Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Jak wyglądała 8. edycja Olimpiady Statystycznej?

Podsumowanie 8. edycji Olimpiady Statystycznej

8. edycja Olimpiady Statystycznej już za nami, więc pora na jej krótkie podsumowanie. Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczny format Olimpiady pozostał niezmieniony. W przyszłym roku również nie spodziewamy się żadnych zmian pod tym względem. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w następnej edycji Olimpiady Statystycznej, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą kursów!


Etap szkolny


Etap szkolny odbył się 8 listopada 2023 roku we wszystkich szkołach jednocześnie. Warto zaznaczyć, że zawsze odbywa się on w listopadzie. Przed testem uczestnicy muszą pamiętać o przygotowaniu swojego loginu i hasła, które otrzymują przy zgłoszeniu. Test online rozpoczął się o godzinie 11:00 i trwał 60 minut. Wszystkie niezbędne, praktyczne wskazówki co do testu znajdziesz na stronie Indeksu w Kieszeni oraz uzyskasz od Prowadzącego kursu e-learningowego. Nauczyciel jest dostępny do Waszej dyspozycji podczas całego czasu jego trwania.


8. edycja Olimpiady Statystycznej - wszystko, co musisz wiedzieć!

Źródło: www.pexels.com


8. edycja Olimpiady Statystycznej – etap okręgowy i centralny


Etap okręgowy miał miejsce 12 grudnia 2023 roku w wyznaczonych przez Komitety Okręgowe lokalizacjach. Podobnie jak w poprzednich latach, odbył się on około miesiąc po etapie szkolnym. Test online również rozpoczął się o godzinie 11:00, ale tym razem trwał 90 minut. Komputery były zapewnione na miejscu.

Etap centralny składał się z dwóch części. Pierwsza część odbyła się 28 lutego 2024 roku w siedzibach Komitetów Okręgowych lub innych wyznaczonych do tego celu miejscach. Test online trwał 75 minut i rozpoczął się o godzinie 11:00. Druga część etapu centralnego miała miejsce 13 marca 2024 r. w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego. Test pisemny, polegający na rozwiązaniu trzech zadań otwartych, również trwał 75 minut i rozpoczął się o godzinie 11:00. Wyniki indywidualne były dostępne około godziny 14:30, a następnie uczestnicy mieli 15 minut na zgłoszenie odwołania.


Co wyróżniło tegoroczną edycję Olimpiady Statystycznej?


Na etapie szkolnym, podobnie jak w poprzednich latach, zauważono stopniowy wzrost trudności zadań obliczeniowych w porównaniu do wcześniejszych edycji. Pojawiło się na nim nawet zagadnienie związane ze współczynnikiem korelacji Pearsona oraz Spearmana. Na szczęście nasz kurs pokrywa nawet tak złożone zagadnienia, kiedyś wykraczające poza etap szkolny Olimpiady. Podobnie jak na etapie szkolnym, trudność zadań w części pierwszej etapu okręgowego wzrosła. W przypadku części drugiej powtórzyła się tendencja z poprzednich edycji, gdzie poszczególne podpunkty zadań były punktowane w różny sposób. Podkreśla to wagę dokładnego rozwiązywania zadań obliczeniowych. Wskazówki praktyczne dotyczące rozwiązywania zadań poruszamy na kursie e-learningowym Indeksu w Kieszeni. W części pierwszej etapu centralnego odnotowano istotny wzrost poziomu trudności w porównaniu z poprzednimi latami. Objawiało się to znacznym, kilkupunktowym obniżeniem progu w stosunku do poprzednich lat.


8. edycja Olimpiady Statystycznej - główne zagadnienia

Źródło: www.pexels.com


Czego można spodziewać się w następnej edycji Olimpiady?


1. Nie przewiduje się istotnych zmian w strukturze Olimpiady (liczba etapów, czas trwania).
2. Prawdopodobnie na etapie szkolnym pojawią się bardziej złożone zagadnienia, takie jak schemat Bernouliego czy współczynniki korelacji.
3. Nacisk będzie kładziony na część B etapu okręgowego. Zadania warte są tam 15 punktów, więc warto zwrócić większą uwagę na część obliczeniową.
4. Na etapie centralnym nie przewiduje się większych zmian w porównaniu z poprzednimi latami.
5. Zakres zagadnień wymaganych na Olimpiadzie pozostanie niezmieniony.


8. edycja Olimpiady Statystycznej – podsumowanie


Zespół Indeksu w Kieszeni nieustanie pracuje nad udoskonalaniem wszelkich materiałów przygotowujących kursantów do udziału w Olimpiadzie. W związku z tym, wprowadzane zmiany mają za zadanie dostosować przekazywaną wiedzę do zmieniających się wymogów konkursu. Do kursu wprowadziliśmy dodatkowe testy obliczeniowe zawierające zadania zamknięte, odpowiednio dostosowane do wytycznych Olimpiady. W materiałach uwzględnione są również złożone zagadnienia, takie jak: współczynniki korelacji, współczynniki asymetrii oraz zmienna losowa – przygotowujące już do etapu szkolnego, zgodnie z prawidłowościami Olimpiady. Uczniom przekazany został również nowy rodzaj zadań. Są to zadania otwarte, które w każdej chwili można skonsultować z Prowadzącym kursu e-learningowego. Chcesz wziąć udział w Olimpiadzie Statystycznej i być do niej kompleksowo przygotowany? Nie czekaj dłużej i już dziś zapoznaj się z naszą ofertą kursu!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl