Olimpiada Przedsiębiorczości – wywiad z laureatem

Olimpiada Przedsiębiorczości – wywiad z laureatem

Olimpiada Przedsiębiorczości, wywiad z laureatem Janem Szafranem

Wywiad z laureatem Olimpiady Przedsiębiorczości

Dzisiaj rozmawiamy z Janem Szafranem, laureatem Olimpiady Przedsiębiorczości

Indeks w Kieszeni: Cześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Cześć! Naukami społecznymi interesowałem się już w dzieciństwie oglądając różne programy informacyjne. Jedną z nauk społecznych jest właśnie ekonomia, która najbardziej przypadła do gustu. Szczególnie polubiłem ją dzięki zajęciom z przedsiębiorczości w szkole.

IwKA Ciebie co najbardziej interesuje w ekonomii i przedsiębiorczości?

Najciekawszą rzeczą w ekonomii i przedsiębiorczości jest dla mnie to, że tłumaczą otaczający nas świat i występujące w nim zjawiska.

IwK: Czy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

Dość szybko zdecydowałem się w jakim kierunku chcę iść, bo podjąłem decyzję o pójściu w kierunku ekonomicznym na początku liceum. Co do konkretnej uczelni moja decyzja była pewnym procesem, który postępował podczas całego liceum, aż na koniec podjąłem ostateczną decyzją.

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

W 1 liceum poszedłem na 1 etap Olimpiady Przedsiębiorczości bez przygotowania, okazało się że przeszedłem. Zachęciło mnie to do zagłębienia się w temat, który bardzo mi się spodobał. Po miesiącu ciężkiej samodzielnej nauki odnalazłem Indeks w Kieszeni, który ułatwił mi drogę do sukcesów.

IwK: Co uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

Myślę, że o moim sukcesie zadecydowała przede wszystkim moja ambicja i zawziętość. Była oczywiście wiele innych czynników, które mi go ułatwiły jak całe materiały IwK czy wspierający mnie rodzice. Jednak kluczowe były pierwsze dwie przeze mnie wymienione rzeczy.

IwK: Jakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

Największym błędem jest uczenie się nie tego co trzeba. Osoby z doświadczeniem olimpijskim pomagają zoptymalizować proces nauki, aby był jak najbardziej efektywny.

IwK: Powiedz szczerze: trudno przygotować się do OWE lub OP?

Moim zdaniem nie jest to na pewno łatwe. Potrzeba jest wiele poświęcenia i zawziętości. Jednak przy nauce z IwK sprawa staje się o wiele prostsza, bo materiały pomagają w optymalny sposób wykorzystać czas jaki poświęcamy na naukę oraz w prosty sposób tłumaczą trudne rzeczy. 

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

Zdecydowanie tak, wiele rzeczy które przerobiłem już na olimpiadzie, uczę się obecnie od zera moi rówieśnicy, ja w tym czasie muszę tylko odświeżyć wiedzę, co jest o wiele prostszym procesem, od przyswajania jej od nowa.

IwK: No dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza ekonomią i przedsiębiorczością?

Interesuje się aktualnymi wydarzeniami na świecie, w polityce i nie tylko, a także bardzo lubię grać w piłkę nożną. 

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami?

Zyskują przede wszystkim kluczowe doświadczenie, bardzo dobre materiały i pomoc osób, które parę lat temu były na ich miejscu.

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe?

Dla mnie forma e-learningu jest najlepszą formą nauki. Można dzięki temu uczyć się w dowolnych godzinach, same prezentacje są napisane w bardzo prosty sposób, żeby każdy mógł je zrozumieć, a ewentualnie w przypadkach niejasności pojawiają się prowadzący, którzy służą pomocą.

IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do OWE i OP sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym?

Moim zdaniem wyselekcjonowane materiały i doświadczona kadra, która sama była na miejscu uczestników kursu to największe plusy kursu IwK. Dodatkowo e-learning umożliwia wielką elastyczność, która pomaga w nauce do olimpiad.

 IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!

4.5/5 - (na podstawie 61 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl