Od początku roku szkolnego 2024/2025 obowiązuje nowa podstawa programowa z matematyki. Zmiany na maturze z matematyki 2025 w dużej części dotyczą przesunięć zagadnień z poziomu podstawowego do rozszerzonego. Nowa podstawa programowa jest odchudzona w stosunku do poprzednich wymagań, jednak znajdziemy w niej również kilka nowości.
Źródło: www.pexels.com
Pierwszą zmianą jest to, że uczniowie zdający egzamin na poziomie podstawowym nie będą podlegali ocenie znajomości zagadnień związanych z wielomianami: dzielenia, rozkładania i znajdowania pierwiastków. Kwestie te zostały w całości przesunięte do zakresu rozszerzonego.
Z poziomu podstawowego przeniesiono również na poziom rozszerzony wymagania związane z rozwiązaniami układów równań, gdzie jedno z równań jest liniowe, a drugie kwadratowe. Jeśli chodzi o temat funkcji, to pojawiło się kilka dodatkowych zmian. Na maturze podstawowej nie będzie wymagane przekształcenie funkcji związane z odbijaniem wykresu funkcji względem osi OX lub osi OY. Natomiast uczniowie od tego roku będą musieli znać funkcję a/x. Natomiast na poziomie rozszerzonym nie będzie wymagana znajomość przekształcenia f(x) = | f(x) |.
Kolejne zmiany dotyczą trygonometrii. Z podstawy programowej wykasowane zostało wymaganie związane ze znajdowaniem przybliżonej wartości funkcji trygonometrycznych, korzystając z tablic lub kalkulatora, a także przybliżonej wartości kąta, jeśli dana jest wartość funkcji trygonometrycznej. W zakresie rozszerzonym również pojawiła się ważna zmiana: w nowej podstawie programowej nie występują nierówności trygonometryczne!
W kolejnym dziale, czyli planimetrii, znalazła się tylko jedna zmiana na poziomie rozszerzonym. Wykreślono z niego znajomość twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Talesa.
Geometria analityczna jest kolejnym tematem, w którym znajdziemy przesunięcie wymagań z poziomu podstawowego na rozszerzony. Od tego roku tylko na poziomie rozszerzonym trzeba będzie dysponować umiejętnością znajdowania punktów wspólnych okręgu i prostej lub dwóch okręgów. Ponadto na tym poziomie pojawiło się nowe wymaganie. Jest to wyznaczanie równania prostej prostopadłej do zadanej prostej i prostej stycznej do zadanego okręgu.
Kolejny rozdział, stereometria, oznacza kolejne przesunięcia wymagań, ale i nowość! Na poziomie podstawowym nie będzie wymagana znajomość przekrojów prostopadłościanów, jednak pojawia się wymaganie związane ze znajomością kąta dwuściennego.
Na poziomie podstawowym w podstawie programowej zostały tylko: model klasyczny prawdopodobieństwa oraz znajomość średniej arytmetycznej, ważonej, a także mediany i dominanty. Usunięto wymagania związane z obliczaniem odchylenia standardowego oraz wartości oczekiwanej.
Ostatnia zmiana występuje na poziomie rozszerzonym w dziale związanym z rachunkiem różniczkowym. Uczeń poza umiejętnością stosowania własności Darboux do uzasadniania istnienia miejsca zerowego funkcji będzie musiał również umieć wykorzystać ją do znajdowania przybliżonej wartości miejsca zerowego.
Źródło: www.pexels.com
To już wszystkie modyfikacje, które pojawiły się w nowej podstawie programowej. Jak widać, sporo tematów zostało przeniesionych z poziomu podstawowego na rozszerzony! Największe zmiany, które, jak się zdaje, będą mocno zauważalne w arkuszach maturalnych, dotyczą przekształceń funkcji oraz wielomianów.
Na poziomie rozszerzonym oczywiście uczeń musiał znać cały zakres podstawowy oraz dodatkowe zagadnienia. W związku z tym, przesunięcia te nie wpływają mocno na uczniów. Jednak wprowadzone w bieżącym roku uszczuplenie treści programowych upraszcza też przygotowanie do matury rozszerzonej. Najistotniejszą zmianą wydaje się skasowanie wymagania związanego z nierównościami trygonometrycznymi, które nieraz sprawiały uczniom wiele problemów w ostatnich latach!
W przygotowaniach do egzaminu z matematyki pomoże Ci kurs maturalny organizowany przez Indeks w Kieszeni! W pełni dostosowany do wszelkich zmian w podstawie programowej.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl