Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

matura z matematyki

Matura z matematyki – co dalej, jakie studia wybrać?

Jeśli Twoim wyborem jest matura z matematyki rozszerzonej, to masz naprawdę prawie nieograniczony wybór jeśli chodzi o studia. Możesz wybrać takie kierunki jak matematyka czy informatyka, ale także finanse, ekonomia, biotechnologia, budownictwo, elektronika, elektrotechnika, bezpieczeństwo narodowe, kosmonautyka, mechatronika i jeszcze wiele innych. To ważny wybór, który zaważy na całym Twoim życiu, więc dobrze jest dokonać go w sposób przemyślany, nie emocjonalny.

matura z matematyki
Źródło: www.pixabay.com

Informatyka – matura z matematyki i nauka programowania idą ze sobą w parze.

 

Informatyka, to kierunek, który zapewnia spokojną przyszłość. To kierunek nowoczesny, bardzo dynamicznie się rozwijający. Informatyka wpływa na niemal każdą dziedzinę naszego życia. Wypłacamy pieniądze z bankomatu, dzięki pracy programistów, latamy w kosmos dzięki informatyce, jeździmy coraz nowocześniejszymi samochodami, dzięki pasjonatom tej dziedziny. 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku informatyka w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, informatyka, język obcy, matematyka.

Przeróżne analizy rynku wykazują, że w przeciągu najbliższych trzydziestu lat, zapotrzebowanie na programistów na pewno nie będzie maleć. A jakie inne specjalności możesz wybrać studiując informatykę?

Analityk IT, Tester oprogramowania, analityk systemów, administrator systemu, administrator sieci komputerowych i baz danych, architekt IT i wiele innych.

matura z matematyki
Źródło: www.pixabay.com

Jakie uczelnie czekają na Ciebie, jeśli chodzi o studia z informatyki po maturze z matematyki?

Politechnika Warszawska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Politechnika Wrocławska.

Czego będziesz się uczył na kierunku informatyka? Czekają na Ciebie takie przedmioty jak: algebra liniowa z geometrią analityczną,  analiza matematyczna, elementy logiki, algorytmy i struktury danych, matematyka komputerowa, równania różniczkowe – to bardzo ciekawe, chociaż nie najłatwiejsze studia. Perspektywy pracy po ich ukończeniu są naprawdę ogromne. Oczywiście pod warunkiem, że przyłożysz się do nauki.

Studia po maturze z matematyki – Mechatronika

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku mechatronika: matematyka, język obcy, fizyka, informatyka.

Kierunek mechatronika istnieje dopiero kilkadziesiąt lat, ale już stał się jednym z ważniejszych, abyśmy mogli dobrze funkcjonować w nowoczesnym świecie. Jeśli prowadzisz auto czy obsługujesz drukarkę, zdecydowanie powinieneś podziękować mechatronikom, którzy projektują różnego rodzaju urządzenia wykorzystując nowoczesne techniki sterowania.

Mechatronika jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy w sobie wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, a także zintegrowanego sterowania. Idealnym kandydatem na studia na kierunku mechatronika, będzie ktoś, kogo wiedza z zakresu matematyki i fizyki jest zaawansowana.

Jakie uczelnie przyjmą Cię na ten kierunek?

Akademia Morska w Szczecinie, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Politechnika Lubelska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska.

Na studiach będziesz uczył się takich  rzeczy jak: algebra, materiały konstrukcyjne, równania różniczkowe, modelowanie geometryczne i tak dalej. Co możesz robić po studiach? Mechatronicy są najczęściej odpowiedzialni za dobór odpowiednich systemów i poszczególnych elementów maszyn czyli: podzespołów, modułów, połączeń między urządzeniami. 

Jeśli naprawdę dobrze zdasz maturę z matematyki masz Indeks w kieszeni, jeśli chodzi o kierunek mechatronika.

matura z matematyki
Źródło: www.pixabay.com

Matura z matematyki – po niej świat finansów stoi przed Tobą otworem

 

Jeśli interesuje Cię kariera rodem z filmu Wilk z Wall Street, to powinieneś postawić na kierunek Finanse i Rachunkowość. Studia na tym kierunku rozwijają kompetencje pozwalające na podjęcie pracy w charakterze doradcy finansowego. Popularne specjalności na kierunku Finanse i Rachunkowość to między innymi: analityk finansowy, big data i data science w finansach, analiza danych, zarządzanie ryzykiem, audyt, bankowość, strategie podatkowe, finanse międzynarodowe.

W procesie rekrutacji na studia na kierunku finanse i rachunkowość w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to:  język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Uczelnie, które przyjmą Cię na ten kierunek po maturze z matematyki to między innymi: 

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Na studiach będziesz w stanie poznać mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw, rynków finansowych, banków oraz różnego typu zakładów ubezpieczeń. Zdobędziesz wiedzę z zakresu analizy finansowej, poznasz metody wyliczenia efektywności różnych instrumentów finansowych.

Zmieniaj świat dzięki studiom po maturze z matematyki – biotechnologia na horyzoncie

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku biotechnologia w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, język angielski, matematyka.

Najpopularniejsze specjalności na tym kierunku to: biotechnologia eksperymentalna, biotechnologia przemysłowa, bioinformatyka, biotechnologia stosowana.

To studia idealne dla kogoś, kto jest wielbicielem seriali typu CSI i chciałby pracować w laboratorium kryminalistycznym. Poza tym praca czeka na Ciebie w takich miejscach jak: laboratorium medycyny sądowej, firmach kosmetycznych, firmach farmaceutycznych, ośrodkach uprawy roślin, przy hodowli zwierząt, laboratorium badawcze.

matura z matematyki
Źródło: www.pixabay.com

W trakcie studiów zdobędziesz wiedzę między innymi z: mikrobiologii, biologii komórki, anatomii roślin, histologii, genetyki, podstaw inżynierii bioprocesowej, analityki chemicznej i wielu innych przedmiotów kierunkowych.

Jaką uczelnię wybrać, żeby studiować biotechnologię? Możesz studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytecie Warszawskim, SGGW w Warszawie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Politechnice Śląskiej.

Podsumowanie

 

Matura z matematyki otwiera wiele drzwi, dlatego dobrze już dziś rozpocząć przygotowanie do matury z matematyki. Nie czekaj na ostatnią chwilę, im wcześniej się tym zajmiesz tym większa szansa na dobry wynik. A to przełoży się na miejsce na wymarzonej uczelni. Masz do wyboru naprawdę różnorodne kierunki, dlatego na pewno znajdziesz taki, który będzie tym jednym idealnym. Powodzenia!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl