Wywiad z Prowadzącą kursu do Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów

Dzisiaj rozmawiamy z Prowadzącą kursu przygotowującego do Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów, Emilią Gwóźdź.


Indeks w KieszeniCześć! Dzięki, że zgodziłaś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z olimpiadą? Dlaczego właśnie ta dziedzina? Co najbardziej Cię interesuje w języku angielskim?

Emilia Gwóźdź – Język angielski jest bardzo przydatny, szczególnie gdy, poza nim zna się tylko polski. Poza tym uwielbiam czytać, a znając angielski można przeczytać zdecydowanie więcej książek w oryginale i nie trzeba czekać aż wyjdzie polska wersja. 

IwKCzy od początku miałaś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałaś, na jaką uczelnię chcesz się wybrać? Czy może startując w olimpiadzie na etapie szkoły podstawowej/gimnazjum jeszcze nie planowałaś tak daleko w przyszłość?

EG – Będąc w szkole podstawowej nie miałam pojęcia co chcę studiować. Myślę, że większość osób nie wie. Nabyte umiejętności zdecydowanie dały mi większe pole manewru przy wyborze studiów.

IwKJakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się do olimpiady bez wsparcia ze strony starszych kolegów i koleżanek?

EG – Bez wsparcia ciężko jest się domyślić, jak się przygotować. Na jakie rzeczy warto poświęcić czas, a na jakie niekoniecznie. Ciężko się domyślić czego się spodziewać w części ustnej, gdy nie zna się nikogo, kto już startował w olimpiadzie.

IwKPowiedz szczerze: trudno przygotować się do Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów?

EG – Wszystkie Olimpiady, nawet na etapie podstawówki, są trudne. Z założenia wykraczają za podstawę programową. Mimo to, dzięki rzetelnym przygotowaniom, można osiągnąć w niej sukces. 

IwK: Czy uważasz, że wiedza zdobyta na olimpiadzie może przydać się w karierze zawodowej, albo dalszej nauce?

EG – Znajomość języków obcych, w tym angielskiego, przydaje się w prawie każdej dziedzinie życia. Daje większy wybór w uniwersytetach i pomaga się na nie dostać. Pracodawcy też bardzo cenią pracowników, którzy znają ten język.

IwKNo dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza językiem angielskim?

EG – Poza angielskim uczę się jeszcze niemieckiego i francuskiego. A z innych zainteresowań to, jak już zapewne zauważyłeś, uwielbiam czytać. W szczególności fantasy. Poza tym gram w brydża sportowego, interesuję się polityką i ekonomią, i uwielbiam podróżować.

IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni ucząc się wspólnie z laureatami? 

EG – Uczniowie Indeksu otrzymują potrzebne informacje w przystępnej formie. Poza tym, prowadzący nadaje przygotowaniom odpowiednie tempo i można mu w każdej chwili zadać pytania. 

IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe? 

EG – E-learning ma wiele zalet. Materiały można przerabiać swoim tempem i w dowolnym momencie. Ponadto, nie trzeba czekać do kolejnego spotkania z nauczycielem, żeby zadać swoje pytania, ani marnować czas na dojazd na zajęcia. 

IwK: Dzięki za wywiad! Powodzenia na studiach i w kształceniu kolejnych roczników olimpijczyków!