramowania, analityk systemów, administrator systemu, administrator sieci komputerowych i baz danych, architekt IT i wiele innych.

matura z matematyki
Źródło: www.pixabay.com

Jakie uczelnie czekają na Ciebie, jeśli chodzi o studia z informatyki po maturze z matematyki?

Politechnika Warszawska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Politechnika Wrocławska.

Czego będziesz się uczył na kierunku informatyka? Czekają na Ciebie takie przedmioty jak: algebra liniowa z geometrią analityczną,  analiza matematyczna, elementy logiki, algorytmy i struktury danych, matematyka komputerowa, równania różniczkowe – to bardzo ciekawe, chociaż nie najłatwiejsze studia. Perspektywy pracy po ich ukończeniu są naprawdę ogromne. Oczywiście pod warunkiem, że przyłożysz się do nauki.

Studia po maturze z matematyki – Mechatronika

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku mechatronika: matematyka, język obcy, fizyka, informatyka.

Kierunek mechatronika istnieje dopiero kilkadziesiąt lat, ale już stał się jednym z ważniejszych, abyśmy mogli dobrze funkcjonować w nowoczesnym świecie. Jeśli prowadzisz auto czy obsługujesz drukarkę, zdecydowanie powinieneś podziękować mechatronikom, którzy projektują różnego rodzaju urządzenia wykorzystując nowoczesne techniki sterowania.

Mechatronika jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy w sobie wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, a także zintegrowanego sterowania. Idealnym kandydatem na studia na kierunku mechatronika, będzie ktoś, kogo wiedza z zakresu matematyki i fizyki jest zaawansowana.

Jakie uczelnie przyjmą Cię na ten kierunek?

Akademia Morska w Szczecinie, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Politechnika Lubelska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska.

Na studiach będziesz uczył się takich  rzeczy jak: algebra, materiały konstrukcyjne, równania różniczkowe, modelowanie geometryczne i tak dalej. Co możesz robić po studiach? Mechatronicy są najczęściej odpowiedzialni za dobór odpowiednich systemów i poszczególnych elementów maszyn czyli: podzespołów, modułów, połączeń między urządzeniami. 

Jeśli naprawdę dobrze zdasz maturę z matematyki masz Indeks w kieszeni, jeśli chodzi o kierunek mechatronika.

matura z matematyki
Źródło: www.pixabay.com

Matura z matematyki – po niej świat finansów stoi przed Tobą otworem

 

Jeśli interesuje Cię kariera rodem z filmu Wilk z Wall Street, to powinieneś postawić na kierunek Finanse i Rachunkowość. Studia na tym kierunku rozwijają kompetencje pozwalające na podjęcie pracy w charakterze doradcy finansowego. Popularne specjalności na kierunku Finanse i Rachunkowość to między innymi: analityk finansowy, big data i data science w finansach, analiza danych, zarządzanie ryzykiem, audyt, bankowość, strategie podatkowe, finanse międzynarodowe.

W procesie rekrutacji na studia na kierunku finanse i rachunkowość w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to:  język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Uczelnie, które przyjmą Cię na ten kierunek po maturze z matematyki to między innymi: 

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Na studiach będziesz w stanie poznać mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw, rynków finansowych, banków oraz różnego typu zakładów ubezpieczeń. Zdobędziesz wiedzę z zakresu analizy finansowej, poznasz metody wyliczenia efektywności różnych instrumentów finansowych.

Zmieniaj świat dzięki studiom po maturze z matematyki – biotechnologia na horyzoncie

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku biotechnologia w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, język angielski, matematyka.

Najpopularniejsze specjalności na tym kierunku to: biotechnologia eksperymentalna, biotechnologia przemysłowa, bioinformatyka, biotechnologia stosowana.

To studia idealne dla kogoś, kto jest wielbicielem seriali typu CSI i chciałby pracować w laboratorium kryminalistycznym. Poza tym praca czeka na Ciebie w takich miejscach jak: laboratorium medycyny sądowej, firmach kosmetycznych, firmach farmaceutycznych, ośrodkach uprawy roślin, przy hodowli zwierząt, laboratorium badawcze.

matura z matematyki
Źródło: www.pixabay.com

W trakcie studiów zdobędziesz wiedzę między innymi z: mikrobiologii, biologii komórki, anatomii roślin, histologii, genetyki, podstaw inżynierii bioprocesowej, analityki chemicznej i wielu innych przedmiotów kierunkowych.

Jaką uczelnię wybrać, żeby studiować biotechnologię? Możesz studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytecie Warszawskim, SGGW w Warszawie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Politechnice Śląskiej.

Podsumowanie

 

Matura z matematyki otwiera wiele drzwi, dlatego dobrze już dziś rozpocząć przygotowanie do matury z matematyki. Nie czekaj na ostatnią chwilę, im wcześniej się tym zajmiesz tym większa szansa na dobry wynik. A to przełoży się na miejsce na wymarzonej uczelni. Masz do wyboru naprawdę różnorodne kierunki, dlatego na pewno znajdziesz taki, który będzie tym jednym idealnym. Powodzenia!

4.7/5 - (na podstawie 13 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl