Grzyby jakich nie znacie 🧐 Przygotowania do matury z biologii

Grzyby jakich nie znacie 🧐 Przygotowania do matury z biologii

Grzyby na szkle laboratoryjnym

Królestwo grzybów jest ogromne i jeszcze nie w pełni zbadane. Naukowcy wciąż mają problem z przypisaniem wielu gatunków do klas taksonomicznych, a także ze zbadaniem ich pokrewieństwa (oraz filogenezy). Co jeszcze czyni królestwo grzybów niezwykłym?😮  Z pewnością są to ponadprzeciętni przedstawiciele, całkowicie różni od tych, których znamy z życia codziennego.

Królestwo grzybów to jedno z niezwykle ciekawych zagadnień poruszanych na arkuszach maturalnych z biologii. Ale oczywiście nie jedyne! Zachęcamy do udziału w kompleksowym kursie Indeksu w Kieszeni, dzięki któremu matura z biologii nie będzie taka straszna! Wszystkie szczegóły dotyczące materiałów, testów oraz bieżącego kontaktu z Mentorami sprawdzisz pod tym linkiem.

Choroba weneryczna, której nie chciałby nikt -> Strongwellsea castrans

Bakterie przenoszone w kroplach

Choroby grzybicze są znane ludziom od wieków, jednak ta przebiega zupełnie inaczej. Strongwellsea castrans to gatunek grzyba atakujący osobniki pewnego gatunku much. Infekcja wydaje się zupełnie niegroźna dla samic, natomiast zainfekowany osobnik męski zamiast genitaliów ma dziurę, która tak naprawdę stanowi magazyn zarodników. Co więcej, grzyb wydziela do organizmu żywiciela substancje chemiczne działające podobnie do afrodyzjaków. W związku z tym samiec próbuje zaspokoić swój popęd i zostawia zarodniki na samicy, która, choć sama nie choruje, może przekazać zarodniki innemu osobnikowi.

Zombie jednak istnieją -> Ophiocordyceps unilateralis

Szare postacie biegnące w stronę widza

Ophiocordyceps unilateralis to pasożyt infekujący pewien gatunek mrówek. Ich zdrowi przedstawiciele tworzą kolonie na drzewach. W przypadku infekcji grzybem mrówka dostaje drgawek, nie jest w stanie utrzymać się na drzewie i spada na ziemię. Wtedy ofiara zaczyna poszukiwać miejsca o odpowiedniej temperaturze, wilgotności i nasłonecznieniu. Z tym, że nie robi tego dla siebie, ale dla grzyba, który od tej chwili kontroluje całe jej ciało. Gdy odpowiednie miejsce zostaje znalezione, mrówka wgryza się w roślinę w pobliżu, a pasożyt zaczyna rozpuszczać mięśnie swojej ofiary. Na skutek tego wyrasta grzybnia uwalniająca zarodniki, zdolna do zakażenia innych mrówek.

Niepozorne monstrum -> Armillaria ostoyae

Niepozorne brązowe grzyby pod mikroskopem

Kto by pomyślał, że największym organizmem na Ziemi może być…. grzyb! Armillaria ostoyae, inaczej opieńka ciemna, tylko pozornie się nie wyróżnia. Występuje na terenie Ameryki Północnej, Europy i Japonii. W Polsce potrafi być bardzo pospolita. Jej znaczenie jest dwojakie – to zarówno grzyb jadalny, wysoko ceniony przez grzybiarzy, jak i pasożyt drzew powodujący zgniliznę i w skutek tego obumieranie lasów. Kapelusz oraz trzonek przybierają wygląd podobny do pozostałych grzybów. Dlaczego więc opieńka ciemna zyskała miano największego znanego organizmu? Stało się to za sprawą odkrycia z Malheur National Forest we wschodnim Oregonie z 2003 roku. Gdy pobrano próbki grzybni opieńki z różnych miejsc lasu, na podstawie badań genetycznych okazało się, że ów grzyb to jeden osobnik. Oznacza to, że zajmuje około 9 km2. Imponujące, prawda? Ale to jeszcze nie wszystko. Szacuje się, że upłynęło około osiem tysięcy lat od czasu, gdy grzyb ten wykiełkował z zarodnika.

Przypominamy o możliwości dołączenia do kompleksowych przygotowań do matury z biologii! Czekają na Ciebie dziesiątki prezentacji, skryptów, opracowań, poradników, testów, próbnych arkuszy maturalnych i nie tylko! O szczegółach dowiesz się tutaj.

 

Autor tekstu: Zuzanna Biegała

5/5 - (na podstawie 19 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl