Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

53. edycja Olimpiady Biologicznej - co musisz wiedzieć?

Podsumowanie 53. edycji Olimpiady Biologicznej

Końca dobiegła 53. edycja Olimpiady Biologicznej. Wzięła w niej udział rekordowa liczba uczestników, bo aż 1941! Ostatecznie 83 osoby z nich osiągnęły sukces w etapie centralnym. W tej edycji nie mieliśmy do czynienia z żadną większą zmianą w regulaminie, za to na arkuszach znalazło się wiele zadań typowych. Świadczy to o kierunku, w którym podąża Olimpiada oraz jest dobrą wskazówką dla następnych pokoleń Olimpijczyków. Jeżeli chcesz wziąć udział w Olimpiadzie Biologicznej będąc doskonale przygotowanym, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą kursów!


53. edycja Olimpiady Biologicznej - najważniejsze zagadnienia

Źródło: www.pexels.com


53. edycja Olimpiady Biologicznej – etap szkolny


Na etapie szkolnym 53. edycji dominowały zadania z zakresu biochemii i genetyki. Pierwsze zadania na arkuszu stanowiły niejako kopię z poprzednich edycji, co może sugerować, że są to zagadnienia mocno selekcjonujące uczestników. Umiejętność analizy budowy związku chemicznego jest jak widać bardzo dobrą zdolnością różnicującą. Umiejętność ta dobrze informuje o poziomie wiedzy posiadanej przez danego ucznia. Z tego też powodu w przyszłych edycjach należy spodziewać się podobnego rodzaju zadań. Na etapie szkolnym pojawiło się także wiele zagadnień z botaniki, natomiast pojedyncze zadania pojawiły się z zoologii i fizjologii zwierząt. Botanika to dział, który niestety ma bardzo mało sympatyków wśród licealistów. W związku z tym, zadania z zakresu biologii roślin stanowią nierzadko wyzwanie. Finalnie jednak zadania z zakresu biochemii i botaniki nie sprawiły uczestnikom aż tak dużych problemów. Pokazuje to próg kwalifikacyjny do etapu okręgowego, ponieważ etap szkolny poszedł w tym roku porównywalnie do zeszłych lat.


Etap okręgowy


Etap okręgowy w porównaniu do etapu szkolnego był w tej edycji nie lada wyzwaniem. Biorąc pod uwagę próg kwalifikacji do finału był to jeden z najtrudniejszych arkuszy. Jednak same zadania, jakie przygotował komitet nie były zbytnio skomplikowane, ale wymagały za to bardzo dobrych zdolności interpretacji wyników.  Podczas tej części Olimpiady, tak samo jak na etapie szkolnym, pojawiły się zadania związane z analizą budowy związków chemicznych. Oprócz nich było także sporo zadań obliczeniowych, które w arkuszach pojawiają się z roku na rok coraz częściej.


Jak wyglądała 53. edycja Olimpiady Biologicznej?

Źródło: www.pexels.com


Etap centralny


Podczas etapu centralnego na uczestników czekały cztery wymagające pracownie. Najtrudniejszą jak zwykle okazała się bioinformatyka – nawet pomimo anulowania najbardziej wymagającej części. Pracownia ta ma największy zakres materiału do opanowania i zawsze jest w stanie czymś zaskoczyć. Widać to już od wielu lat, a 53. edycja Olimpiady Biologicznej również to potwierdza. W pracowni zoologicznej uczestnicy mieli za zadanie wykonać sekcję krabów, a na biochemii przeprowadzić i zinterpretować chromatografię cienkowarstwową. W pracowni botanicznej, bez większego zaskoczenia, pojawiło się zadanie polegające na narysowaniu preparatów mikroskopowych. Od trzech edycji zadanie to pojawia się na finale i zawsze stanowi nie lada wyzwanie. Bez wątpienia jest to wskazówka, na co zwrócić uwagę w trakcie przygotowań do kolejnej edycji Olimpiady.


53. edycja Olimpiady Biologicznej – podsumowanie


Wraz z całym zespołem Indeksu w Kieszeni intensywnie przepracowaliśmy ten rok i bacznie przyglądaliśmy się zagadnieniom poruszanym w arkuszach. W tym roku przeprowadzany przez nas kurs przechodzi znaczną modernizację. Obejmuje ona rozszerzanie zadań, nagrywanie nowych materiałów wideo oraz dopracowywanie prezentacji. Dzięki tym zmianom, każdy z kursantów w trakcie przygotowań będzie mógł przerobić ponad tysiąc zadań typu olimpijskiego. Co więcej, pytania zostały podzielone względem poziomu trudności, co umożliwia uczestnikom przygotowanie się do I i II etapu na odrębnych, zupełnie innych zadaniach.

Kolejną zmianą planowaną na ten rok jest przygotowanie kursu do bioinformatyki. Dzięki temu uczniowie będą mogli kompleksowo przygotować się także do pracy w pracowniach podczas etapu centralnego. Kurs do Olimpiady Biologicznej Indeksu w Kieszeni jest w tym momencie najbardziej kompletnym zbiorem zagadnień i zadań umożliwiającym zdobycie przepustki na najlepsze uczelnie w kraju. Jeżeli Ty również marzysz o sukcesie w Olimpiadzie Biologicznej, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl