Olimpiada Geograficzna – kilka tajników pierwszego etapu

Olimpiada Geograficzna – kilka tajników pierwszego etapu

Olimpiada Geograficzna to niezwykła przygoda. Być może wakacyjne wyjazdy zainspirowały niektórych do wzięcia udziału w tej olimpiadzie, która swoją tematyką porywa niejednego w egzotyczne miejsca na całym świecie.

Gdy podejmiesz decyzję o udziale, to zaczniesz się z pewnością zastanawiać, jak się za to zabrać. W tym pomogą Ci zwycięzcy minionych edycji zmagań z kadry Indeksu w Kieszeni, którzy znają od podszewki zasady rządzące Olimpiadą.

Źródło: www.freepik.com

Na czym polega Olimpiada Geograficzna?

Pierwszym, co musisz zrobić, to zdobyć przynajmniej 75 ze 100 możliwych punktów na etapie szkolnym. Polega on na napisaniu pracy na wybrany przez Ciebie temat. Tematy są podane na stronie olimpiady: www.olimpiadageograficzna.edu.pl. Co roku każdy uczestnik może stworzyć pracę na jeden z czterech dostępnych tematów. W roku szkolnym 2022/23 są  to:

– Przekrój krajobrazowy;

– Zagospodarowanie terenu poprzemysłowego;

– Analiza porównawcza dwóch gmin pod względem warunków życia ludności;

– Analiza porównawcza dwóch mezoregionów fizycznogeograficznych.

 

Praca może liczyć sobie maksymalnie piętnaście stron tekstu i musi spełniać wszelkie wymagania podane w kartach oceny prac. Ponadto podlega również kryteriom technicznym podanym w informatorze Olimpiady.

Do 30 września należy wysłać komisji okręgowej listę uczestników z wybranymi przez nich tematami. Zajmuje się tym komisja szkolna, czyli któryś z nauczycieli geografii. Procedura w każdej szkole wygląda nieco odmiennie. Nie wszędzie nauczyciele wiedzą o takim konkursie, przez co nie zachęcają uczniów do wzięcia w nim udziału. Nie martw się! W takim wypadku do wszystkiego przygotuje Cię IwK. Tylko pamiętaj, żeby poinformować o takiej chęci swojego nauczyciela na początku roku szkolnego, żeby mógł zająć się formalnościami.

Następnie do 31 października należy dostarczyć komisji szkolnej gotową pracę w postaci wydrukowanej i zbindowanej oraz w wersji elektronicznej w formacie .pdf i .docx. Twoje starania zostają ocenione przez członków komisji, która do 15 listopada podaje punktację i wysyła „zakwalifikowane” prace (powyżej 75 punktów) komisji okręgowej. Jednak to nie koniec. Komisja okręgowa weryfikuje ocenę nauczycieli i podaje ostateczną listę zakwalifikowanych do etapu okręgowego – najpóźniej do 20 grudnia.

Jak przygotować się do olimpiady?

Możesz powiedzieć, że wszystko świetnie, ale dużo tu formalności, a poza tym, to jak zabrać się za pisanie pracy? W tym przede wszystkim może ci pomóc IwK. Na początku powinieneś wybrać interesujący cię temat i zebrać wszelkie materiały potrzebne do stworzenia swojej pracy – dane statystyczne, wiadomości z urzędów gmin, mapy topograficzne itp. Następnie musisz stworzyć plan, który spełnia wszystkie kryteria podane w karcie oceny.

Korzystając z pomocy IwK nie będziesz w tym wszystkim błądził po omacku. Pomożemy ci z doborem odpowiedniego tematu, wskażemy, skąd czerpać źródła i doradzimy, w jaki sposób najlepiej rozplanować pracę. Wydawać by się mogło, że Olimpiada Geograficzna to proste rzeczy, ale najczęściej nowicjusze właśnie na tym polu ponoszą klęskę, bo nie wiedzą, jak się odnaleźć. Weterani olimpiady poprowadzą Cię przez ten trud i ułatwią zrealizowanie zadania, z którym często sami musieli się zmagać – nie bez różnych błędów, których dzięki nim unikniesz.

Jeśli podróż po siedmiu kontynentach brzmi dla ciebie zachęcająco, to zapraszamy, aby ruszyć z naszą karawaną, która niejedno już przeszła, a sukcesy odniesione dzięki współpracy z nią mogą zapewnić ci Indeks w Kieszeni 😉

Zapraszamy na kurs przygotowujący do Olimpiady Geograficznej z Indeksem w Kieszeni!

5/5 - (na podstawie 43 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl