Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Olimpiada Statystyczna - refleksje

Olimpiada Statystyczna – refleksje


Kilka refleksji na temat Olimpiady Statystycznej


OS jest zazwyczaj traktowana po macoszemu lub po prostu nieznana w większości szkół. Większość woli się skupić na innych olimpiadach lub nie chce zagłębiać się w nową dziedzinę. Tymczasem pokrywa się ona z innymi przedmiotami w wielu miejscach, dzięki czemu przy stosunkowo niedużym nakładzie pracy i odpowiednim przygotowaniu można łatwo przytulić tytuł finalisty lub nawet laureata!

Co nas tak naprawdę na Olimpiadzie Statystycznej czeka?


Etap pierwszy składa się z około 30 pytań zamkniętych, na które należy odpowiedzieć w przeciągu 45 minut. Test rozwiązujemy przez internet, na szkolnym komputerze konkurując jedynie z naszymi szkolnymi kolegami. Do czynienia mamy z następującymi typami pytań:

Prawda/fałsz

Wielokrotna odpowiedź

Ułóż w kolejności

Zadania podzielone są na 3 części o różnych stopniach trudności. Przy remisie rozstrzygać będą punkty z części najtrudniejszej lub średniej.

Najlepsza trójka z każdej szkoły awansuje do okręgu gdzie zmierzy się z testem pisemnym, będącym trudniejszą wersją testu szkolnego wraz z trzema zadaniami otwartymi z matematyki. Na całość ma się 90 minut, a do etapu centralnego również awansują 3 najlepsze osoby oraz tzw. lucky losers, z najlepszymi wynikami w kraju.

Sam etap centralny dzieli się na 2 etapy, z czego pierwszy jest identyczny do szkolnego i również pisze się go przez internet. Dopiero najlepsza trzydziestka zostaje finalistami i jedzie do Warszawy walczyć o tytuł laureata w części otwartej. Są to zazwyczaj zadania wymagające prawdziwie kompleksowej wiedzy i znajomości skomplikowanych wzorów.

Na czym tracą uczestnicy, którzy nie uczą się w Indeksie w Kieszeni?


Największym problemem z OS jest to, że nie wiadomo od czego zacząć lub gdzie szukać wiedzy. Szansa, że w szkole znajdzie się nauczyciel posiadający odpowiednią wiedzę i skłonny poświęcić czas na przygotowanie ucznia jest nieduża o ile nie jest się uczniem odpowiedniego technikum. Przekopywanie się przez spis literatury będzie z pewnością bardzo wymagające, dlatego powstał nasz kurs e-learningowy, dzięki któremu uczeń będzie wiedział to co trzeba i zawsze będzie mógł spytać mentora o radę czy poprosić o dodatkowe wyjaśnienie danej kwestii.

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl