Olimpiada Geograficzna – wywiad z laureatem

Olimpiada Geograficzna – wywiad z laureatem

Wywiad z Michałem Kulińskim - dlaczego Olimpiada Geograficzna?

 

Wywiad z laureatem Olimpiady Geograficznej

 

Dzisiaj rozmawiamy z Michałem Kulińskim, finalistą XLVI Olimpiady Geograficznej.

 

Indeks w KieszeniCześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad. Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z Olimpiadą Geograficzną? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Michał Kuliński: Moja przygoda z olimpiadą zaczęła się już w gimnazjum, wtedy dowiedziałem się o niej i rozeznałem się w formule konkursu. Wybrałem geografię, ponieważ odkąd pamiętam pasjonuje mnie ta dziedzina nauki. Dzięki niej rozumiem otaczający mnie świat i zachodzące w nim procesy.

 

IwKA Ciebie co najbardziej interesuje w geografii?

MK: Trudno powiedzieć, ponieważ jest wiele aspektów geografii, które mnie bardzo interesują, ciekawią mnie zależności społeczno-ekonomiczne w gospodarce surowcami, czy powiązania pomiędzy poszczególnymi gałęziami gospodarki. Jednak najbardziej interesujące wydają mi się zagadnienia związane z procesami geologicznymi i wynikającym z tego ukształtowaniem powierzchni terenu.

 

IwKCzy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś, na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

MK: Ze względu na moje różne zainteresowania nie miałem jasnych planów odnośnie studiów. Na początku wybrałem kierunek, który wydawał mi się perspektywiczny, jednak z czasem przeniosłem się na studia, które dotyczyły stricte moich zainteresowań. Interesowały mnie najlepsze uczelnie w Polsce.

 

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

MK: Moje przygotowania wyglądały różnie, w zależności od etapu olimpiady. Jednak przede wszystkim była to praca z mapą i zagłębianie się w najbardziej interesujące mnie zagadnienia. Oprócz tego regularnie powtarzałem podstawowy materiał.

 

IwKCo uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

MK: Myślę, że przede wszystkim ciężka praca i pasja. Bez tego nie dałbym rady na olimpiadzie. Warto dodać też cierpliwość, która była równie istotnym elementem mojego sukcesu.

 

IwKJakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

MK: Wydaje mi się, że jest to przede wszystkim brak systematycznej nauki i zbyt późne rozpoczęcie przygotowań. Warto też nabrać odpowiedniego dystansu do olimpiady, nadmierny stres na pewno nie pomoże w osiągnięciu sukcesu.

 

IwKPowiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Geograficznej?

MK: Wydaje mi się, że nie jest to najłatwiejsze zadanie. Gdyby było inaczej mielibyśmy więcej olimpijczyków z geografii. Olimpiada dotyka tak wielu zagadnień, że na pewno nie jest łatwo przygotować się samemu. Dlatego warto skorzystać z pomocy.

 

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

MK: Jak najbardziej, dzięki olimpiadzie opuszczam niektóre wykłady, ze świadomością, że już zdobyłem poruszaną na nich wiedzę. Dzięki temu mam więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań.

 

IwKNo dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza geografią?

Poza nauką bardzo lubię podróżować koleją, czy chodzić po górach. Te dwa zajęcia bardzo często wypełniają mój wolny czas.

 

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami? 

MK: Przede wszystkim świeże spojrzenie na naukę do olimpiady, podparte własnymi, sprawdzonymi metodami. Oprócz tego dzięki tej inicjatywie można zdobyć wiedzę z zakresu studiów.

 
IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do Olimpiady Geograficznej korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe? 

MK: Jest to możliwe z wykorzystaniem wszechstronnych programów do e-learningu, z których korzysta Indeks w Kieszeni. Sądzę, że wyobraźnia i pomysłowość prowadzących w kontekście realizowania kursu usprawnia uczenie się zdalnie. 

 
IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do Olimpiady sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym?

MK: Umożliwia to przyjazna atmosfera panująca na zajęciach, nie ma problemów z zadawaniem trudnych pytań, czy szukaniem rozwiązań nawet najtrudniejszych zadań, ponieważ wspólnymi siłami jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej.

 

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!

Grupa odnośnie Przygotowań do Olimpiady Geograficznej

Chcesz być ze wszystkim na bieżąco? Dołącz do grupy na Facebooku!

5/5 - (na podstawie 15 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl