Egzamin ósmoklasisty – porady dla zdających

Egzamin ósmoklasisty – porady dla zdających

Egzamin ósmoklasisty to dla większości uczniów sytuacja zupełnie nowa. Po raz pierwszy muszą wykazać się wiedzą z całego etapu edukacyjnego, liczącego sobie aż osiem lat, a od uzyskanego przez nich wyniku w dużej mierze zależy szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Co zrobić, żeby przez tych parę dni stanąć na wysokości zadania? Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady dla zdających!  


Porady dla zdających – ostatnie dni przed egzaminem

Kilka ostatnich dni przed egzaminem to najczęściej dla uczniów newralgiczny moment. To wtedy bardzo często okazuje się, że nie opanowałeś jeszcze dostatecznie dobrze jakiegoś zagadnienia, o czymś zapomniałeś, czego nie przećwiczyłeś dostatecznie wiele razy…


Za wszelką cenę powinieneś unikać wpadania w panikę! Powtarzaj sobie, że przygotowywałeś się rzetelnie nie tylko przez ostatni rok, ale również przez cały okres nauki w szkole podstawowej. Pamiętaj też, że na egzaminie nie może się pojawić nic, o czym nie mówiłbyś na lekcjach w szkole – nawet więc jeśli nie pamiętasz czegoś dokładnie, to istnieje szansa, że udzielisz poprawnej odpowiedzi dzięki swojej inteligencji.

Badania prowadzone nad ludzkim mózgiem pokazują, że skuteczne opanowanie danego zagadnienia wymaga czasu oraz powtarzania materiału, jak również lokowania go w kontekście nabytej jak dotąd wiedzy.


Nie powinieneś też przeciążać swojego organizmu w tym czasie. Nie ucz się od rana do nocy, ponieważ przemęczenie, w połączeniu ze stresem, może podziałać wyłącznie na Twoją niekorzyść! Znajdź czas na odetchnięcie świeżym powietrzem, spacer, odrobinę relaksu – wszystko to sprzyja oczyszczeniu umysłu.


Jak przygotować się do egzaminu 8-klasisy?

Źródło: www.pixabay.com


Formułując porady dla zdających egzamin ósmoklasisty, nie można pominąć dnia, w którym przystępujesz do sprawdzianu. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest pamiętanie o rzeczach prozaicznych, które jednak w atmosferze stresu mogą Ci łatwo umknąć.


Dzień egzaminu absolutnie nie nadaje się do tego, aby powtarzać materiał ani tym bardziej uczyć się czegoś nowego! Przygotowywania powinieneś zakończyć co najmniej na dzień przed egzaminem. Najlepiej wieczorem schować głęboko wszystkie książki i zeszyty i pozostawić przy sobie tylko to, co pozwoli się Tobie odprężyć.

Ważna jest odpowiednia dawka snu – zazwyczaj wynosi ona od ośmiu do dziesięciu godzin, choć może się różnić w indywidualnych przypadkach. Pójdź spać o takiej porze, abyś bez problemu mógł przespać tyle czasu, ile potrzebujesz zazwyczaj do regeneracji sił.


W dniu egzaminu zaplanuj wstawanie o takiej godzinie, abyś nie miał ani za mało, ani zbyt wiele czasu. W pierwszym przypadku zestresujesz się tym, że nie zdążysz, w drugim zaś będziesz mieć zbyt dużo czasu na roztrząsanie, czy zrobiłeś wszystko tak, jak powinieneś, i czy nie pominąłeś niczego przy powtarzaniu materiału.

Istotnym punktem planu egzaminacyjnego poranka jest śniadanie. Powinieneś je zjeść, jeśli tylko jesteś w stanie. Nie powinno być zbyt małe, aby w trakcie pisania nie rozpraszał Cię głód, ani też zbyt duże, abyś nie czuł się ociężały i senny.


Zastanów się też nad tym, z jak dużym wyprzedzeniem warto pojawić się w szkole. Nie przyjeżdżaj na ostatnią chwilę, bo ryzykujesz wówczas niewpuszczenie na salę egzaminacyjną i konieczność pisania w drugim terminie. Nie warto też jednak być znacznie wcześniej, ponieważ wówczas łatwo trafić na grono koleżanek i kolegów snujących przewidywania co do egzaminu i stresujących w ten sposób siebie nawzajem.


Można też wskazać istotne rady dla zdających, dotyczące już samego pisania egzaminu. Przede wszystkim dbaj o odpowiednie gospodarowanie czasem. Jeśli jakieś zadanie wydaje się trudne, nie roztrząsaj go w nieskończoność, lecz idź dalej i rozwiązuj łatwiejsze. Do tych, przy których nie byłeś pewny poprawnej odpowiedzi, wróć na koniec, jeśli zostanie Ci jeszcze czas.

Pamiętaj, że na egzaminie nie możesz otrzymać punktów ujemnych za niepoprawne odpowiedzi. Oznacza to, że warto rozwiązać wszystkie zadania, nawet jeśli swoje rozstrzygnięcia uważasz za bezsensowne. Być może szczęśliwym trafem okażą się poprawne – a nawet jeśli nie, to i tak nic nie tracisz.

Staraj się zachować porządek na swoim arkuszu – notatki umieszczaj przede wszystkim w brudnopisie. Właściwa część arkusza powinna być wypełniona na tyle czytelnie, aby egzaminator nie miał wątpliwości co do udzielonych przez Ciebie odpowiedzi.


Po wyjściu z sali egzaminacyjnej najlepiej jest jak najprędzej o wszystkim zapomnieć. Porównywanie swoich odpowiedzi z kolegami i koleżankami, dyskutowanie o poziomie trudności nie ma najmniejszego sensu, bo i tak już niczego nie zmieni. Lepiej jest zająć się czymś przyjemniejszym!

Jeżeli kolejnego dnia zdajesz następny egzamin, pozostały czas najlepiej poświęcić na relaks i regenerację sił. Jeśli jest to absolutnie niezbędne, to możesz też sobie pozwolić na niezbędne powtórki.


Co musisz wiedzieć o przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty?

Źródło: www.pixabay.com


Egzamin ósmoklasisty to ważne, a zarazem trudne doświadczenie dla większości uczniów. Stąd też warto pamiętać o tym, że istnieją porady dla zdających, które mogą się okazać przydatne w ostatnich dniach przed sprawdzianem, jak również w trakcie pisania i tuż po nim.

W ostatnich dniach nie warto poświęcać zbyt wiele wysiłku na nabywanie nowych wiedzy i umiejętności. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak robić to dobrze, warto sięgnąć do naszych wpisów dotyczących języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.


Nie zwlekaj! Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

5/5 - (na podstawie 13 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl