Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Wywiad z Danielem Dylewskim - dlaczego Olimpiada Geograficzna?

Olimpiada Geograficzna – wywiad z laureatem

Wywiad z Danielem Dylewskim - dlaczego Olimpiada Geograficzna?

 

Wywiad z laureatem Olimpiady Geograficznej

 

Dzisiaj rozmawiamy z Danielem Dylewskim, laureatem XLI, XLII i XLIII Olimpiady Geograficznej, uczestnikiem II, III i IV Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej, a także dwóch olimpiad międzynarodowych z geografii: w Pekinie (2016) oraz Belgradzie (2017), dodatkowo podwójnym laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym i absolwentem studiów licencjackich z geografii wraz z blokiem pedagogicznym.

 

Indeks w KieszeniCześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Daniel Dylewski: Przygoda z geografią zaczęła się u mnie w przedszkolu, gdy dostałem atlas państw świata i zacząłem kolorować ich flagi i wieszać na ścianie w pokoju, chcąc mieć ich jak najwięcej. W VI klasie podstawówki stwierdziłem, że chcę się specjalizować w geografii.

 

IwKA Ciebie co najbardziej interesuje w geografii?

DD: Najbardziej interesuje mnie jej holistyczne spojrzenie na świat i możliwość lepszego zrozumienia otaczającej mnie rzeczywistości (np. rozkład surowców ma duży wpływ na gospodarkę itp.).

 

IwKCzy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś, na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

DD: Wiedziałem, że UW, ale finalnie studiowanie prawa i geografii wybrałem dopiero w lipcu 2017, zaczynając studia w październiku. Miałem dylemat między prawem i geografią – finalnie wybrałem oba.

 

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

DD: Z moją wychowawczynią i nauczycielką geografii, a także w domu – lektura książek i ciekawostek geograficznych w Internecie, studiowanie atlasów.

 

IwKCo uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

DD: Wytrwałość, duża wiedza i koncentracja na sukcesie – nawet za cenę nieco gorszych ocen z innych przedmiotów, czy czasowego niewyspania – było warto taką cenę ponieść. 

 

IwKJakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

DD: Myślę, że nie doceniają konieczności skupienia się na olimpiadzie – pamiętajmy, że zasięg wiedzy w Olimpiadzie Geograficznej jest nieograniczony, więc w pełni nikt się nie przygotuje, ale myślę, że pewne poświęcenie w innych dziedzinach jest konieczne.

 

IwKPowiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Geograficznej?

DD: Za pierwszym razem (byłem laureatem trzy razy) – dość trudno, później już trochę z górki, ale nie można tego lekceważyć. 

 

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

DD: Tak, na studiach z geografii się przydała. W pracy zarobkowej również – przede wszystkim jako nauczyciel, ale nawet dla zrozumienia pewnych mechanizmów prawa administracyjnego wiedza geograficzna jest przydatna.

 

IwKNo dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza geografią?

DD: Gra w szachy, pływanie, jazda na rowerze.

 

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami? 

DD: Doświadczenie innych i skupienie się na ważnych aspektach. Dodatkowo to pewna, znacząca motywacja, a morale podczas nauki też są bardzo ważne.

 

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do Olimpiady Geograficznej korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe? 

DD: Coraz więcej rzeczy robimy online i jest już na szczęście możliwy kontakt i nauka w tej formie. Choć nie ukrywajmy, forma stacjonarna nie straciła na znaczeniu.

 

IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do Olimpiady Geograficznej sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym?

DD: Możliwość konsultacji z prowadzącymi, współzawodnictwo i towarzystwo innych kursantów.

 

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!

Grupa odnośnie Przygotowań do Olimpiady Geograficznej

Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do grupy na Facebooku!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl