Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości!
Pierwsza edycja Olimpiady Przedsiębiorczości odbyła się w 2005 roku. Inicjatywa odniosła duży sukces, w ciągu zaledwie kilku lat stając się jednym z najpopularniejszych konkursów tego typu. Organizowana jest pod patronatem Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, posiada również wielu partnerów instytucjonalnych, takich jak chociażby Narodowy Bank Polski, ale również wywodzących się ze świata biznesu.
Jak większość olimpiad, Olimpiady Przedsiębiorczości podzielona jest na 3 etapy zmagań.
Typ: zadania zamknięte typu ABCD
Czas trwania: 60 minut
Forma: 25 zadań „łatwiejszych” po 1pkt. oraz 25 zadań „trudniejszych” po 2 pkt. W przypadku udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi uczestnik otrzymuje punkty ujemne: odpowiednio: -0,5pkt oraz -1pkt. Zaznaczenie opcji „nie udzielam odpowiedzi” skutkuje wynikiem 0pkt. za dane polecenie.
Liczba punktów do zdobycia: 75
Kwalifikacja do kolejnego etapu: do zawodów okręgowych dostaje się łącznie 1000 najlepszych uczestników wyłanianych na podstawie wewnętrznych rankingów w ramach 4 okręgów.
(dzieli się na dwa podetapy odbywające się w ciągu jednego dnia)
Jest on identyczny jak w przypadku etapu szkolnego. 50 najlepszych zawodników z części pisemnej zostaje wyłonionych do części w której do rozwiązania będą zadania sytuacyjne.
Proces przeprowadzania części zadań sytuacyjnych:
Łącznie do zdobycia podczas etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości jest 130pkt. Do etapu finałowego dostaje się po 15 osób z każdego okręgu, które otrzymały największą sumę punktów z obu części oraz 25 najlepszych spośród pozostałych zawodników, którzy otrzymali największy wynik z testu. W finale znajdzie się zatem 100 uczestników.
(wszystkie jego części odbywają się w ciągu tego samego dnia)
Tym razem składa się już z trzech części: pisemnej, prezentacyjnej oraz quizu zorganizowanego w formule znanego teleturnieju „1 z 10”.
Jest ona identyczna jak w przypadku poprzednich dwóch etapów – do zdobycia jest 75 pkt. 25 najlepszych zawodników kwalifikuje się do II etapu eliminacji centralnych
Każdy z jej uczestników ma za zadanie zaprezentować wylosowany przez siebie „pomysł na biznes” w formie krótkiego wystąpienia przed Komisją zwanego potocznie „elevator pitch”. Następnie zawodnik odpowiada na zadane przez jury pytania.
Łącznie do zdobycia z tej części jest 45 pkt.
Kwalifikuje się do niej 10 najlepszych uczestników finału na podstawie sumy punktów z części pisemnej i prezentacyjnej. Zawodnicy odpowiadają na pytania w formule teleturnieju telewizyjnego „1 z 10” aż do momentu wyłonienia zwycięzcy.
Łącznie do zdobycia z tej części jest 100pkt.
O miejscu zawodnika na liście 25 laureatów decyduje łączna liczba punktów uzyskanych w eliminacjach centralnych: za test, prezentację oraz udział w quizie.
Co roku Olimpiada Przedsiębiorczości urozmaica zakres tematyczny zadań rozszerzając podstawowe zagadnienia o blok zmienny. W XVI edycji Olimpiady przeprowadzanej w roku szkolnym 2020/2021 jest to „Biznes w uwarunkowaniach zrównoważonego rozwoju”.
Zwyczajowo, oprócz zadań na etapie pisemnym, temat przewodni stanowi również inspirację dla Komisji podczas układania pytań do części ustnej finału, jak również problemów biznesowych do części zadań sytuacyjnych podczas etapu okręgowego.
Nagrody rzeczowe i finansowe:
Ułatwienia w procesie rekrutacji:
Podczas przygotowań musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
Powyższe rady i wiele innych gotowych rozwiązań zawarliśmy w naszym kursie przygotowującym kompleksowo do Olimpiady Przedsiębiorczości. Jest on prowadzony przez zespół zwycięzców z poprzednich edycji. Zapisać możesz się w dowolnej chwili – zarówno na zajęcia stacjonarne odbywające się na terenie Warszawy, jak i e-learning. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!
Koniecznie dołącz do grupy na facebooku zrzeszającej byłych i obecnych uczestników Olimpiady! Znajdziesz tam informacje o warsztatach powtórkowych, najnowsze artykuły wyjaśniające zagadnienia olimpijskie i wiele więcej! Udział w Olimpiadzie to nie tylko nauka ale również przynależność do szerszej społeczności! Poznaj innych ambitnych młodych ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania.
Kliknij i dodaj się do grupy już dziś!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl