Olimpiada Biologiczna to jedna z najstarszych olimpiad przedmiotowych w Polsce. Co roku prezentuje zróżnicowaną formułę zmagań oraz weryfikuje wiedzę uczniów z szerokiego zakresu zagadnień. W tym artykule omówimy, jak sprawić by przygotowanie do Olimpiady Biologicznej było możliwie efektywne!
Zapraszamy do lektury artykułu, który powstał na bazie ponad 10-letniego doświadczenia zespołu IWK w zakresie nauki do olimpiad przedmiotowych. Po zakończonej lekturze koniecznie zajrzyjcie na dedykowana podstronę, na której będziecie mogli zapoznać się ze szczegółami kursu prowadzonego przez zwycięzców i laureatów najwyższych miejsc poprzednich edycji!
Wielu uczestników zadaje sobie to pytanie. Rodzi się ono w ich głowach niemalże naturalnie po lekturze regulaminu olimpiady, który zawiera szeroki zakres wymaganych zagadnień. Często obawy przed karkołomnym przedsięwzięciem zgłębienia całego wykazu podręczników przydatnych w przygotowaniach do OB zniechęcają zainteresowanych uczniów do uczestnictwa w olimpijskich zmaganiach.
Sam też kiedyś zadawałem sobie to pytanie. Byłem w pierwszej klasie liceum i dopiero planowałem udział w olimpiadzie. Lubiłem biologię, ale ogrom wiedzy potrzebnej do sukcesu wydawał mi się przytłaczający, a analizowanie wykazu literatury tylko pogłębiało to uczucie. Mimo to postanowiłem wystartować. I nie żałuję.
Oczywiście im więcej książek przeczytamy tym lepiej. Jednak dokładne zapoznanie się z wszystkimi polecanymi przez KGOB pozycjami jest zadaniem bardzo trudnym, często niemalże niemożliwym. Dlatego, bazując na własnym doświadczeniu, polecam jakościowe, a nie ilościowe podejście do przygotowań.
Kluczem do sukcesu jest opanowanie w pierwszej kolejności tych publikacji, z których wiedza przekłada się wiele zadań na olimpiadzie. Innymi słowy, należy najpierw wybrać z wykazu literatury książki najbardziej wartościowe, a dopiero później uzupełniać tę wiedzę książkami bardziej szczegółowymi. Efektownym zagraniem byłoby przeczytanie wszystkich polecanych pozycji i to jeszcze przed pierwszym etapem, ale nie jest to konieczne do powodzenia w olimpiadzie. Czasem okazuje się to nawet marnotrawstwem czasu, gdyż starając się przeczytać jak najwięcej książek możemy zapomnieć o powtórkach i w dniu olimpiady mamy braki w wiedzy podstawowej, a znajomość szczegółów i ciekawostek ze specjalistycznych książek na nic się zdaje, bo po prostu o nie nie pytają.
Do tego problemu uczestnicy podchodzą różnie. Można przerabiać wykaz od początku do końca za priorytet obierając sobie szkolne podręczniki biologii ogólnej, które dają solidną podstawę wiedzy, a w dalszej kolejności podręczniki i monografie specjalistyczne. Można też oprzeć przygotowania na biologicznych „bibliach” takich jak „Biologia Villego” czy „Biologia Campbella”. Takie przygotowania powinny dać dobre efekty, ale taktyką wartą polecenia jest równoległe do regularnej nauki robienie zadań olimpijskich i dobieranie na ich podstawie kolejnych pozycji. Trzeba wiedzieć na czym się stoi – zadania sprawdzają już zdobytą wiedzę i wskazują kierunek, w którym należy iść.
Opierając się na doświadczeniu własnego uczestnictwa w olimpiadzie i przygotowywania naszych uczniów, kurs oparliśmy na książkach, które w naszej ocenie obejmują zagadnienia pojawiające się na olimpiadzie najczęściej i pozwalają w stosunkowo krótkim czasie zdobyć szeroką wiedzę. Wskazujemy też naszym podopiecznym, na jakie zagadnienia położyć szczególny nacisk. Weryfikując wiedzę testami i kartkówkami podpowiadamy też naszym podopiecznym, jakie zagadnienia powtórzyć i utrwalić, by zapewnić sobie sukces w olimpijskich zmaganiach.
Dlatego wybierz przygotowanie do Olimpiady Biologicznej z nami. Sukces jest bliżej niż myślisz!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl