Etap okręgowy Olimpiady Geograficznej to niemałe wyzwanie dla każdego, komu uda się do niego dostać. W związku z tym warto zadbać o dobre przygotowanie, które często przysparza niemałych problemów uczestnikom. Z pomocą przychodzi wtedy zespół Indeksu w Kieszeni oferujący kompleksowe kursy zawierające cały niezbędny materiał do Olimpiady Geograficznej. Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się, czego możesz spodziewać się na etapie okręgowym to zapraszamy do lektury!
Źródło: www.pexels.com
Etap okręgowy OG poprzedzony jest etapem szkolnym, który polega na napisaniu pracy badawczej na temat związany ze znanym Ci rejonem. Jeśli więc udało Ci się napisać taką pracę i wiesz, że została ona zakwalifikowana (uzyskała minimum 75 punktów), to na pewno zastanawiasz się teraz, jak wygląda następny etap OG.
Zawody okręgowe odbywają się zazwyczaj na początku lutego i trwają trzy dni. Komitet okręgowy wybiera miejsce konkursu i znajduje się na jego terenie, zazwyczaj w największych miastach, ale nie jest to regułą.
Pierwszego dnia uczestnicy przybywają do określonego miejsca i zostają zakwaterowani. Następnego dnia zaczynają się właściwe zawody. Rano, w okolicach godziny 8:00, rozpoczyna się etap pisemny. Składa się on z trzech podejść. Na rozwiązanie każdego przeznaczono od 45 do 60 minut.
Podejścia są zróżnicowane, w każdym pojawiają się inne zadania, ale zazwyczaj ujawniają się w nich pewne tendencje, np. rokrocznie pojawia się zadanie z „młodym geografem” czy zadania obliczeniowe z astronomii. Oczywiście pomiędzy podejściami są kilkunastominutowe przerwy, z których warto skorzystać. Dobrze też wiedzieć, jakie przedmioty można mieć przy sobie podczas rozwiązywania zadań.
Po napisaniu części testowej bardzo często uczestnicy zabierani są na wycieczkę po regionie, w którym odbywają się zawody, bądź na ciekawy wykład prowadzony w tym samym miejscu. Po wszystkim wraca się do miejsca zakwaterowania i oczekuje na wyniki, które powinny pojawić się według regulaminu w okolicach godziny 20:00, jednak praktycznie zawsze okres oczekiwania wydłuża się. Może to potęgować stres, jednak nie warto się denerwować – wyniki na pewno prędzej czy później pojawią się w ustalonym miejscu.
Źródło: www.pexels.com
Następnego dnia rano zakwalifikowani najlepsi uczestnicy (jest to około 20 osób) biorą udział w etapie ustnym i części quizowej. Pierwsza jest część quizowa, która składa się z 20 pytań z odpowiedziami do wyboru. Całość odbywa się w tym samym miejscu, co w przypadku części testowej.
Po quizie ma miejsce etap ustny. Najlepsi uczestnicy zostają odizolowani od świata zewnętrznego i zgodnie z kolejnością wylosowanych numerów odpowiadają przed komisją i publicznością. Zanim uczestnik odpowie na pytanie, zostaje zaproszony do specjalnej sali. Losuje tam obszar, o którym będzie opowiadać. Dostaje około dziesięciu minut na przygotowanie. Podczas przygotowania może korzystać z kartki, na której robi notatki, oraz atlasu, który jest dla niego źródłem wiedzy.
Odpowiedź przed komisją trwa pięć minut, nikt nie zadaje pytań, uczestnik sam musi opowiedzieć o wylosowanym obszarze, mając do dyspozycji swoje notatki oraz mapę fizyczno-geograficzną. Zazwyczaj większość uczestników otrzymuje maksymalną notę – 20 punktów.
Później oficjalnie zostają przedstawione wyniki etapu okręgowego. Z grona najlepszych osób tylko część kwalifikuje się później do etapu finałowego. Na próg punktowy dopuszczający do etapu finałowego należy poczekać kilka tygodni.
Przygotowując się z nami masz możliwość wyboru zajęć grupowych lub indywidualnego kursu e-learningowego. Podczas trwania przygotowań otrzymujesz dostęp do kompleksowo przygotowanych materiałów zawierających wszystkie zagadnienia, które mogą pojawić się na konkursie. Nasi prowadzący z chęcią odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane zarówno z udostępnianymi paczkami materiałów, jak i na inne wątpliwości odnośnie do Olimpiady Geograficznej lub zagadnień z tego zakresu.
Indeks w Kieszeni oferuje kompleksową pomoc w przygotowaniu do etapu okręgowego OG, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl