Nowy rok szkolny niedawno się rozpoczął, jednak wszyscy, którzy planują start w olimpiadzie w nowym roku szkolnym, mogą myśleć już o jej pierwszym etapie. Eliminacje szkolne, choć nie należą do najtrudniejszych, to wciąż mogą okazać się dużym wyzwaniem. Wbrew pozorom to właśnie na nich odpada bardzo duża liczba osób. Jak właściwie wygląda Olimpiada Historyczna Juniorów na tym etapie?
Źródło: www.pixabay.com
Cały etap szkolny to tak naprawdę tylko jeden test. Liczący sobie jednak sporą liczbę zadań i wiążących się z nimi wyzwań. Znajdziesz w nim zróżnicowane formy sprawdzania wiedzy – od krótkich pytań testowych po bardziej rozbudowane wypowiedzi, w tym dłuższą formę pisemną.
Sama liczba zadań zmienia się co roku i może wynosić na przykład 23 albo 31. Stała jest jedynie liczba punktów, które można uzyskać za całość testu, bowiem zawsze jest ich pięćdziesiąt. Czterdzieści punktów można uzyskać za zadania zamknięte, a pozostałe dziesięć za dłuższą formę pisemną. Aby przejść do następnego etapu, należy zdobyć przynajmniej trzydzieści punktów i znaleźć się w pierwszej trójce wyników ze swojej szkoły. Na wypełnienie arkusza ma się dziewięćdziesiąt minut.
Jak już wspomnieliśmy, na etapie szkolnym zmierzysz się z różnorodnymi typami zadań. Najczęściej jednak są to różne wariacje wokół pracy nad jakimś źródłem – mapą, ilustracją, tekstem źródłowym itp. Wśród najpopularniejszych typów zadań znajduje się szeregowanie chronologii, wiązanie źródeł z wydarzeniami historycznymi oraz porównywanie źródeł ze sobą.
Największym wyzwaniem może okazać się dłuższa forma pisemna. Nie tylko jest wysoko punktowana, lecz także wymaga sporej wiedzy, elokwencji i umiejętności spójnego tworzenia wypowiedzi. Pisze się ją na jeden z sześciu podanych tematów – pięć dotyczy każdej z epok historii ogólnej, a szósty historii regionu.
Olimpiada Historyczna Juniorów na etapie szkolnym zazwyczaj ma miejsce w październiku. Na jej wyniki czeka się od kilku do kilkunastu dni.
Osoby, które przygotowują się do Olimpiady Historycznej dla Szkół Podstawowych bez pomocy Indeksu w Kieszeni, mogą poczuć się przytłoczone ilością materiału. Mogą nie wiedzieć, z czego dokładnie się uczyć, a co więcej, nie mogą liczyć na jakąkolwiek formę sprawdzenia swojej wiedzy.
W naszych kursach nie tylko otrzymasz dostęp do modułów z gotowymi porcjami materiału, lecz także do licznych kartkówek i testów, które wzorowane są na zadaniach z olimpiad, dzięki czemu można łatwo ocenić swoje przygotowania.
Co istotne, realizując kurs Indeksu w Kieszeni będziesz miał możliwość pisania wielu dłuższych form wypowiedzi w ramach prac domowych. Jest to olbrzymi zastrzyk doświadczenia, który pomoże Ci osiągnąć sukces w olimpiadzie.
Nie ma więc co czekać – zapraszamy do zapisania się na kurs Indeksu w Kieszeni dla Olimpiady Historycznej dla Szkół Podstawowych, aby osiągnąć z nami wspaniały wynik!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl