fbpx

Olimpiada Przedsiębiorczości – informacje

Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości!

 

1. Historia Olimpiady Przedsiębiorczości

 

Pierwsza edycja Olimpiady Przedsiębiorczości odbyła się w 2005 roku. Inicjatywa odniosła duży sukces, w ciągu zaledwie kilku lat stając się jednym z najpopularniejszych konkursów tego typu. Organizowana jest pod patronatem Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, posiada również wielu partnerów instytucjonalnych, takich jak chociażby Narodowy Bank Polski, ale również wywodzących się ze świata biznesu.

2. Formuła zawodów Olimpiady Przedsiębiorczości

 

Jak większość olimpiad, Olimpiady Przedsiębiorczości podzielona jest na 3 etapy zmagań.

 

Etap szkolny Olimpiady Przedsiębiorczości

 

Typ: zadania zamknięte typu ABCD

Czas trwania: 60 minut

Forma: 25 zadań „łatwiejszych” po 1pkt. oraz 25 zadań „trudniejszych” po 2 pkt. W przypadku udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi uczestnik otrzymuje punkty ujemne: odpowiednio: -0,5pkt oraz -1pkt. Zaznaczenie opcji „nie udzielam odpowiedzi” skutkuje wynikiem 0pkt. za dane polecenie.

Liczba punktów do zdobycia: 75

Kwalifikacja do kolejnego etapu: do zawodów okręgowych dostaje się łącznie 1000 najlepszych uczestników wyłanianych na podstawie wewnętrznych rankingów w ramach 4 okręgów.

 


Etap okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości

(dzieli się na dwa podetapy odbywające się w ciągu jednego dnia)

 

Część pisemna

 

Jest on identyczny jak w przypadku etapu szkolnego. 50 najlepszych zawodników z części pisemnej zostaje wyłonionych do części w której do rozwiązania będą zadania sytuacyjne.

 

Część sytuacyjna

 

Proces przeprowadzania części zadań sytuacyjnych:

 

 • Spośród 50 najlepszych uczestników wyłanianych jest 10 5-osobowych zespołów w drodze losowania
 • Każda drużyna losuje jedno z zadań, które symulują realne problemy biznesowe,  które rozwiąże w ramach „studium przypadku”.
 • Rozwiązanie należy umieścić na osobnej kartce papieru i gotowe przekazać Komisji
 • Każda drużyna (w losowej kolejności) dokonuje obrony przygotowanego rozwiązania
 • Na cały etap zadań sytuacyjnych drużyny mają 30 minut.
 • Łącznie do zdobycia z tej części jest 55pkt.

 

Łącznie do zdobycia podczas etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości jest 130pkt. Do etapu finałowego dostaje się po 15 osób z każdego okręgu, które otrzymały największą sumę punktów z obu części oraz 25 najlepszych spośród pozostałych zawodników, którzy otrzymali największy wynik z testu. W finale znajdzie się zatem 100 uczestników.

 


 

Etap finałowy Olimpiady Przedsiębiorczości

(wszystkie jego części odbywają się w ciągu tego samego dnia)

 

Tym razem składa się już z trzech części: pisemnej, prezentacyjnej oraz quizu zorganizowanego w formule znanego teleturnieju „1 z 10”.

 

Część pisemna

 

Jest ona identyczna jak w przypadku poprzednich dwóch etapów – do zdobycia jest 75 pkt. 25 najlepszych zawodników kwalifikuje się do II etapu eliminacji centralnych

 

Część prezentacyjna

 

Każdy z jej uczestników ma za zadanie zaprezentować wylosowany przez siebie „pomysł na biznes” w formie krótkiego wystąpienia przed Komisją zwanego potocznie „elevator pitch”. Następnie zawodnik odpowiada na zadane przez jury pytania.

Łącznie do zdobycia z tej części jest 45 pkt.

 

Część quizowa

 

Kwalifikuje się do niej 10 najlepszych uczestników finału na podstawie sumy punktów z części pisemnej i prezentacyjnej. Zawodnicy odpowiadają na pytania w formule teleturnieju telewizyjnego „1 z 10” aż do momentu wyłonienia zwycięzcy.

 

Łącznie do zdobycia z tej części jest 100pkt.

 

O miejscu zawodnika na liście 25 laureatów decyduje łączna liczba punktów uzyskanych w eliminacjach centralnych: za test, prezentację oraz udział w quizie.

3. Temat przewodni Olimpiady Przedsiębiorczości

 

Co roku Olimpiada Przedsiębiorczości urozmaica zakres tematyczny zadań rozszerzając podstawowe zagadnienia o blok zmienny. W XVI edycji Olimpiady przeprowadzanej w roku szkolnym 2020/2021 jest to „Biznes w uwarunkowaniach zrównoważonego rozwoju”.

Zwyczajowo, oprócz zadań na etapie pisemnym, temat przewodni stanowi również inspirację dla Komisji podczas układania pytań do części ustnej finału, jak również problemów biznesowych do części zadań sytuacyjnych podczas etapu okręgowego.

4. Nagrody i ułatwienia w rekrutacji

 

Nagrody rzeczowe i finansowe:

 

 • Laureaci Olimpiady Przedsiębiorczości rokrocznie są nagradzani atrakcyjnym sprzętem elektronicznym. W zależności od edycji były to smartfony, czy tablety marek takich jak Samsung czy Apple. Gradacja nagród zależy naturalnie od miejsca; istnieją 3 kategorie: dla laureatów z miejsc 1-5, 6-15, 16-25).
 • Finaliści otrzymują drobne upominki oraz nagrody książkowe.

 

Ułatwienia w procesie rekrutacji:

 

 • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie: wszyscy finaliści i laureaci otrzymują 333 punkty rekrutacyjne, czy całość możliwych do zdobycia będąca odpowiednikiem egzaminów maturalnych
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu: wszyscy uczestnicy finału przyjmowani są na I rok studiów licencjackich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: laureaci przyjmowani są na I rok studiów licencjackich i magisterskich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego
 • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu: wszyscy uczestnicy finału, w ramach limitów miejsc, przyjmowani są na I rok studiów licencjackich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: wszyscy uczestnicy finału, w ramach limitów miejsc, przyjmowani są na I rok studiów licencjackich z pominięciem postępowania rekrutacyjnego

5. Jak się przygotować do Olimpiady Przedsiębiorczości?

 

Podczas przygotowań musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 

 • Dobre przygotowanie teoretyczne to nie wszystko. W etapie zadań sytuacyjnych ważna jest świadomość subtelnych czynników, które często wpływają na ocenę danego rozwiązania przez Komisję. Chodzi tutaj o kreatywność, odpowiednią liczbę użytych słów-kluczy, czy strukturę odpowiedzi.
 • Podczas prezentowania rozwiązań przed Komisją musisz być pewny tego co mówisz, przygotowany na określone rodzaje pytań, które mogą padać pod Twoim adresem.
 • Analizując Olimpiadę Przedsiębiorczości od kilku lat zauważamy, że niekiedy pytania ustne na finale się powtarzają. Mają zgromadzoną obfitą ich bazę, udostępniamy ją naszym podopiecznym by zminimalizować szanse, że któreś z zagadnień będzie dla nich zaskoczeniem.

 

Powyższe rady i wiele innych gotowych rozwiązań zawarliśmy w naszym kursie przygotowującym kompleksowo do Olimpiady Przedsiębiorczości. Jest on prowadzony przez zespół zwycięzców z poprzednich edycji. Zapisać możesz się w dowolnej chwili – zarówno na zajęcia stacjonarne odbywające się na terenie Warszawy, jak i e-learning. Po więcej szczegółów napisz na nasz fanpage!

Olimpiada Przedsiębiorczości – grupa na Facebooku

Koniecznie dołącz do grupy na facebooku zrzeszającej byłych i obecnych uczestników Olimpiady! Znajdziesz tam informacje o warsztatach powtórkowych, najnowsze artykuły wyjaśniające zagadnienia olimpijskie i wiele więcej! Udział w Olimpiadzie to nie tylko nauka ale również przynależność do szerszej społeczności! Poznaj innych ambitnych młodych ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania.

 

Kliknij i dodaj się do grupy już dziś!

4.8/5 - (na podstawie 254 ocen)