19. edycja Olimpiady Matematycznej Juniorów dobiegła końca. Jest to więc dobry moment na krótkie podsumowanie tegorocznych zmagań. Jeżeli Ty również zamierzasz spróbować swoich sił w przyszłorocznej edycji, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą kursów!
Do zawodów pierwszego stopnia 19. edycji Olimpiady Matematycznej Juniorów przystąpiło 6277 uczniów z 963 szkół podstawowych. Zawody te składały się z dwóch części: testowej, która odbyła się 28 września 2023 r., oraz korespondencyjnej, trwającej od 1 września do 16 października 2023 r. W części testowej wzięło udział 6193 uczniów, natomiast w części korespondencyjnej 2394 uczniów. W porównaniu do poprzedniego roku, liczba uczestników spadła o 25%, co związane było z mniejszą liczbą uczniów klas ósmych.
Źródło: www.pexels.com
Do drugiego etapu, który odbył się 13 stycznia 2024 r., zakwalifikowano 1307 uczniów z 669 szkół podstawowych, z czego ostatecznie przystąpiło do niego 1198 uczniów. Każdy kursant Indeksu w Kieszeni, który przerobił co najmniej pierwsze trzy moduły przygotowawcze, doszedł do tego etapu. Uczestnicy rozwiązywali pięć zadań otwartych w ciągu 180 minut. Tematyka zadań była dość standardowa. Uczestnicy musieli rozwiązać dwa zadania z geometrii, jedno z teorii liczb oraz jedno zadanie algebraiczne. W kursie Indeksu stawiamy duży nacisk na geometrię, zwłaszcza w pierwszych modułach, ponieważ to właśnie geometria najbardziej poziomuje Olimpijczyków. Uczeń, który nie umie geometrii nie osiągnąłby więcej niż 18 punktów, a więc nie mógłby dostać się do finału. Z kolei sprawny geometrycznie uczeń, który zrobi oba zadania, bez problemu powinien wywalczyć jeszcze pozostałe 7 punktów, chociażby z najprostszego zadania pierwszego.
Po drugim etapie, do zawodów trzeciego stopnia zakwalifikowało się 120 uczniów z 91 szkół podstawowych. Próg kwalifikacyjny wyniósł 19 punktów. Zawody finałowe odbyły się 16 marca 2024 r. na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W ich trakcie uczestnicy mieli 180 minut na rozwiązanie 5 zadań otwartych. Rozkład zadań znów nie był zaskoczeniem – ponownie dwa zadania z geometrii i po jednym z pozostałych działów.
Źródło: www.pexels.com
Komitet Główny Olimpiady Matematycznej Juniorów przyznał 56 tytułów laureata I, II i III stopnia oraz 64 tytuły finalisty. Tym lepszym przyznano stypendia motywacyjne w ramach programu „Mistrzowie Matematyki” Fundacji mBanku. Najlepsi laureaci zostali zaproszeni na dwa Obozy Naukowe Olimpiady Matematycznej Juniorów oraz do reprezentowania Polski na XII Czesko-Polsko-Słowackich Zawodach Matematycznych Juniorów. Ty również chcesz dołączyć do grona laureatów? Nie czekaj dłużej i już dziś zapisz się na nasz kurs!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl