Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej – wywiad z laureatem

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej – wywiad z laureatem

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, wywiad z laureatem Dawidem Krzykawskim

Wywiad z laureatem Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Dzisiaj rozmawiamy z Dawidem Krzykawskim, dwukrotnym laureatem Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości.

Indeks w Kieszeni: Cześć! Dzięki, że zgodziłeś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina?

Dawid: Już w gimnazjum zainteresowały mnie nauki ekonomiczne i z czasem zauważyłem, że poznawanie ich sprawia mi przyjemność. Szukając możliwości rozwoju w tej dziedzinie natrafiłem na informacje o Olimpiadzie Przedsiębiorczości i Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Pomyślałem, że to może być świetna możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, więc zgłosiłem swój udział.

IwK: A Ciebie co najbardziej interesuje w ekonomii i przedsiębiorczości?

Myślę, że nauki ekonomiczne są tak interesujące, ponieważ dotyczą naszego codziennego życia i można z ich pomocą zrozumieć wiele zjawisk w otaczającym nas świecie.

IwK: Czy od początku miałeś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałeś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?

Na początku liceum nie byłem jeszcze pewien co do kierunku studiów, ale przypuszczałem, że wybiorę uczelnię ekonomiczną. W liceum fakultet ekonomiczny i sukcesy w olimpiadach utwierdziły mnie w tym przekonaniu.

IwK: A jak wyglądały twoje przygotowania do olimpiady?

Moje przygotowania rozpoczęły się od samodzielnego przekopywania się przez ogrom informacji ze świata ekonomii. Czytałem podręczniki do mikro- i makroekonomii oraz szukałem w internecie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Później odkryłem IwK, co pomogło mi na bardziej usystematyzowane podejście do przygotowań.

IwK: Co uważasz, że zadecydowało o tym, że odniosłeś sukces?

Myślę, że przede wszystkim odpowiednia strategia przygotowań do olimpiad. Wyznaczyłem sobie najistotniejsze partie materiału i skupiłem się przede wszystkim na ich dokładnym opanowaniu.

IwK: Jakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

W przypadku olimpiad ekonomicznych sukces zależy w dużej mierze od umiejętności wykorzystania posiadanych informacji w odpowiedni sposób.Wiele osób z ogromną wiedzą ekonomiczną nie osiąga sukcesu w olimpiadach przez brak wsparcia starszych olimpijczyków.

IwK: Powiedz szczerze: trudno przygotować się do OWE lub OP?

Myślę, że jeśli ktoś rzeczywiście interesuje się ekonomią, to przygotowania do OWE i OP nie będą szczególnie trudne. Oczywiście w ostatnich tygodniach przed kolejnymi etapami trzeba się przyłożyć do nauki i przygotować na pewne wyrzeczenia, jednak z odpowiednim podejściem, nie będzie to dużym problemem

IwK: Czy wiedza zdobyta na olimpiadzie przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?

Olimpiady ekonomiczne bazują w dużej mierze na podręcznikach akademickich, więc ta wiedza z pewnością przyda mi się zarówno na studiach, jak i w pracy.

IwK: No dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza ekonomią i przedsiębiorczością?

Interesuję się psychologią. Lubię czytać o mechanizmach rządzących ludzkim zachowaniem oraz ich wpływem na nas.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami?

Przede wszystkim wsparcie doświadczonych olimpijczyków oraz materiały zawierające wiedzę niezbędną do osiągnięcia sukcesu w olimpiadach. Laureaci konkursów wiedzą na czym się skupić w przygotowaniach i mogą przekazać kursantom niezbędne do zwycięstwa porady.

IwK: Nie ukrywajmy, nauka do olimpiady to sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Co takiego w kursie Indeksu w Kieszeni do OWE i OP sprawia, że nauka staje się łączeniem przyjemnego z pożytecznym?

Myślę, że nauki ekonomiczne są bardzo ciekawe i jeśli są nauczane w odpowiedni sposób, ich poznawanie staje się przyjemnością. Uporządkowane materiały i wsparcie doświadczonych nauczycieli są bezcennym wsparciem w nauce.

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!
4.8/5 - (na podstawie 42 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl