Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Jak wyglądała 50. edycja Olimpiady Geograficznej?

Podsumowanie 50. edycji Olimpiady Geograficznej

50. edycja Olimpiady Geograficznej była z pewnością wyjątkowa, gdyż konkurs obchodził swój jubileusz. Miłośnicy geografii już po raz pięćdziesiąty mieli szansę zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez Polskie Towarzystwo Geograficzne. Czy z tej okazji Olimpiada różniła się znacząco od poprzednich edycji? Czy organizator zaskoczył czymś uczniów? 

Olimpiada Geograficzna kładzie nacisk na nieco inne zagadnienia niż matura, a mianowicie dużo większe znaczenie ma znajomość mapy Polski, Europy czy świata niż sama wiedza o procesach i myślenie przyczynowo-skutkowe, premiowane na egzaminie dojrzałości. Organizatorzy Olimpiady wychodzą z założenia, że teoretyczne zagadnienia dotyczące geografii fizycznej, jak i społeczno-ekonomicznej są znane uczestnikom, wobec tego zadania olimpijskie polegają raczej na tym, by przedstawili oni miejsca, gdzie dane zjawiska zachodzą i w jaki sposób się objawiają.


Czym zaskoczyła 50. edycja Olimpiady Geograficznej?

Źródło: pl.freepik.com


50. edycja Olimpiady Geograficznej: etap szkolny


Przeanalizujmy jednak chronologiczne kolejne etapy. Najpierw uczestnicy musieli się zmierzyć z napisaniem pracy badawczej na jeden spośród czterech tematów zaproponowanych przez organizatorów. Tegoroczne zagadnienia mogą uchodzić za przyjazne dla uczestników oraz interesujące poznawczo:

  • Temat A: możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii w wybranej gminie;
  • Temat B: współczesne procesy depopulacji oraz ich oddziaływanie na środowisko geograficzne w wybranej gminie;
  • Temat C: koncepcja rozwoju transportu rowerowego w wybranej gminie;
  • Temat D: projekt jednodniowej wycieczki dotyczącej dziedzictwa kulturowego.

Zwraca uwagę to, że pierwszy raz od dłuższego czasu nie było żadnego tematu ściśle związanego z geografią fizyczną (np. geologią czy hydrosferą). Jak wynikało ze statystyk, w poprzednich latach propozycje te były wybierane najrzadziej. Zrezygnowanie z nich mogło mieć na celu zachęcenie jak największej liczby uczestników do udziału z racji jubileuszu.


Etap okręgowy i centralny


Następnie na etapach okręgowym i centralnym uczestnicy muszą zmierzyć się z testem pisemnym i etapem ustnym, który polega na przedstawieniu krótkiego, około pięciominutowego, referatu na wylosowany temat, oraz wzięciu udziału w quizie multimedialnym. Niestety, tematy oraz pytania z quizu nie są jawne, a więc trudno jest ocenić ich poziom trudności. Skupimy się w związku z tym na analizie części pisemnej, z którego to zadaniami można zapoznać się samodzielnie, gdyż są one dostępne do wglądu na stronie internetowej Olimpiady.

Tegoroczna Olimpiada raczej nie odbiegała poziomem trudności od poprzednich edycji. Tak samo jak co roku zadania skupiały się głównie na znajomości mapy, statystyki oraz bieżących wydarzeń (tak jak jest to wymienione w informatorze Olimpiady).  Dotyczy to zarówno etapu pisemnego okręgowego, jak i centralnego. 

Ponadto, tak jak w zeszłych latach, wachlarz zagadnień, które poruszono na etapie pisemnym, był bardzo szeroki. Na etapie okręgowym nie zabrakło zadań dotyczących: odwzorowań terenu na mapie, astronomii, znajomości rzek Polski czy wiedzy na temat demografii i wskaźników gospodarczych.


Czy 50. edycja Olimpiady Geograficznej zaskoczyła?

 Źródło: pl.freepik.com


Przygotowanie do Olimpiady Geograficznej z Indeksem w Kieszeni


Mimo tej różnorodności udało się nam zawrzeć w kursie Indeksu w Kieszeni odpowiedzi na nawet najbardziej szczegółowe pytania organizatorów, takie jak choćby pytanie dotyczące procesu gentryfikacji z podejścia trzeciego na etapie okręgowym. Nie umknęło nam też pytanie z etapu centralnego o nazwę wulkanu na Islandii, który, doprowadziwszy w 2010 do powstania chmury pyłów wulkanicznych, spowodował całkowite lub częściowe zamknięcie przestrzeni powietrznej niemal we wszystkich krajach Europy. Chodziło o obiekt o jakże niełatwej nazwie Eyjafjallajökull.


Zauważalne trendy


Ciekawym trendem jest coraz częstsze występowanie zadań z załącznikiem w postaci zdjęć satelitarnych. Prawdopodobnie ma na to wpływ współpraca między PTG a firmą Esri, która to profesjonalnie zajmuje się GIS. Wobec tego można spodziewać się utrzymania tego trendu w najbliższych latach. Stąd też w ramach naszego kursu uwzględniamy zadania tego typu, co pozwoli z pewnością na odpowiednie przygotowanie do wskazanych wyzwań. 

Ponadto można zauważyć coraz więcej zadań dotyczących problematyki demografii i wskaźników gospodarczych. Przybierają one zwykle następujący kształt: porównaj, czy kraj A będzie miał wyższy/niższy współczynnik od kraju B. Tego typu zadania, ćwiczące znajomość statystyki, również pojawiają się w ramach kursu olimpijskiego, przez co kursanci bez problemu będą mogli je opanować i zachować pewność siebie w trakcie testu.


50. edycja Olimpiady Geograficznej: podsumowanie


Przygotowanie do Olimpiady Geograficznej to nie lada wysiłek. Wymaga przede wszystkim poświęcenia czasu oraz dysponowania silną motywacją. Niestety, zakres materiału jest bardzo szeroki, a organizatorzy co roku zaskakują, dlatego kluczem do sukcesu jest skupienie się na najważniejszych zagadnieniach, które mogą wystarczyć, by osiągnąć wymarzony sukces. 

W ramach kursu do Olimpiady Geograficznej nasi podopieczni otrzymują bazę prezentacji wyczerpująco omawiających zagadnienia dotyczące konkursu, liczne karty pracy, oddające typy zadań tam występujących, oraz mogą liczyć na kontakt z prowadzącym, który odpowie na nurtujące pytania i udzieli wskazówek w czasie pisania pracy na pierwszy etap. Jeśli marzysz o sukcesie na Olimpiadzie Geograficznej, zapisz się już dziś! 

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl