Nie taka długa droga do marzeń – finał Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów w pigułce!

Nie taka długa droga do marzeń – finał Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów w pigułce!

Rok szkolny dobiega już końca, a wakacyjny klimat udziela się zapewne wszystkim. Wyczekiwanie letnich przygód i podróży, a także należytego odpoczynku od nauki niesie za sobą wyjątkową atmosferę celebracji i zwieńczenia ciężkiej pracy. Dla niektórych symbolem tego może być ciężko wypracowany pasek na świadectwie. Dla innych natomiast zaświadczenie o upragnionym tytule laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej albo konkursu kuratoryjnego. W takim wypadku jednak zanim będzie można skorzystać z wymarzonych uprawnień i cieszyć się odniesionym sukcesem należy przejść przez wymagający etap finałowy. Choć może się to wydawać nie lada wyzwaniem, nie taki diabeł straszny jak go malują. Na części pierwsze rozkładamy etap finałowy Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów. Udowadniamy, że przy odpowiednim przygotowaniu może to być nie tylko pestka, ale także świetne i rozwijające doświadczenie. Sprawdź, jak wyglądają przygotowania Indeksu w Kieszeni do Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów!


Finał Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów – podstawowe informacje

Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów to największy i najbardziej prestiżowy konkurs języka angielskiego otwarty dla uczniów szkoły podstawowej. Jest to świetna okazja, żeby wypróbować swoją znajomość języka angielskiego, ale przy okazji także droga na skróty do wymarzonej szkoły średniej. Jednakże atrakcyjność nagród oraz przywilejów, które gwarantuje Olimpiada powoduje także, że cieszy się ona niesamowitą popularnością. W takim wypadku, każdy jej etap jest wielce wymagający. Jedynie ci najlepiej przygotowani do zmagań mają możliwość wziąć udział w wielkim finale.

Przebieg finału OJAJ

Droga do finału jest stosunkowo długa. Po trzyetapowych zmaganiach okręgowych, które składają się z etapu pisemnego, ustnego oraz praktycznego, gdzie należy nagrać filmik, tworzony jest ranking najlepszych młodych anglistów. Złoty bilet do finału otrzymuje każdy uczestnik, który uzyskał co najmniej 75% zsumowanych punktów możliwych do uzyskania z trzech części etapu okręgowego. W takim wypadku więc nawet jeśli uczestnikowi podwinie się noga przykładowo na etapie pisemnym i uzyska wynik niższy niż 75%, nadal ma szansę na finał, jeśli dobrze poradzi sobie w etapie ustnym lub przy przygotowaniu filmiku. O kwalifikacjach uczniowie dowiadują się zwykle w drugiej połowie marca od swoich nauczycieli, którzy otrzymują wiadomość od organizatorów olimpiady.

Kiedy odbywa się finał Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów?

Standardowo zmagania finałowe odbywają się na początku kwietnia. Uczniowie nie muszą martwić się dojazdem w odległe zakątki Polski. Olimpiada odbywa się online, a do poszczególnych etapów olimpijczycy podchodzą na komputerach w swoich szkołach.


Jak przygotować się na finał Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów?

Źródło: www.unsplash.com


Struktura finału

Pierwszym wyzwaniem czekającym na młodych anglistów jest test, na którego wykonanie mają zwykle 60 minut. Podczas tego etapu wykonują oni zróżnicowane zadania. Zwykle są to łamigłówki z zakresu słownictwa, gramatyki, ale także czytania czy słowotwórstwa. Przybierają one postać uzupełniania luk, transformacji czy testu ABCD. Od uczestników wymaga się znajomości języka angielskiego na poziomie około C1. Tak naprawdę największym utrudnieniem może okazać się ograniczona ilość czasu w porównaniu do ilości zadań.

Do następującego potem etapu ustnego olimpiady zapraszani są wszyscy uczestnicy finału. Olimpijczycy łączą się z komisją za pomocą linku do wcześniej wskazanej platformy. Rozmowa zwykle zaczyna się od kilku pytań na rozgrzewkę, aby uczestnik miał szansę pozbyć się stresu. Następnie komisja zadaje pytania z opublikowanej wcześniej na stronie olimpiady listy. Pytania zwykle odnoszą się do tematów z życia codziennego lub spraw aktualnie głośnych na świecie jak ochrona środowiska czy multikulturowość. Olimpijczycy mogą także spodziewać się pytań z wiedzy na temat krajów anglojęzycznych, które zostały umieszczone w spisie. Oceniana będzie wiedza, jednak przede wszystkim sposób wypowiadania się po angielsku, zasoby słownictwa oraz poprawność gramatyczna. Biorąc pod uwagę, że poprzez spis pytań uczestnik może przygotować się do tego etapu z wyprzedzeniem, może się okazać, że będzie on świetnym doświadczeniem i dobrą okazją do poćwiczenia praktycznych umiejętności z języka angielskiego.


Wyniki Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów

Zwieńczeniem finału jest ogłoszenie wyników zmagań. Zwykle odbywa się to kilka dni po zakończeniu etapów ustnych. Co istotne, uczestnicy nie konkurują przeciwko sobie, a tytuły przyznawane są według wcześniej ustalonych progów punktowych. Uczestnicy, którzy uzyskali 80 lub więcej procent punktów zsumowanych z etapu pisemnego i ustnego zostają laureatami, natomiast na zaświadczenie finalisty mogą liczyć wszyscy, których wynik przekroczył 60%. Ci, którzy uzyskali mniej niż 60% zostają uczestnikami finału. Formalne uprawnienia laureatów i finalistów olimpiady są identyczne. Liczyć mogą oni na zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego z maksymalnym wynikiem oraz pierwszeństwo rekrutacji do wybranego liceum. Dodatkowo mogą liczyć oni na nagrody rzeczowe, a także otwierają się przed nimi drzwi do atrakcyjnych stypendiów. Zmagania etapu finałowego Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów bez wątpienia owocują.


Finał Olimpiady Języka Angielskiego – podsumowanie

Przy gigantycznej konkurencji w całej Polsce przebicie się do finału Olimpiady może się jednak okazać nie lada wyzwaniem. Stąd najlepszym sposobem na ułatwienie sobie długiej drogi do tytułu finalisty czy laureata jest inteligentne przygotowanie się do zmagań. Nie marnuj czasu na powtarzanie mało użytecznych zagadnień czy gigantycznych partii materiału. Kluczem do sukcesu jest opracowanie efektywnego schematu pracy oraz stawianie na powtórkę z olimpijskich pewniaków. W Indeksie w Kieszeni mamy wieloletnie doświadczenie w przygotowaniu uczniów do olimpiad oraz konkursów przedmiotowych. Zajęcia są prowadzone przez mentorów, którzy są laureatami poprzednich edycji olimpiad. Taki system nauki charakteryzuje się realistycznym podejściem doświadczonych prowadzących, a także dużą elastycznością pracy. Nie czekaj! Zapisz się na kurs już dzisiaj, a być może za rok sam będziesz mógł tytułować się laureatem wymarzonej olimpiady!

4.4/5 - (na podstawie 14 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl